Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır.

Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır.
Sağlığımıza yararlı biberiye etkili bir şekilde iltihaplı kas dokusunu dindiren, ağrı ve acıyı alan doğal bir anti-inflamatuar Aromatik bir bitkidir. Ayrıca hızlı iyileşmeyi desteklemek için kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında Sağlığımıza yararlı biberiye yağı da baş ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.

1 fincan kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş Sağlığımıza yararlı biberiye ekleyin. Kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve yudumlayın. Bu çayı günde 3 defa içiniz. Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağını birkaç damla Sağlığımıza yararlı biberiye uçucu yağı ile karıştırın. Günlük olarak etkilenen alana birkaç kez masaj amaçlı kullanın. Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı Sağlığımıza yararlı biberiye uçucu yağını eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika banyoda bekleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın. Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi? Vücutta meydana gelen kas ve eklem ağrıları, kas krampları ve spazmlar için Sağlığımıza yararlı biberiye yağının deri üzerinden problemli bölgeye uygulanması rahatsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. .

##*##*

Kas ve eklem ağrılarının, kas krampları ve spazmlarının, romatizmal ağrıların ortadan kaldırmak için Sağlığımıza yararlı biberiye yağı problemli bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır.< Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Sağlığımıza yararlı biberiye, ballıbabagiller familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir.  Sağlığımıza yararlı biberiye Nedir, biberiye Hakkında Bilgi biberiye (Rosmarinus officinalis), Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden, çalı görünümünde, mavi-mor çiçekler açan, iğneye benzeyen ince yapraklı ve dört mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. biberiyenin anavatanı Akdeniz’dir. Milattan Önce, Antik Yunan döneminden itibaren çeşitli amaçlarla kullanılan Sağlığımıza yararlı biberiye, sağlık üzerine olumlu etkileri nedeniyle zaman içerisinde Avrupa’da ve dünyada da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Antik Yunan döneminde Sağlığımıza yararlı biberiye daha çok hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmıştır. biberiye yüzyıllar boyunca; hafızayı güçlendirmek, sindirim sorunlarını gidermek amacıyla şifalı bitki olarak, kolonya ve parfüm şeklinde koku olarak, dekorasyon süs bitkisi olarak, hediyelik eşya olarak çeşitli şekillerde ve amaçlarda kullanılmıştır.Günümüzde Sağlığımıza yararlı biberiye çoğunlukla esans (koku), bahçelerde süs bitkisi ve yemeklerde tat ve lezzet verici baharat ya da çeşni olarak kullanılmaktadır. Sağlığımıza yararlı biberiyenin bilinen bir diğer ismi de Kuş Dili Otu’dur. Sağlığımıza yararlı biberiye Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri kurutulmuş Sağlığımıza yararlı biberiye için 112.200’dür. Bu değer ile Sağlığımıza yararlı biberiye, antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir. 12Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

*#
*#

Sağlığımıza yararlı biberiye’nin Dikkat edilmesi gereken Yan Etkileri.
Son yollarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki Sağlığımıza yararlı biberiye bitkisi ve Adaçayı bitkisi, şifalı bitkiler diye tabir ettiğimiz bitkiler arasında en güvenilir ve vücudumuz için en faydalı bitkilerdir. Adaçayı, Sağlığımıza yararlı biberiye bitkisine göre daha güçlü ve etkilidir. Bu nedenle adaçayının fazla tüketilmesi önerilmez. Sağlığımıza yararlı biberiye bitkisinin sağlıklı bireylerde her hangi bir yan etkisinin veya zararının olduğu bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bilimsel olarak da Sağlığımıza yararlı biberiyenin kullanım miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak yine de sağlıklı bireylerin Sağlığımıza yararlı biberiyenin tüm faydalarına rağmen aşırı miktarlarda tüketmesi çeşitli sağlık sorularına neden olabilir.

İndeks: Biberiye, kas, anti-inflamatuar, Kas spazmları, multipl skleroz, müsküler distrofi, McArdle hastalığı,

 

ferhan bala

bitkiveinsan.com

24 thoughts on “Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır.

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş