Biberiye Sindirim Sistemi Sağlığına Yararlıdır.

Biberiye Sindirim Sistemi Sağlığına Yararlıdır.
Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yüzyıllar öncesinden itibaren hafızayı güçlendirici özelliği ile birlikte çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Hazımsızlık başta olmak üzere gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde ve kabızlığın önlenmesinde Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye kullanıla gelmiştir. Yapısında bulunan anti-inflamatuar özellikteki maddeler sayesinde de sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye Şifa için hazırlanışı 1 fincan kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye ekleyin. Kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve yudumlayın. Bu çayı günde 3 defa içiniz. Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağını birkaç damla Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye uçucu yağı ile karıştırın.

Günlük olarak etkilenen alana birkaç kez masaj amaçlı kullanın. Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye uçucu yağını eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika banyoda bekleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın. Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi? Vücutta meydana gelen kas ve eklem ağrıları, kas krampları ve spazmlar için Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yağının deri üzerinden problemli bölgeye uygulanması rahatsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. . Kas ve eklem ağrılarının, kas krampları ve spazmlarının, romatizmal ağrıların ortadan kaldırmak için Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yağı problemli bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır. Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiyenin ayrıca Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye, ballıbabagiller familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir.

Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye etkili bir şekilde iltihaplı kas dokusunu dindiren, ağrı ve acıyı alan doğal bir anti-inflamatuar Aromatik bir bitkidir. Ayrıca hızlı iyileşmeyi desteklemek için kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yağı da baş ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.

Günümüzde Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye çoğunlukla esans (koku), bahçelerde süs bitkisi ve yemeklerde tat ve lezzet verici baharat ya da çeşni olarak kullanılmaktadır. Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiyenin bilinen bir diğer ismi de Kuş Dili Otu’dur.Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri kurutulmuş Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye için 112.200’dür. Bu değer ile Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye, antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir. Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye’nin Son zamanlarda çoğunlukla yemeklerimize hoş bir aroma, koku ve lezzet vermek için kullandığımız Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yüzyıllardır geleneksel tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde, rahatsızlıkların giderilmesinde ve önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Besin Değerleri Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye Porsiyon Miktarı: 100 g
Diyet lifi 14 g
Protein 3,3 g
A vitamini 2.924 IU
C vitamini 21,8 mg
Kalsiyum 317 mg
Kalori (kcal) 131
Toplam yağ 6 g
Kolesterol 0 mg
Demir 6,7 mg
D vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,3 mg
B12 vitamini 0 µg
Magnezyum 91 mg
Sodyum 26 mg
Potasyum 668 mg
Karbonhidrat 21 g

Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yağı en az biberiye kadar faydalı ve biberiye kadar konuşuluyor.. biberiye yağı sayesinde şifa bulan ve fazla kilolarından kurtularak zayıflamak isteyen kişiler dolayısıyla Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yağının nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yağı nedir ve Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yağı nasıl yapılır

Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye’nin Dikkat edilmesi gereken Yan Etkileri.
Son yollarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye bitkisi ve Adaçayı bitkisi, şifalı bitkiler diye tabir ettiğimiz bitkiler arasında en güvenilir ve vücudumuz için en faydalı bitkilerdir. Adaçayı, Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye bitkisine göre daha güçlü ve etkilidir. Bu nedenle adaçayının fazla tüketilmesi önerilmez. Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye bitkisinin sağlıklı bireylerde her hangi bir yan etkisinin veya zararının olduğu bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bilimsel olarak da Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiyenin kullanım miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak yine de sağlıklı bireylerin Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiyenin tüm faydalarına rağmen aşırı miktarlarda tüketmesi çeşitli sağlık sorularına neden olabilir.

Özel durumu bulunan bireyler için kullanım önerileri şunlardır:
Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye çayı tüketmemelidir.
Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye çayı tüketmemelidir.
Yüksek tansiyon hastaları doktoruna danışmadan Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye çayı tüketmemelidir.
Epilepsi hastaları doktoruna danışmadan Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye çayı tüketmemelidir.
Sinirsel sağlık sorunları yaşayan kişiler doktoruna danışmadan Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye çayı tüketmemelidir.

Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye Nasıl Kullanılmalı? biberiye bitkisini birçok farklı şekilde kullanmak mümkündür. Baharat Yapraklarını taze veya kurutulmuş olarak yemeklerinize ve salatalarınıza farklı lezzetler elde etmek için kullanabilirsiniz. Taze Sindirim Sistemi Sağlığına yararlı biberiye yapraklarını buzdolabında cam kavanoz içerisinde birkaç hafta saklamak mümkündür.

İndeks: biberiye, kuadriseps, Adaçayı, biberiye çayı, Kas spazmları, multipl skleroz, müsküler distrofi, Epilepsi, Rosmarinus officinalis, Ballıbabagiller, Lamiaceae, hamstrings,

 

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş