Esansiyel Yağ Asitleri Beyni Geliştirir.

Esansiyel Yağ Asitleri Beyni Büyütür, Geliştirir.
Esansiyel Yağ Asitleri Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri normal büyümenin yanı sıra beynin gelişimi ve normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi açısından önemlidir. Beyin bu yağ asitlerini kendi üretemediğinden alabileceği tek kaynak tükettiğiniz gıdalardır.

Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin somon, sardalye, tuna balığı, ceviz, keten tohumu ve keten tohumu yağı gibi gıdaları düzenli olarak tüketerek vücudunuz için gerekli bu yağ asitlerini yeterli oranlarda alabilirsiniz.Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri beyin ve sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin oluşumu için gereklidir, bu nedenle sağlıklı bir beyin gelişimi ve işlevi için önem taşımaktadır. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri eksikliğinin belirtileri arasında dikkat eksikliği ve kısa süreli hafıza kaybı gibi direk beyni ilgilendiren sorunlar bulunmaktadır.

Yetişkinler için tavsiye edilen günlük Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri 1.3 mg’dır. Süt, peynir, somon, karides, tavuk, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak gibi gıdalar Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından zengindir. Ensefalopati ve polinevrit gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri etken madde olarak kullanılır. Vücudumuzda 100’den fazla kimyasal tepkimede (enzimatik reaksiyonlar) kullanılan B6 vitamini, pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan “antikor” üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında; norepinefrin ve serotonin nörotransmiterlerinin (sinir taşıyıcısı) sentezi, hemoglobin üretimi, gıdalar yoluyla alınan proteinin parçalanması ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesi bulunur. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri eksikliğinde, kandaki hemoglobin sayısının azalmasına bağlı olarak anemi oluşabilir, egzama gibi cilt hastalıkları, yorgunluk veya malez (kırıklık, keyifsizlik), kas kasılmaları ve nöbetler görülebilir.

Kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamin olan Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri ayrıca sinir sistemini etkileyen hastalıklarla bazı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olması için önerilen vitaminler arasındadır. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalarolarak da adlandırılan B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri Üç farklı formu vardır. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri Alkol, aldehit ve amin. Hayvansal ve bitkisel besinlerde düşük yoğunlukta bulunur. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri Yararları Vücutta diğer birçok vitaminden daha fazla hayati fonksiyonları destekleyici rol oynar. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri Hormonlar, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri ve enzimlerin oluşumunda rol oynarlar. Ayrıca Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri iştahımızı, ağrıya karşı duyarlılığımızı, uyku düzenimizi, ruh durumumuzu etkileyen serotonin adlı maddenin yapımında da etkili olmaktadır. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterol birikimine engel olarak kalbi korur, böbrek taşı oluşumunu engeller. karpal tunel sendromu, adet öncesi gerginlik sendromu, artritler, alerjiler, geceleri oluşan bacak kramplarının tedavisinde de kullanılır. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri birçok enzimin oluşumuna katılır. Örneğin, demirin hemoglobin yapısına katılmasını sağlayan enzimlerin içinde de bulunurlar.

Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar içeren yiyeceklerin listesi bu kadarla bitmiyor, şimdi oranlarıyla birlikte en fazla B-1 Vitamini Zengin Gıdalar içeren yiyeceklere bakalım; Balık (Alabalık):100g balık, ortalama 0.43mg Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar içerir. Somon (% 19), Tuna (16%), Shad (%10), Uskumru (%9). Fındık (Macadamia): 100g ramı , 0.71mg Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar içermektedir. Antep (13%), Brezilya kestanesi (% 12), Kaju (% 7) Tohumlar (Ayçiçeği): 100gramı, ortalama 1.48mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Susam (% 22), Kabak ve Kabak Tohumları (% 5). Ekmek (Buğday):100 gramı, ortalama 0.47mg Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar içerir. Buğday Bagel (% 26), Buğday İngilizce Muffin (16%), Çavdar Ekmeği (% 9) Bezelye:100 gramı,0.28 mg B1 vitamin içerir. Taze Bezelye (%28), Dondurulmuş Tatlı Mısır (% 19) Kabak: 100 gramı, yaklaşık 0.17mg insan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Kuşkonmaz (Pişmiş): 100 gram yaklaşık olarak, 0.16mg B6 vitamin içerir. Kuru Kavrulmuş Soya Fasulye: 100 gram, ortalama, 0.43mg Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar içerir.  Fasulye: 100 gramı ortalama, 0.24mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdala r içerir. Pembe Fasulye (% 29), Siyah Fasulye (% 28) Günde Ne Kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar Alınmalı Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar eksikliği bünyede bazı hastalıkların oluşmasına neden olur.

Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinin belirtilerin bazıları uyuşukluk, sinirlilik, hafıza kaybı, uyku ya da iştah kaybı, kilo kaybı, hazımsızlık veya kabızlık, baldır kaslarında güçsüzlük. Eğer tedavi edilmezse, sinir, kalp ve beyin anormallikleri ile karakterize edilir, ancak bütün burada sıraladığımız belirtiler sadece Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanmayabilir. B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan en ciddi sağlık sorunları şunladır. Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, ayak parmaklarında diken diken olmas, geceleri ayaklarda yanma hissi, bacak krampları ve kas atrofisi. Islak Beriberi: Yaygın belirtileri, şok ve hatta ölüme neden olabilir anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda sıvı tutma, pulmoner ödem, hipotansiyon. Beyin: özellikle alkol kullananlarda Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar eksikliği ciddi hasralara neden olur. Bazı belirtileri pusluluk, istemsiz göz hareketleri, zorla yürüme ve diğer zayıflatıcı belirtiler. Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan bütün bu hastalıklara ve sağlık sorunlarına yaklanmamak için düzenli olarak Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır. Peki günde ne kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır. Kepek (Pirinç ve Buğday): Ham pirinç ve buğday kepeği Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığınız Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri arttırmak için esmer pirin ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz.
100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg, 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bulunur.
Kurutulmuş Bitkiler ve Baharatlar: 1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri ihtiyacının %3’ünü karşılar.

B6 içeren diğer baharatlar ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı sayılabilir.

Antep Fıstığı: 100 gram fıstık günlük Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri ihtiyacının %85’ini karşılar. Kavrulmuş fıstık daha lezzetli olmasına karşın çiğ fıstıktan bir miktar daha az Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri içerir. 1 avuç Antep fıstığı yiyerek günlük Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri ihtiyacının yaklaşık %25’ini alabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda iyi bir Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri kaynağıdır. 1 çay kaşığı veya 1 diş sarımsakta 0.04 mg B6 bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacın %2’sine denk gelmektedir.

Ciğer: Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri içerir ancak kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. 100 gram sığır ciğerinde 1.04 mg (%52), aynı miktarda hindi ciğerinde ise 0.832 mg (%42) Sağlığımıza yararlı Beyni büyütür ve Geliştiren Esansiyel Yağ Asitleri vardır.

İndeks: beta-karoten, folik asit, vitamin, mineral, proteine, Gıda, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, Süt, peynir, somon, karides, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak, muz, avakado, tavuk eti, patates, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş