Bağışıklığı Koruyan D Vitamini Süt Ürünlerinde Zengindir.

Bağışıklığı Koruyan D Vitamini Süt Ürünlerinde Zengindir.
Süt ve Süt Ürünleri Tam yağlı süt ve peynirler kalsiyum bakımından zengindir ve bazı firmalar buna ek olarak ürünlerini Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini ile güçlendirmektedir. Bir bardak tam yağlı süt yaklaşık 52.0IU D Vitamini içerir ve bu miktar günlük ihtiyacın %13’ünü karşılar. Tam değerler için aldığınız süt veya süt ürününün ambalajını inceleyebilirsiniz.

Güneş ve bu besinler Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bakımından en zengin besinlerdir ancak Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini içeren gıdaların tam listesi değildir. Bu nedenle sizin sağlık koşullarınıza uygun ve Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bakımından zengin beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz. Çeşitli balıklar Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bakımından zengindir ancak yağlı derin deniz balıkları daha çok D Vitamini içerir. Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini için en çok ton, somon ve uskumru gibi balıklar önerilmektedir. Güneş ve bu besinler D Vitamini bakımından en zengin besinlerdir ancak D Vitamini içeren gıdaların tam listesi değildir. Bu nedenle sizin sağlık koşullarınıza uygun ve Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bakımından zengin beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz. Özellikle morina balığı ciğerinin yağı geleneksel olarak Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini eksikliği tedavisinde kullanılmaktadır.

Ülkemizde balık yağı olarak bilinen bu yağ yüksek oranlarda A ve Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini içerir. 100 gram morina yağı günlük D Vitamini ihtiyacının yaklaşık 16 katı D Vitamini içerir. 1 yemek kaşığı yağ ise günlük ihtiyacın 3.5 katı D Vitamini içermektedir. Güneş ve bu besinler Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bakımından en zengin besinlerdir ancak D Vitamini içeren gıdaların tam listesi değildir. Bu nedenle sizin sağlık koşullarınıza uygun ve Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bakımından zengin beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz. Araştırmalara göre Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini , bakterileri öldüren hücrelerin çoğalmasına da yardımcı oluyor.

————–

loading…————–

İngiliz Tıp Dergisinde açıklanan araştırmaya göre Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır. Araştırmalar güneşli ülkelerde ya da Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini yönünden zengin beslenen toplumlarda belli kanser türlerine çok daha az rastlandığını göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini , lösemi ya da tümörü olan hayvanların hayattta kalma olasılığını %30 ila %50 oranında artırmıştır.

Ayrıca diğer tümörlerin de oluşumu ve boyutları da Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini ile azalma göstermiştir. Bu hastalıklar dışında D Vitamini eksikliğinde meme, kemik, tiroid, deri ve kalın bağırsak kanser riski artmaktadır. Vitamin D eksikliğinin ciddi sonuçları olduğundan dolayı, vitamin D seviyesinin ölçtürülmesi ve eksikliği varsa takviye olarak alınması, bir çok hastalık ve kansere karşı koruyucu olacaktır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz.

Kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik veya şişkinlik hissettiniz mi? Spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz., Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini İçeren Yiyecekler Hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati bir rolü bulunan Süt Ürünlerinde bulunan D Vitamini, diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunmaktadır. Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini yetersizliği hastalıklara yatkın zayıf bir bağışıklık sistemi, artan kanser riski, saçların sağlıksız olması ve daha geç uzaması, kas ve kemik zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Aşırı Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini tüketiminin ise kalp krizi riskini attırdığı ve böbrek taşına yol açtığı bilinmektedir. Yağda çözülen Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini için en iyi gıdalar balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantarlardır. Ayrıca vücudumuz güneşe maruz kaldığında D Vitamini üretebildiğinden D Vitamini “gün ışığı vitamini” olarak da adlandırılmaktadır. Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini besinler yoluyla da alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bulunur. D Vitamini içeren besinlerde Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur. Bir tane yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini içerir. Saat 10 ila 15 arasındaki bölümde 10 dakika kadar güneşlenmek 3000 IU civarında ciltten Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini sentezini sağlar. D Vitamini , D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulmakla birlikte, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır. Bunlardan aktif ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi adlarla da bilinen ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bulunur. Aktif 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi adlarla da anılan kolesalsiferol ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır. Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir. Dünyada ve Türkiye’de Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini eksikliği ciddi boyutlardadır. Dünyada yaklaşık 1 milyar kişide, ülkemizde de 3 kişinin 2’sinde vitamin D eksikliği olduğu düşünülmektedir. Vitamin D’nin %90 güneş ışığı tarafından sağlanır. Derimiz güneş ışığına maruz kaldığında derin tabakalarında vitamin D üretilir. Modern dünyanın insanlara dayattığı yaşam tarzı sebebiyle, hepimiz uzun çalışma saatleri sonucunda güneşten mahrum kalmaktayız. Açık havada geçirmemiz gereken vakitlerimizi, kapalı alanlarda geçiriyoruz. Mesailerimiz ofislerde geçiyor ve yeterli güneş ışığı alamıyoruz. Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini için yeterli güneş ışığı almak için her gün en az 20 dakika baş, yüz, kol ve bacakların güneşle temas etmesi gerekir. Ülkemiz güneş açısından şanslı olmasına rağmen, Türkiye’de çoğu insanda Vitamin D eksikliği olduğu düşünülmektedir. Deri altında besinlerle alınan provitamin D, güneş ışığı ile aktif Vitamin D’ ye dönüşür. Aynı zamanda balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı gibi besinlerle de Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini alınabilir. Sağlıklı yaşamda şifa D Vitamini n eksikliği bir çok hastalığa yol açabilir. Vitamin D eksikliğinin ciddi sonuçları olduğundan dolayı, vitamin D seviyesinin ölçtürülmesi ve eksikliği varsa takviye olarak alınmalıdır.

Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini Bakımından Zengin Besinler . Yukarıda da belirttiğimiz gibi Sağlıklı yaşamda D Vitamini az sayıda gıdada ve az miktarda bulunduğu için beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamak oldukça zordur. Bu alanda yapılan araştırmalar ortalama bir kişinin Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını göstermektedir. Aşağıda yer alan gıdaları tüketmenin yanı sıra yeteri kadar güneşe çıkmak vücuda gerekli Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini nin üretiminin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca listemizde yer alan gıdaların bazıları yüksek kolesterol içerdiğinden herkesin düzenli olarak tüketmesi için uygun olmayabilir. Bu nedenle öncelikle bir uzmana danışarak gıdalar yoluyla Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini tüketimi için beslenme önerisi almanız daha doğru olacaktır. Düzenli kas ağrısı veya spazmları olan kişilerde Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini eksikliği olabilir. Sağlıklı yaşamda şifa D Vitamini sıvılar, tabletler ve kapsüller şeklinde piyasada bulabilirsiniz. Ayrıca yumurta, balık ve güçlendirilmiş süt gibi gıdalarda bulunmaktadır. Güneş ışığında kısa süreli kalmak da vücudun Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini üretmesinde etkilidir. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini Eksikliği Riski Yüksek Olan Gruplar şunlardır.

Güneşe Çıkmayan ve Emziren Anneler, Anne sütü içinde bulunan Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini annenin Sağlıklı yaşamda şifa D Vitamini seviyesine bağlıdır. Ancak anne sütü içinde bulunan Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini genellikle bebeğin ihtiyacını tam olarak karşılamak için yeterli değildir. Bu nedenle bebek düzenli olarak güneşe çıkarılarak (en az 10-15 dakika) yeterli oranda Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini aldığından emin olunmalıdır. Yaşlı Yetişkinler, Yaşlandıkça vücudun güneş ışınlarıyla Sağlıklı yaşamda şifa Vitamini üretme kabiliyeti zayıflayabilir. Bu nedenle belirli yaşlardan sonra bir uzmana danışarak Sağlıklı yaşamda şifa D Vitamini takviyesi kullanmak gerekebilir. Koyu Ciltli Kişiler, Deride bulunan bir pigment olan ve cildimize rengini veren melanin Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini üretme yeteneğini azaltabilir. Yağ Emme Sorunları Bulunan Kişiler, Vücudunda yağ emme sorunu bulunan veya çok düşük yağ içeren bir beslenme programı uygulayan kişilerde Sağlıklı yaşamda şifa D Vitamini eksikliği görülebilir. Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini yağda çözülebildiği için vücutta yeterli miktarda yağ olması gerekir. Bazı İlaçlar: Kalsiyum emilimini azaltan bazı ilaçlar (kolesterol düşürücü ilaçlar, kilo vermeye yardımcı ilaçlar, epilepsi ilaçları…vb) Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Uyarılar, Önlemler, Güneş ışınlarıyla Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini üretimi toksik seviyelere ulaşmaz ancak gıdalar yoluyla aşırı Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini tüketimi anoreksi, aşırı kilo kaybı, çarpıntı ve aritmi, böbrek taşı ve kalp krizi riskini arttırabilir. Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini bakımından zengin istiridye, yağlı süt, şarküteri ürünleri, peynir ve yumurta aynı zamanda yüksek oranda kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir. Yetişkinler için günde 200 IU, 51-71 yaş arasında 400 IU, Süt Ürünlerinde bulunan bağışıklık sistemini faydalı D Vitamini gereksinimi vardır. Daha ileri yaşlarda ise günlük D Vitamini ihtiyacı 600 IU olarak belirtiliyor. Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları D Vitamini emilimini etkiler

İndeks: İD Vitamini , zehirlenme, ergosterol, kalsiferol, dehidrokolesterol, rikets, osteomalasia, osteoporoz, kalsiyum, fosfor, Multiple Skleroz, tablet, kapsül, balık, yumurta, süt, Kas Ağrıları, Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser, Menopoz, romatizmal hastalıklar, Epilepsi, Kas, Menopoza, Solunum yolu, kemik erimesi, bağışıklık sistemi, Parkinson, cinsel istek, sinir sistemi,

—–

loading…——

loading…——

Benzer Makalelerimiz. 

Mantar Güçlü D Vitamini Vucudu Korur.

Patates zengin D Vitamini ile Koruyucudur.

Morina Balığı Yağı Zengin D vitamini ile Sağlık Kaynağıdır

Biberiye Çayı Vucut Direncine Faydalıdır.

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

Epsom Tuzu Saçları Güçlendirir.

Aşırı Terleme Problemine Karbonat Yararlıdır.

Epsom Tuzu Cildi Yeniler.

Epsom Tuzu Ayak Sorunlarını Azaltır

Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir

Hurma Gözleri Kuvvetlendirir.

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

Epsom Tuzu Sindirimi Geliştirir

Kuşburnu Çayı Kas Ağrılarına Faydalıdır.

Muz Kabukları Sedef ve Zone Hastalığına Faydalıdır.

Muz Kabukları Cilde Yaşlılık Etkilerine Yararlıdır.

Okaliptüs ve Ceviz Yaprağı Aşırı Terlemeyi Keser

Kas Ağrılarına Zerdecal Çayı Faydalıdır.

Alerji Sorununa Hurma Doğal Tedavidir.

Yaş Hurma Tüketimi Yaşlanmayı Geciktirir

Muz Kabukları Sivilceli Cilde Yararlıdır.

Muz Kabukları Kabarmış Siğilleri Temizler

Muz Kabukları Sinek Isırığının Zararlarını Giderir.

Muz Kabukları Sedef ve Zone Hastalığına Faydalıdır.

Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır.

http://www.bitkiveinsan.com/kas-agrilarini-nane-tedavi-eder/

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Yumurta zengin D Vitamini ile Vucudu Korur. | bitki ve insan

Bir cevap yazın