Taze Hurma Doğumda Mucize Faydalıdır.

Taze Hurmanın Doğumdaki Mucize Faydalıdır.
Hamilelik döneminde insan sağlığında artan enerji ihtiyacı ve tatlı istediğini karşılayan en ideal besinlerden biri hurmadır. insan sağlığında içerisindeki folik asit (B9 vitamini) bebeğin beyin ve sinir gelişimine yardımcı olarak, nöral tüp defektlerini önler.

Ayrıca insan sağlığında hurmada bulunan magnezyum minerali gebelik kramplarını azaltır. Hurma, hamilelikte ihtiyaç duyulan diğer bir önemli mineral olan demir de içermektedir. Ancak, gebelik şekeri olan kişiler hurmayı kontrollü tüketmelidirler. Ara öğünlerde 3-4 hurmanın, 1 bardak süt ile birlikte tüketilmesi uygundur.

Ancak insan sağlığında, rahim kaslarını uyarıcı etkide olduğu için düşük ve erken doğum riskinde tüketilmemelidir. Riskli hamileliklerde (riskli dönem ilk 3 ay olabileceği gibi, hamilelik boyunca da olabilir) doktorlarına danışarak yemelidirler. insan sağlığında Anne adayları 38. haftadan sonra başlayarak günde 5-6 hurma tüketerek, daha kolay bir doğum yapabilirler. Hamilelikte insan sağlığında Hurma Tüketiminin Doğumu Kolaylaştırıcı Etkisi ile İlgili Bilimsel Bir Araştırmada hamilelik sırasında hurma tüketiminin doğum sonuçlarına etkisi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada doğumdan önceki 4 haftada günde 6 adet hurma tüketen 69 kadına ve hurma tüketmeyen 45 kadına ait doğum sonuçları insan sağlığında karşılaştırılmıştır. Yayınlanan çalışma sonuçlarına göre;
1- insan sağlığında Hurma tüketen anne adaylarında rahim açıklığı belirgin şekilde (3,52 cm) tüketmeyenlere göre (2,02 cm) fazladır.
2- Hurma tüketen hamile adayların % 96’sı herhangi bir tetikleyici olmadan doğuma başlarken, bu oran tüketmeyenlerde % 76’da kaldı.
3- Prostin/oksitosin kullanımı hurma tüketen adaylarda (% 28) tüketmeyenlere göre (% 47) belirgin olarak insan sağlığında daha düşüktü.
4- Hamilelerde doğumun birinci evresi olan Latent Fazı hurma tüketmeyenlerde 906 dk = 15 saat sürerken hurma tüketenlerde bu süre 510 dk = 8,5 saate kadar düşmüştür.

##*##*

insan sağlığına faydalı yaş hurma yüksek miktarda nişasta, glikoz, vitamin ve mineral içermesinden dolayı özellikle yeni doğum yapmış bayanların kaybettiği enerjiyi en dengeli ve doğal şekilde elde etmesini sağlayarak dengeleri yeniden sağlar. Hurma, besin içeriği en zengin meyvelerden ve içerisinde anne karnından başlayıp, hayatın tüm dönemlerinde (çocukluk, hamilelik, yaşlılık vs.) insan sağlığında ihtiyacımız olan besin gruplarının hemen hemen tamamı mevcuttur. insan sağlığına yararlı birçok vitamin ve mineral (demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini) içermesinin yanı sıra, karbonhidrat, protein ve yağ kaynağı olan hurma meyvesi, aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir.

Hurma neden insan sağlığında mucizevi meyvedir? İnsanı, hastalığı, hurmayı ve şifayı yaratan Cenab-ı Allah’tır. İnsanoğlu sebeplere riayet etmekle beraber şifa ve tesirin ancak Cenab-ı Allah’tan geldiğini bilmelidir. Tıbbi Nebevi’nin en önemli besini olan hurmayla ilgili son yıllarda çok sayıda araştırmalar yapılmakta, her seferinde insan sağlığında farklı faydaları ortaya çıkarılmaktadır.

• Rahim adalelerini kuvvetlendirir, doğumun kolay geçmesini sağlar, süt salgısını arttırır.
• Doğum esnasında ve daha sonrasında kanamaları önler, tansiyonu düşürür.
• Doğum sancısını en aza indirir.
• Sinir sisteminin sistematik şekilde işlevini temin eder.
• Yaş hurma sindirim sistemini özellikle sütle yenirse rahatlatır.
• Önemli özelliklerinden biride sabah aç karnına yaş hurma tüketilirse bağırsaktaki asalakları öldürür.
• Yorgun ve bitkin düşenlere kana kolay karışabilmesi sebebiyle dinçlik ve enerji verir.
• Yaş hurma tüketimi yaşlanmayı geciktirir ve cinsel aktiviteyi arttırır.

Yaş Hurma (Taze Hurma) ile ilgili bir Hadis
Resûlûllah (S.A.V) Efendimiz – “Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIR­BAŞLI olur. Çünkü hurma Hz. Meryem’in loğusalığındaki yiyeceği idi. (Hz. Meryem vali­demize Allah (C.C.) kuru bir hurma ağacından onu vermişti). Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (C.C.) Onu Meryem’e ikram ederdi.” buyurarak hurmanın önemini belirtmişlerdir.

İndex: Resûlûllah, Hurma, Doğum, Hamile, Kadın, Loğusa, Hz. Meryem, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini

*#
*#

ferhan bala

bitkiveinsan.com

28 thoughts on “Taze Hurma Doğumda Mucize Faydalıdır.

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş