Kalp Krizinde Acil Hayatınızı Kurtarır.

Kalp krizi geçiren kişinin Acil yapacakları Hayatını Kurtarır.
Genel manada Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın olabilir. Aniden gelişen göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç ağrı ve acı hissediyorsunuz. En yakındaki hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz fakat  hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz. O An ACİL ne yapacaksınız? En önemlisi de pek çok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor ve etrafında yardım edecek kimse bulunmuyor.

Kişi son can suyunun ve hayatta kalan son zamanın riske atamayacağı acil Kalp atışları düzensizleşen ve kendisini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden önce yalnızca 10 saniye kadar zamanı vardır. Bu zamanı acaba deyecek kadar dahi riske atacağı ve şephe deyeceğı zamanı yoktur. Bunu düşünmesinin sonucu kişinin hayatını kaybetmesidir.

 

Bu durumda kişi ne yapmanız gerekir?
1- Acil olarak Paniğe kapılmadan üst üste kuvvetlice öksürmeye başlayın.
2- Hemen arabanızı sağa çekin motoru durdurun dörtlüleri yakın arabanın arkasına geçip sırt üstü yere yatın .
3- Ayaklarınızı arabanızın bagajına veye yüksek bir yere doğru yukarı kaldırın ve kuvvetlice öksürmeye başlayın.

4- Öksürmeden önce her seferinde derin bir nefes alın ve öksürün.
5- Öksürükleriniz güçlü olsun, derinden gelsin ve uzun sürsün. Aynı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün.
6- Sürekli Her iki saniyede bir, derin nefes alıp öksürün. Bunu ya insanlardan yardım gelene dek veya kalp atışlarınız tekrar normale dönene kadar sürekli yapın.

*#
*#

Sakın arabanızın içinde oturmayın. Bu esnada sizi gören insanlar yardım edeceklerdir. Derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur. Ani öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır. Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır. Aslında bütün bunlar size bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı tanır.  Ayaklarınız yukarı doğru kaldırılmış olduğunuzdan vücudunuzdaki bütün kan kalbe basınç yapacak ve bu pozisyonda yatmak kalbin normal çalışmaya düzenine geçmesine yardımcı olur.

Bu konuyu insan sağlığı yönünden mümkün olduğunca çok kişiyi bilgilendirin. Asla, benim başıma gelmez! diye düşünmeyin. Hayat tarzımızın normal düzenden epeyce değiştiği şu yıllarda artık her yaşta insan kalp krizi geçiriyor. Bu bilgi sayısız insanın hayatını kurtarabilir! Paylaşın.

İndeks: Kalp, Kalp krizi, Acil, Nefes, Öksürmek, Yardım, Hayat, Heart, Heart attack, Emergency, Breathing, Coughing, Help, Life,

 

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş