Beyin ve Hafıza

B6 Vitamini Zengin Gıdalar Beyne Yararlıdır

B6 Vitamini Zengin Gıdalar Beyne Yararlıdır
Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin Yönünden Zengin Gıdalar Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin beyin ve sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin oluşumu için gereklidir, bu nedenle sağlıklı bir beyin gelişimi ve işlevi için önem taşımaktadır. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin eksikliğinin belirtileri arasında dikkat eksikliği ve kısa süreli hafıza kaybı gibi direk beyni ilgilendiren sorunlar bulunmaktadır. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin 1.3 mg’dır. Süt, peynir, somon, karides, tavuk, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak gibi gıdalar Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından zengindir.

Ensefalopati ve polinevrit gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin etken madde olarak kullanılır. Vücudumuzda 100’den fazla kimyasal tepkimede (enzimatik reaksiyonlar) kullanılan B6 vitamini, pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan “antikor” üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında; norepinefrin ve serotonin nörotransmiterlerinin (sinir taşıyıcısı) sentezi, hemoglobin üretimi, gıdalar yoluyla alınan proteinin parçalanması ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesi bulunur. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin eksikliğinde, kandaki hemoglobin sayısının azalmasına bağlı olarak anemi oluşabilir, egzama gibi cilt hastalıkları, yorgunluk veya malez (kırıklık, keyifsizlik), kas kasılmaları ve nöbetler görülebilir. Kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamin olan Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ayrıca sinir sistemini etkileyen hastalıklarla bazı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olması için önerilen vitaminler arasındadır.

Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalarolarak da adlandırılan B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin Üç farklı formu vardır. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin Alkol, aldehit ve amin. Hayvansal ve bitkisel besinlerde düşük yoğunlukta bulunur. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin Yararları Vücutta diğer birçok vitaminden daha fazla hayati fonksiyonları destekleyici rol oynar. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin Hormonlar, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri ve enzimlerin oluşumunda rol oynarlar. Ayrıca Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin iştahımızı, ağrıya karşı duyarlılığımızı, uyku düzenimizi, ruh durumumuzu etkileyen serotonin adlı maddenin yapımında da etkili olmaktadır. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterol birikimine engel olarak kalbi korur, böbrek taşı oluşumunu engeller. karpal tunel sendromu, adet öncesi gerginlik sendromu, artritler, alerjiler, geceleri oluşan bacak kramplarının tedavisinde de kullanılır. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin birçok enzimin oluşumuna katılır. Örneğin, demirin hemoglobin yapısına katılmasını sağlayan enzimlerin içinde de bulunurlar.

Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içeren yiyeceklerin listesi bu kadarla bitmiyor, şimdi oranlarıyla birlikte en fazla B-1 Vitamini Zengin Gıdalar içeren yiyeceklere bakalım; Balık (Alabalık):100g balık, ortalama 0.43mg Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir. Somon (% 19), Tuna (16%), Shad (%10), Uskumru (%9). Fındık (Macadamia): 100g ramı , 0.71mg Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içermektedir. Antep (13%), Brezilya kestanesi (% 12), Kaju (% 7) Tohumlar (Ayçiçeği): 100gramı, ortalama 1.48mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Susam (% 22), Kabak ve Kabak Tohumları (% 5). Ekmek (Buğday):100 gramı, ortalama 0.47mg Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir. Buğday Bagel (% 26), Buğday İngilizce Muffin (16%), Çavdar Ekmeği (% 9) Bezelye:100 gramı,0.28 mg B1 vitamin içerir. Taze Bezelye (%28), Dondurulmuş Tatlı Mısır (% 19) Kabak: 100 gramı, yaklaşık 0.17mg insan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Kuşkonmaz (Pişmiş): 100 gram yaklaşık olarak, 0.16mg B6 vitamin içerir. Kuru Kavrulmuş Soya Fasulye: 100 gram, ortalama, 0.43mg Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir.

Fasulye: 100 gramı ortalama, 0.24mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdala r içerir. Pembe Fasulye (% 29), Siyah Fasulye (% 28) Günde Ne Kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar Alınmalı Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliği bünyede bazı hastalıkların oluşmasına neden olur. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinin belirtilerin bazıları uyuşukluk, sinirlilik, hafıza kaybı, uyku ya da iştah kaybı, kilo kaybı, hazımsızlık veya kabızlık, baldır kaslarında güçsüzlük. Eğer tedavi edilmezse, sinir, kalp ve beyin anormallikleri ile karakterize edilir, ancak bütün burada sıraladığımız belirtiler sadece Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanmayabilir. B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan en ciddi sağlık sorunları şunladır.
Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, ayak parmaklarında diken diken olmas, geceleri ayaklarda yanma hissi, bacak krampları ve kas atrofisi. Islak Beriberi: Yaygın belirtileri, şok ve hatta ölüme neden olabilir anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda sıvı tutma, pulmoner ödem, hipotansiyon.
Beyin: özellikle alkol kullananlarda Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliği ciddi hasralara neden olur. Bazı belirtileri pusluluk, istemsiz göz hareketleri, zorla yürüme ve diğer zayıflatıcı belirtiler. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan bütün bu hastalıklara ve sağlık sorunlarına yaklanmamak için düzenli olarak Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır. Peki günde ne kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır.

Kepek (Pirinç ve Buğday): Ham pirinç ve buğday kepeği Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığınız Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin arttırmak için esmer pirin ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz.
100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg, 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bulunur.
Kurutulmuş Bitkiler ve Baharatlar: 1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ihtiyacının %3’ünü karşılar.

B6 içeren diğer baharatlar ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı sayılabilir.

Antep Fıstığı: 100 gram fıstık günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ihtiyacının %85’ini karşılar. Kavrulmuş fıstık daha lezzetli olmasına karşın çiğ fıstıktan bir miktar daha az Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin içerir. 1 avuç Antep fıstığı yiyerek günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ihtiyacının yaklaşık %25’ini alabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda iyi bir Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin kaynağıdır. 1 çay kaşığı veya 1 diş sarımsakta 0.04 mg B6 bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacın %2’sine denk gelmektedir.

Ciğer: Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin içerir ancak kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. 100 gram sığır ciğerinde 1.04 mg (%52), aynı miktarda hindi ciğerinde ise 0.832 mg (%42) Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin vardır.
Ay Çekirdeği ve Susam: 1 avuç ay çekirdeği (ortalama 28 gr) günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ihtiyacının %11’ini karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunun 100 gramında ise 0.8 mg Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin (%40) vardır. Ayrıca susamla hazırlanan tahinde B6 bakımından zengin yiyecekler arasındadır.

Balık: Ton, somon, morina gibi derin deniz balıkları protein, yağ asitleri ve Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin için iyi birer kaynaktır. Örneğin 100 gram ton balığı günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Yine 100 gram somonda 9.94 mg, 100 gram morina balığında ise 0.462 mg Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bulunur.

Fındık: Potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan fındık aynı zamanda Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin içerir. 100 gram kavrulmuş fındıkta 0.17 mg Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin vardır ve bu miktar günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ihtiyacının %9’una denk gelir.
Yeni Doğan – 6 ay: 0.2 mg, Bebekler 7 ay – 1 yıl: 0.3 mg, Çocuklar 1-3 yaş: 0.5 mg, Çocuklar 4-8 yaş: 0.6 mg, Çocuklar 9-13 yaş: 0.9 mg, Erkekler 14-18 yaş: 1.2 mg, Kadınlar 14-18 yaş: 1 mg Yetişkin Erkekler 19 yaş ve üzeri: 1.2 mg, Kadınlar 19 yaş ve üzeri: 1.1 mg, Hamile veya Emziren kadınlar: 1.4 mg, ninsan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar n Faydaları ve Zararları -Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar n sağlığa faydalarını yazının diğer bölümlerinde kısmen ele aldık, bu bölümde daha somut faydalarından bahsedelim. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar vücudumuzun başlıca enerji kaynaklarından birisidir. B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar şeker oksidasyonuna yardımcı piruvat dehidrojenaz sistemi olarak adlandırılan karmaşık bir enzim sisteminin bir parçasıdır.

Ne Kadar Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin Almalıyım? Yetişkin kadınlar için önerilen günlük Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin 1.2 mg, erkekler içinse 1.3 mg’dır. Kadınlarda Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin ihtiyacı, emzirme (günlük 1.9 mg) ve gebelik döneminde (2.0 mg) iki katına çıkabilir. 9-13 yaş arası çocuklar için önerilen miktar günlük 1 mg, 4-8 yaş arası içinse 600 mikrogramdır. Kardiyovasküler (kalp ve damar) sistem hastalıkları, hiperhomosisteinemi ve hipertansiyon, karpal tünel sendromu, depresyon, diyabetik nöropati, otizm ve epilepsi dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin takviyesi önerilebilir. Ayrıca akne, egzema ve seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları, alkolizm, adrenal fonksiyon, astım, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, böbrek taşları, adet öncesi sendromu ve vajinit gibi bazı hastalıkların tedavisinde Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin kullanılabilir. Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin Eksikliği Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin hücre yenilenmesine önemli bir role sahip olduğu için eksikliğinin belirtileri ilk olarak ciltte görülür. Cilt hücreleri yenilenmediği için leke ve kırışıklıklar artabilir, egzama, dermatit gibi cilt sorunları yaşanabilir. Sinir sistemi için önemli olan Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin yeterli miktarda alınmadığında keyifsizlik, sinirlilik hali gibi belirtiler, ilerlemiş Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin eksikliğinde ise nöbetler yaşanabilir.

İndeks: beta-karoten, folik asit, vitamin, mineral, proteine, Gıda, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, Süt, peynir, somon, karides,  hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak, muz, avakado, tavuk eti, patates,  bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş