D Vitamini Kanser Riskini Düşürür.

D Vitamini Kanser Riskini Düşürür.
Araştırmalara göre Kanser riskini düşüren D vitamini , bakterileri öldüren hücrelerin çoğalmasına da yardımcı oluyor. İngiliz Tıp Dergisinde açıklanan araştırmaya göre Kanser riskini düşüren D vitamini kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır. Araştırmalar güneşli ülkelerde ya da Kanser riskini düşüren D vitamini yönünden zengin beslenen toplumlarda belli kanser türlerine çok daha az rastlandığını göstermektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda Kanser riskini düşüren D vitamini , lösemi ya da tümörü olan hayvanların hayattta kalma olasılığını %30 ila %50 oranında artırmıştır. Ayrıca diğer tümörlerin de oluşumu ve boyutları da Kanser riskini düşüren D vitamini ile azalma göstermiştir. Bu hastalıklar dışında Kanser riskini düşüren D vitamini eksikliğinde meme, kemik, tiroid, deri ve kalın bağırsak kanser riski artmaktadır.

Vitamin D eksikliğinin ciddi sonuçları olduğundan dolayı, vitamin D seviyesinin ölçtürülmesi ve eksikliği varsa takviye olarak alınması, bir çok hastalık ve kansere karşı koruyucu olacaktır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik veya şişkinlik hissettiniz mi? Spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz., Kanser riskini düşüren D vitamini İçeren

*#
*#

Yiyecekler Hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati bir rolü bulunan Kanser riskini düşüren D vitamini , diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunmaktadır. Kanser riskini düşüren D vitamini yetersizliği hastalıklara yatkın zayıf bir bağışıklık sistemi, artan kanser riski, saçların sağlıksız olması ve daha geç uzaması, kas ve kemik zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı Kanser riskini düşüren D vitamini tüketiminin ise kalp krizi riskini attırdığı ve böbrek taşına yol açtığı bilinmektedir. Yağda çözülen Kanser riskini düşüren D vitamini için en iyi gıdalar balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantarlardır. Ayrıca vücudumuz güneşe maruz kaldığında Kanser riskini düşüren D vitamini üretebildiğinden D vitamini “gün ışığı vitamini” olarak da adlandırılmaktadır. Kanser riskini düşüren D vitamini besinler yoluyla da alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde Kanser riskini düşüren D vitamini bulunur. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür.Ancak beslenmeyle Kanser riskini düşüren D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur. Kanser riskini düşüren D vitamini Hangi Besinlerde Bulunur.

#*#*

Bir tane yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU Kanser riskini düşüren D vitamini içerir. Saat 10 ila 15 arasındaki bölümde 10 dakika kadar güneşlenmek 3000 IU civarında ciltten Kanser riskini düşüren D vitamini sentezini sağlar. Kanser riskini düşüren D vitamini , D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulmakla birlikte, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır. Bunlardan aktif ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi adlarla da bilinen ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bulunur. Aktif 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi adlarla da anılan kolesalsiferol ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır. Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir.
Kanser riskini düşüren D vitamini Bakımından Zengin Besinler . Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kanser riskini düşüren D vitamini az sayıda gıdada ve az miktarda bulunduğu için beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamak oldukça zordur. Bu alanda yapılan araştırmalar ortalama bir kişinin Kanser riskini düşüren D vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını göstermektedir. Aşağıda yer alan gıdaları tüketmenin yanı sıra yeteri kadar güneşe çıkmak vücuda gerekli Kanser riskini düşüren D vitamini nin üretiminin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca listemizde yer alan gıdaların bazıları yüksek kolesterol içerdiğinden herkesin düzenli olarak tüketmesi için uygun olmayabilir. Bu nedenle öncelikle bir uzmana danışarak gıdalar yoluyla Kanser riskini düşüren D vitamini tüketimi için beslenme önerisi almanız daha doğru olacaktır.

#
#

Bazı İlaçlar: Kalsiyum emilimini azaltan bazı ilaçlar (kolesterol düşürücü ilaçlar, kilo vermeye yardımcı ilaçlar, epilepsi ilaçları…vb) Kanser riskini düşüren D vitamini üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.
Uyarılar, Önlemler, Güneş ışınlarıyla Kanser riskini düşüren D vitamini üretimi toksik seviyelere ulaşmaz ancak gıdalar yoluyla aşırı Kanser riskini düşüren D vitamini tüketimi anoreksi, aşırı kilo kaybı, çarpıntı ve aritmi, böbrek taşı ve kalp krizi riskini arttırabilir. Kanser riskini düşüren D vitamini bakımından zengin istiridye, yağlı süt, şarküteri ürünleri, peynir ve yumurta aynı zamanda yüksek oranda kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir. Yetişkinler için günde 200 IU, 51-71 yaş arasında 400 IU, Kanser riskini düşüren D vitamini gereksinimi vardır. Daha ileri yaşlarda ise günlük D vitamini ihtiyacı 600 IU olarak belirtiliyor. Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları Kanser riskini düşüren D vitamini emilimini etkiler.

İndeks: Kanser riskini düşüren D vitamini , zehirlenme, ergosterol, kalsiferol, dehidrokolesterol, rikets, osteomalasia, osteoporoz, kalsiyum, fosfor, Multiple Skleroz, tablet, kapsül, balık, D vitamini, yumurta, süt, Kas Ağrıları, Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser, Menopoz, romatizmal hastalıklar, Epilepsi, Kas, Menopoza, Solunum yolu, kemik erimesi, bağışıklık sistemi, Parkinson, cinsel istek, sinir sistemi,

(Diabetes, hypertension, heart diseases, diabetes, hypertension, diabetes mellitus, diabetes mellitus, diabetes mellitus, diabetes mellitus, diabetes mellitus, diabetes mellitus, diabetes mellitus, diabetes mellitus, erythromycin, , cancer, Menopause, rheumatic diseases, Epilepsy, Muscle, Menopause, Respiratory tract, Bone remnant, immune system, Parkinson’s, sexual desire, nervous system,

######

ferhan bala

bitkiveinsan.com

One thought on “D Vitamini Kanser Riskini Düşürür.

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş