Kanser

Hurma Rahim Kanserine Koruyucudur.

Hurma Rahim Kanserine Koruyucudur.
Bayanların sağlıklı yaşamaları için Rahim Kanseri aslında Endometrium kanseri endometrium olarak isimlendirilen rahim iç zarının kanseridir. Rahim; alt kısımda vajinaya uzanan serviks (rahim ağzı) ve üst kısımda gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Gövdenin de iki kısmı vardır; iç kısmına endometrium denir. Bir bayanın adet döngüsünde endometriumda değişiklikler olur. Siklusun sonunda endometrıum dökülür ve adet oluşur.

Bu döngü bayan hayatında menapoza kadar devam eder. Hemen hemen tüm endometrium kanserleri endometriumun salgı yapan hücrelerinden oluşur ki bu kanser türüne endometrium adenokarsinomu denir. Diğer kanser türleri daha nadir görülür.


Bayanların sağlıklı yaşamaları için Rahim Kanserini önleyen hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. (Yüzde 6,5-18). Büyük oranda Bayanların sağlıklı yaşamaları için Rahim Kanserini önleyen hurmayla beslenen bedevi Araplarda kanser ve kalp hastalıkları riskinin düşük olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin kanserin olasılığını düşürdüğünü gösterdi. Bayanların sağlıklı yaşamaları için Rahim Kanserini önleyen hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, Kalp krizi özelliği vardır.

Rahim Kanserinde Risk Faktörleri Endometrium kanserine neyin sebep olduğunu tam olarak bilemiyoruz ancak bu hastalıkla ilişkili bazı risk faktörleri vardır. Rahim Kanserinde Birçok endometrium kanseri hormon bağımlıdır. Bir bayandaki hormon düzensizliği endometrium kanserine sebep olabilir. Bayanda overler (yumurtalıklar) tarafından salgılanan ve adet siklusunu düzenleyen östrojen ve progesteron adlı hormonlar vardır. Rahim Kanserinde Bu hormonların düzenli salınımı her ay devam eder. Endometrium kanserinde bilinen risk faktörleri; erken yaşta başlayan adet, gecikmiş menapoz, infertilite (kısırlık), ve obezite (şişmanlık) gibi bayanda östrojen miktarını artıran durumlardır.
Rahim Kanserinde veya Endometrium Kanseri İçin Risk Faktörleri Toplam adet sayısı: Erken başlayan ve geç yaşa kadar devam eden adet görmek, infertilite ve doğum yapmamış olmak ( gebelikte endometriumu koruyan progesteron hormonu artar). Rahim Kanserinde Obezite: Obezite östrojen miktarını artırarak endometrium kanseri riskini artırır. Rahim Kanserinde Tamoxifen: Tamoxifen meme kanseri tedavisinde kulanılan bir ilaçtır ve endometrium kanseri riskini artırır. Rahim Kanserinde Östrojen Tedavisi: Menapozdaki bayanlarda menapozal yakınmaların tedavisi için kullanılır (kemik erimeleri, sıcak basmaları). Östrojenin bu etkisini azaltmak için progesteron kullanılabilir ancak bu durum meme kanseri riskini artırır.Bu nedenle östrojen replasman tedavisine doktorla tartışılarak karar verilmelidir. Yıllık kontroller önemsenmelidir. Anormal kanama gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Rahim Kanserinde Over Hastalıkları: Östrojen miktarını artırarak etki edebilir. Rahim Kanserinde Hayvani yağlardan zengin diyet: Bu durum bir çok kanser gibi endometrium kanseri riskini de artırmaktadır. Rahim Kanserinde Aşırı enerji vermeleri obeziteye sebep olur, ayrıca östrojen düzeylerini artırmak gibi bir etkisi de vardır. Rahim Kanserinde Şeker Hastalığı Aile Öyküsü: Rahim Kanserinde Küçük bir grup endometrium kanseri vakası ailevi kalıtsallık (genetik geçiş) gösterir. Aile üyelerinde bağırsak ve endometrium kanseri hikayesi olan bayanların genetik yatkınlık açısından Rahim Kanserinde danışmanlığa ihtiyacı vardır. Genetik incelemeler riski Rahim Kanserinde gösterebilir. Bu bayanlarda endometrium örneklemesi ile Rahim Kanserinde tarama yapılmalıdır.
Rahim Kanserinde Kemoterapi Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kan dolaşımına girdiklerinde tüm vücudu etkiler, kanser hücrelerini öldürmelerinin yanında normal vücut hücrelerine de zarar verebilirler. Rahim Kanserinde Kullanılan ilacın tipine göre değişmekle birlikte bulantı, kusma, saç dökülmesi, enfeksiyonlara yatkınlık, kolay yorulma gibi yan etkileri vardır. Rahim Kanserinde Birçok yan etki tedavi sonrası geçer.
Rahim Kanserinde Hormonal Tedavi Hormonal tedavide progesteron benzeri ilaçlar kullanılır. Bu hastaların tedavisinde uygulanan yumurtalıkların alınması tedavisi veya radyoterapi sonrası yumurtalıkların baskılanması östrojen miktarını azaltır ve Rahim Kanserinde hücrelerinin büyümesini azaltır. Rahim Kanserinde Tedaviden Sonra Endometrium kanserinin evresinin sağ kalıma etkisi: Sağ kalım oranları:
Evre I: 81% – 91%
Evre II: 71% – 79%
Evre III: 30% – 60%
Evre IV: 15% – 17%


Rahim Kanserinde Endometrium kanserinde sağ kalım 5 yıllık sağ kalım oranlarıdır. Başka sebeplerden ölen hastalar dahil edilmez. Bu sayılar ortalama değerlerdir. Rahim Kanserinde Unutulmamalıdır ki her hastanın durumunu istatistiksel olarak kestirmek çok zordur ve her hasta kendi çerçevesinde değerlendirilmelidir. Rahim Kanserinde Tedavi Sonrası Takip Tedavi sonrası takipler çok önemlidir. İlk 3 yılda takipler 3-6 ayda bir yapılır. Rahim Kanserinde Tekrar ortaya çıkan hastalıkların % 75’i ilk 3 yıllık takiplerde teşhis edilmektedir. Rahim Kanserinde Takip vizitleri pelvik muayene ve büyümüş lenf bezleri açısından muayeneyi kapsamaktadır ayrıca doktor tarafından şikayetlerin sorgulanması da yapılır. PAP smear testi vajinanın üst kısımlarındaki olası kanser hücrelerini gözetmek için faydalı olabilir. Rahim Kanserinde Yapılan muayene kanserin tekrarladığına işaret ederse bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, CA125, kan sayımı veya biyopsi gibi testler gündeme gelir. Rahim Kanserinde Çalışmalar herhangi bir şikâyeti olmayan hastaların takiplerinde rutin kan sayımı ve görüntüleme testlerine gerek olmadığını göstermiştir. Buradaki metin Rahim Kanserinde genel bir bilgilendirme olup, Rahim Kanserinde hastalıklar değişkenlik gösterebileceğinden kişisel değerlendirme için uzmanınızla görüşünüz.
İnsanı, hastalığı, İnsanların Bayanların sağlıklı yaşamaları için Rahim Kanserini önleyen hurmayı ve şifayı yaratan Cenab-ı Allah’tır. İnsanoğlu sebeplere riayet etmekle beraber Rahim adalelerini kuvvetlendiren şifa ve tesirin ancak Cenab-ı Allah’tan geldiğini bilmelidir. Tıbbi Nebevi’nin en önemli besini olan İnsanların Bayanların sağlıklı yaşamaları için Rahim Kanserini önleyen hurmayla ilgili son yıllarda Rahim adalelerini kuvvetlendiren çok sayıda araştırmalar yapılmakta ve her seferinde insan sağlığında farklı faydaları ortaya çıkarılmaktadır.

İndex: Resûlûllah, meme kanseri, Rahim Kanseri, taze hurma, yaş hurma, taze hurmanın faydaları, yaş hurmanın faydaları, yaş hurma çeşitleri, yaş hurma meyvesi, Osteoporozu, Rahim adalelerini kuvvetlendiren, Gıda, Bebek Maması, Hurma, Doğum, Hamile, Bayan, Loğusa, Hz. Meryem, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini tiamin, riboflavin, folat, niasin, K Vitamini

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş