Hurma Kolon Kanserini Önleyicidir.

Hurma Kolon Kanserini Önleyicidir.
Kolon kanserini önleyici hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. (Yüzde 6,5-18). Büyük oranda Kolon kanserini önleyici hurmayla beslenen bedevi Araplarda kanser ve kalp hastalıkları riskinin düşük olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin Kolon kanserini olasılığını düşürdüğünü gösterdi. Kolon kanserini önleyici Hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, Kalp krizi özelliği vardır.

insan sağlığında Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur. Son 20 cm’lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı ise kolon olarak adlandırılır ve Toplam yaklaşık 1,5 m uzunluğundadır. insan sağlığında Kolonun rektumla birleştiği yer sigmoid kolondur. Kolonun ince bağırsakla birleştiği yere çekum adı verilir ve Kısmen sindirilmiş gıdalar ince bağırsaktan kolona gelir. Sonuçta Kolon su ve mineralleri besinden ayırır, geri kalanı anüsten atılmak üzere depolar. insan sağlığında Kolondan başlayan kansere kolon kanseri, rektumdan başlayan kansere rektal kanser denir. Kolon ve rektum kanserleri bu organların iç yüzeyini örten tabakayı oluşturan hücrelerden gelişir. insan sağlığında Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Bu kanser her yaşta görülebilmelerine rağmen en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir. Ortalama görülme yaşı 63’dür. Ayrıca Kadın-erkek arasında görüme sıklığı açısından pek bir fark yoktur. Ayrıca Kolorektal kanser kolon ve rektumun dışına çıktığında, kanser hücreleri genelde yakındaki lenf bezlerinde bulunabilir. Bu Kanser hücreleri bu lenf bezlerine ulaşabilirse diğer bezlere karaciğer ve uzak organlara ulaşabilir.

insan sağlığında Risk Faktörleri Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemektedir. Kolorektal kanser için bazı risk faktörleri vardır, Yaş, Kolorektal kanser, insan sağlığında genelde yaşlılarda görülür. Hastaların %90’ı 50 yaşından sonra tanı alır. Ortalama yaş 60’lı yaşlardır. insan sağlığında Polipler, Polip iyi huylu bir tümördür. Kolon veya rektumun iç duvarından kaynaklanırlar. Bu 50 yaşın üzerindeki insanlarda yaygındır. insan sağlığında Bazı polipler (adenomlar) kanserleşebilir. Bu durumda, kanserleşme riski nedeniyle polip çıkartılmalı ve insan sağlığında düzenli aralıklara kontrol edilmelidir.Poliplerin erken tanısı ve alınması, insan sağlığında kolorektal kanser riskini azaltır.  Osteoporozu, Kadın,  Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini tiamin, riboflavin, folat, niasin, K Vitamini, betakaroten, Polip, Kolon,  kolorektal, Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, abdominal, Sigmoidoskopi, Rektum, sigmoid kolon,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş