Yeşil Yapraklı Bitkiler Beyne Faydalıdır

Yeşil Yapraklı Bitkiler İnsan Beynine Faydalıdır
Dengeli beslenme ve vitamin, protein ve mineraller bakımından zengin gıdaların tüketimi tüm diğer organlar gibi beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi içinde önemlidir. Vitamin eksikliği, boş kalorili gıdalarla yetersiz beslenme, günlük olarak alınması gereken minerallerin alınamaması beyni etkileyerek hafızayı zayıflatır, zihin karışıklığına ve konsantrasyon eksikliğine neden olur.

Bazı gıdalar beyin, özellikle hafıza için daha yararlıdır. Yeşil yapraklı sebzelerin İnsan beynini koruduğu ve gençleştirdiği belirlendi. Chicago Üniversitesi’nden bilim adamları ıspanağın faydalarını araştırmak üzere ortalama 81 yaşında 950 kişinin bilinşsel becerilerini ve beslenme alışkanlıklarını araştırdı. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri günde 1-2 tabak tüketenlerin beyninin bunları daha az yiyenler ya da hiç yemeyenlere göre ortalama 11 yıl daha genç olduğu saptandı.

Yeşil yapraklı sebzelerin K vitamini, beta-karoten, folik asit gibi antioksidanlar bakımından zengin olmasının bu olumlu etkiyi oluşturduğunu belirten bilim adamları, bunamadan, Alzheimer hastalığından korunmak için yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi tavsiyesinde bulundu. Araştırmanın sonuçları, ABD’de düzenlenen Deneysel Biyoloji Konferansı’nda sunuldu. Daha önce de İsveç’te yapılan bir araştırma yeşil yapraklı sebzelerin kasları güçlendirdiğini ortaya koymuştu. insan sağlığı anne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor.

#*#*

Sürekli sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de mümkündür. insan sağlığında uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. insan sağlığında beynin zinde kalması için yapılması gerekenler ve hafızaya iyi gelen besinler tüketilmelidir. Yeşil yapraklı besinler beyin gelişimine ve insan sağlığına çok faydalıdır

Sonuç olarak vücudun düzgün çalışması için ona ihtiyaç duyduğu “kaliteli” yakıtı vermelisiniz. Beyinde diğer organlardan farklı değil ve her gün düzenli olarak vitamin, mineral, proteine ihtiyaç duyuyor. Bunun için tükettiğiniz yiyeceklerin besin değerinin zengin olmasına özen göstermeli ve düzenli bir beslenme programına bağlı kalmalısınız.

İndeks: Yeşil Yapraklı, Bitki, İnsan Beyni, vitamin, protein, mineral, K vitamini, zihin,

*#
*#

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş