Hurma Kabızlığa İyi Gelir.

Hurma Kabızlığa İyi Gelir.
Kabızlığa iyi gelen Hurma araştırmalar göstermiştir ki deney hayvanlarında mide ve bağırsak sistemi hurma verildiğinde hızlanmıştır. Uzman bilim adamları lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu düşünüyorlar ve Kabızlığa iyi gelen Hurmalardaki şeker ve melatonin içeriğinin bağırsak sisteminin hızlandırmasına da etki edebileceği düşünülüyor.

Kabızlığa iyi gelen Hurmanın suyu cildi besler. Bu su ile saçlarınıza da şekil verebilirsiniz. Jöle özelliği gösterir ancak saçı besler, zararı yoktur. İltihap için krem haline getirilip kullanılabilir. Ülsere iyi gelir. Zihni açar. Ayrıca çekirdekleri parçalanarak kahvesi de yapılabilir. Bu kahve vücudu dinlendirir, sinirleri yatıştırır.

Kabızlığa iyi gelen Hurma Balgam sökücü özellik gösterir. Kanseri önler, ishali geçirir. Yaralara merhem şeklinde uygulandığında çabuk iyileşmesini sağlar. Fazla tüketildiğinde göz ağrısı yapabilir. Hz. Muhammed de bu yüzden, Hz. Ali’ ye gözü ağrıdığı sürece yemesini yasaklamıştır. Genel olarak bakıldığında Acve Hurması’ nın içeriğinde şunlar vardır: Potasyum, fosfor, demir, B1, B2, A, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, protitin, sodyum. Ramazan sofralarının vazgeçilmez besinidir
Kabızlığa iyi gelen Hurma Ramazan Orucumuzu Peygamber sünneti olduğu için ilk Şeker Hastalığına faydalı Hurma ile açarız.Faydaları sayılmayacak kadar çok olan Diyabet Hastalığına faydalı Hurma ,kanserden kalp damar hastalıklarına kadar bir çok derdin devasını bünyesinde barındırıyor. Tutulan oruçlar Kabızlığa iyi gelen Hurma ile açılır. Peygamber efendimiz orucunu Kabızlığa iyi gelen Hurma ile açarmış.Neden Kabızlığa iyi gelen Hurma ile oruç açtığı Kabızlığa iyi gelen Hurmanın sayısız faydalarında gizli.Peygamberimizin tavsiyesine kulak verdiğimizde görüyoruzki Kabızlığa iyi gelen Hurmanın sağlığımıza yönelik faydaları ,hikmetleri mevcut. Kabızlığa iyi gelen Hurma lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleri ile sağlığımızı koruyor.Antioksidan özelliği bulunan Kabızlığa iyi gelen Hurma vücudu temizleyerek bir çok hastalıkalrdan koruyor.Hafızayı güçlendirmeden ,kemik zayıflığına,kalp hastalıklarından damar hstalıklarına kadar bir çok faydası bulunan Kabızlığa iyi gelen Hurma tansiyon ve Diyabete karşı mücadele ediyor.Hayati önem taşıyan 10 dan fazla element içeren Kabızlığa iyi gelen Hurmanın bilinmeyen faydalarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

##*##*

Oysa kanser tedavisine destek olmaktan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, cilt güzelliğinden göz sağlığına kadar oldukça geniş yelpazede fayda sunan bu meyveyi sadece Ramazan ayı yerine günlük olarak tüketmenin sağlığımız açısından pek çok yararı var. İlk Kabızlığa iyi gelen Hurma ağacı hakkında kesin bilgi yok. Bununla birlikte ilk bulgular Suriye ve Mısır’da M.Ö 7000-8000 yıllarına kadar dayanıyor. Kabızlığa iyi gelen Hurma ağaçları bugünkü Pakistan bölgesinde zaten biliniyordu. Ancak uzun asırlardan beri Basra Körfezi’nde yaygın olarak bilinmesinden dolayı genel olarak bu bölgenin meyvesi olarak anılıyor.

Hangi bölgeden yayılmış olursa olsun insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip Kabızlığa iyi gelen Hurma ağacına belki de bu nedenle ”hayat ağacı” deniliyor Kabızlığa iyi gelen Hurma içerdiği vitamin ve mineral değerleriyle “hayat ağacı” lakabını fazlasıyla hak eden bir meyvedir. Kabızlığa iyi gelen Hurma üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar bu zengin içeriği ortaya koymakta. 100 gr Kabızlığa iyi gelen Hurma içerdiği 277 kalori ile günlük ortalama 1500-2000 arası kalori ihtiyacımızın önemli bölümünü karşılar. Sağlıklı insanlar için önerilen referans diyette kadınların günlük ortalama kalori ihtiyacı 1500, erkeklerin ise 2000 olarak kabul edilmektedir.
Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır. insan sağlığına yararlı ve Rahim adalelerini kuvvetlendiren birçok vitamin ve mineral (demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini) içermesinin yanı sıra, karbonhidrat, protein ve yağ kaynağı olan İnsanların Kabızlığa iyi gelen Hurma meyvesi, aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir.

*#
*#

Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece Kabızlığa iyi gelen Hurma ve suyla yıllarca yaşayacağını belirtmektedirler. Bir İnsanların sinir Kabızlığa iyi gelen Hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir. Kabızlığa iyi gelen Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesini, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. İnsanların Kabızlığa iyi gelen Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin diye ilk akla gelen çikita muzundan 2.5 kat daha fazla. Ve muz gibi hazmı da zor değildir.

İndex: Resûlûllah, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini tiamin, riboflavin, folat, niasin, K Vitamini,  Sindirim, Böbrek, Kabızlık,

 

ferhan bala

bitkiveinsan.com

33 thoughts on “Hurma Kabızlığa İyi Gelir.

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş