Biberiye Gut Hastalığına Faydalıdır.

Biberiye Gut Hastalığına Faydalıdır
Özellikle gut hastalığı olanların kanlarındaki ürik asit miktarı sık sık yükselir ve bu durum onlar için hoş olmayan bir hal alır. Gut hastalığına şifa biberiye yağı yararları sayesinde gut hastalığı olanlar ve kandaki ürik asit miktarı yükselenler de rahat bir nefes alabilir.

Ayrıca Gut hastalığına şifa biberiye yağı ile kalbinizi güçlendirebilir, astım hastalığınıza çözüm bulabilirsiniz. Gut hastalığına şifa biberiye yağı kremi sayesinde selülitlerimizden ve fazla kilolarımızdan kurtulmak mümkündür. Şifa için 1 fincan kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş Gut hastalığına şifa biberiye ekleyin. Kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve yudumlayın. Bu çayı günde 3 defa içiniz. Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağını birkaç damla Gut hastalığına şifa biberiye uçucu yağı ile karıştırın. Günlük olarak etkilenen alana birkaç kez masaj amaçlı kullanın. Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı Gut hastalığına şifa biberiye uçucu yağını eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika banyoda bekleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın. Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi? Vücutta meydana gelen kas ve eklem ağrıları, kas krampları ve spazmlar için Gut hastalığına şifa biberiye yağının deri üzerinden problemli bölgeye uygulanması rahatsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. . Kas ve eklem ağrılarının, kas krampları ve spazmlarının, romatizmal ağrıların ortadan kaldırmak için Gut hastalığına şifa biberiye yağı problemli bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır.

İnsan sağlığında Gut hastalığı nedir? Eklemde aniden gelişen Gut hastalığı, ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle karakterize, mikrobik olmayan bir eklem iltihabıdır. Sıklıkla ayağın başparmağında başlar. Ancak, diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemleri de etkilenebilir. ‘Kralların hastalığı’, ‘zengin hastalığı’, ‘damla hastalığı’ gibi adlarla da anılır. Erkeklerde daha sık görülen İnsan sağlığında Gut hastalığı, kadınlarda menopozla birlikte görülebilir. Çoğunlukla metabolik sendromun bir parçası olan İnsan sağlığında Gut hastalığı, kolesterol, trigliserit yüksekliği (hiperlipidemi), yüksek tansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı, diyabetes mellitus, obezite gibi rahatsızlıklarla birlikte görülür. İnsan sağlığında Gut hastalığı belirtileri Akut gut atağı, genellikle gece yarısı veya sabaha doğru, ayak baş parmağında veya tutulan eklemde şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık, hassasiyet ve ısı artışıyla başlar. Eklemdeki ağrı ve hassasiyet o kadar şiddetlidir ki; kişi üzerine basamaz, hareket ettiremez, ayakkabı giyemez hatta yorganın bile değmesini istemez. Ağrı ilk 12-24 saat içinde daha da şiddetlenir. Atak birkaç gün ile birkaç hafta içinde (ortalama bir hafta) kendiliğinden geçer. Bazen o eklemde, daha azalmakla birlikte birkaç hafta daha rahatsızlık hissi kalabilir. Ürik asit birikirse. Eklemde biriken ürat kristalleri, inflamasyon oluşturarak gut atağına neden olur. Kanda ürik asit seviyesinin yükselmesiyle, ürat kristalleri oluşur. Ürik asit, pürinlerin (doğal olarak vücudunuzda bulunduğu gibi, sakatatlar, et, hamsi ve ringa gibi bazı balıklar, kabuklu deniz hayvanları, kuşkonmaz ve mantar gibi birçok yiyecekte de bulunan bir maddedir) yıkılmasıyla oluşur. Normalde ürik asit kanda çözünür ve böbrekler yoluyla idrarla atılır. Fakat bazen vücudunuz, çok fazla ürik asit üretir veya böbreklerden atılımı azalabilir. Ürik asit kristalleri, iğne ucu gibi iki ucu keskin yapıdaki kristaller şeklindedir; eklemde veya çevresindeki dokuda birikerek inflamasyona ve ağrıya neden olurlar.

Gut nelere neden olur? İnsan sağlığında Gut hastalığı sıklıkla ayak başparmağında oluşur. Ancak, diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemleri de etkilenebilir. Tedavi edilmeği takdirde daha ciddi durumlara neden olabilir. Tuttuğu eklemlerde ve çevre dokularda (tendon, sinir basısı gibi) hasara neden olur. İnsan sağlığında Gut hastalığı tekrarlayabilir. Bu durumda gut atakları yılda birkaç tekrarlar. İleri İnsan sağlığında Gut hastalığında ise rahatsızlık iyi tedavi edilmezse, ürat kristalleri cilt altında toplanarak tofüs denilen nodüllere neden olur. Bu nodüller sıklıkla el ve ayak parmakları, kulak sayvanı, dirsek, aşil tendonu ve ayak tabanında birikir. Tofüsler, genellikle ağrısızdır; ancak bası bulgusuna veya tendonlarda ve kemikte hasara neden olur. İleri gutta böbrek taşı ve ürat nefropatisi (böbrek fonksiyonunda bozulma) görülebilir. Nasıl teşhis edilir?

————–

loading…————–

Gut tanısında eklem sıvısının incelenirken polarize ışık mikroskobunda mono-sodyum ürat kristallerinin görülmesi önemlidir. Ürik asit kristalleri, iğne ucu gibi iki ucu keskin yapıdaki kristaller şeklindedir; sarı-yeşil refle verir. Kan testleriyle ürik asit seviyelerine bakılabilir, ancak gut tanısı koyulamaz. Atak sırasında normal, hatta düşük bile olabilir. Eklem sıvısında lökosit sayısı da gut teşhisinde yardımcıdır. Gut tedavisi, atak ve atak dışı tedaviler olmak üzere iki aşamalıdır. Tedavinin amacı gut ataklarının ve komplikasyonlarının önlenmesidir. Kan, ürik asit seviyesini 6mg/dL’nin altında tutar. Akut gut artriti geliştiğinde, ağrı ve inflamasyonu gidermek için steroid olmayan ağrı ve inflamasyon giderici ilaçlar (naproksen, diklofenak, indometazin gibi tedaviler) mide koruyucusuyla verilmelidir. Altta yatan koroner problem veya böbrek fonksiyon bozukluğu gibi yandaş hastalık durumlarında, tercihen eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu veya düşük-orta doz kortikosteroidin ağızdan kullanımı tercih edilebilir. Gut komplikasyonları ve atak gelmesini önlemek için ürik asit üretimini azaltan ilaçlar kullanılabilir. Ürik asit atılımını artıran ilaçlar kullanılır. Ancak bu tür ilaçlar döküntü, mide ağrısı ve böbrek taşı gibi yan etkilere neden olabilir.

İnsan sağlığında Gut hastalığı kimlerde görülür? Gut için belirli risk faktörleri mevcuttur. Söz konusu risk faktörleri şunlardır: Yaşam stili gut için risk oluşturabilir. Aşırı alkol tüketimi, kırmızı et, sakatat, kabuklu deniz ürünleri, fruktozdan zengin yiyecek ve şekerli içecekler. Kontrolsüz kan basıncı, diyabet, aşırı kilo, yüksek yağ ve kolesterol seviyeleri, ateroskleroz gibi rahatsızlıklar. Tiyazid grubu diüretikler (idrar söktürücüler), kanı sulandırıcılar (idrarla atılımını engeller), organ nakli tedavisinde organın atılımını önleyen bazı ilaçlar, lösemi tedavisinde kullanılan ilaçlar. Anne, baba ve kardeşler gibi birinci derece akrabalardan herhangi birinde gut varlığı. Gutta çoklu genetik yatkınlık söz konusudur. Yaş ve cinsiyet önemli bir faktördür. Kadınlarda ürik asit seviyesi, erkeklerden daha düşüktür. Ancak menopozdan sonra kadınlarda da ürik asit seviyesi yükselir ve gut riski artar. Erkeklerde 40-50’li yaşlarda başlarken, kadınlarda daha ileri yaşlara kayar. Nadir görülen bazı genetik hastalıklar (Lesch Nyhan sendromu gibi). İnsan sağlığında Gut hastalığına karşı ne yapmalısınız? Günde 8-16 bardak su için veya eş değeri sıvı (2-4 litre) alın. Alkolden kaçının (özellikle bira). Orta miktarda protein tüketin ve pürinden zengin gıdalara dikkat edin. Doymamış yağ tüketin. Günlük et, balık ve kümes hayvanlarından 113-170 gramı geçmeyin. İnsan sağlığında Gut hastalığında ilaç tedavisine yardımcı olabilecek bir takım öneriler mevcuttur. Gut ataklarını önlemeyen ama tedaviye yardım eden bu öneriler şunlardır. Fazla kilolardan kurtulmak ve ideal kilonun korunması. Kafeinli veya kafeinsiz kahve tüketmek (ürik asit seviyelerini azaltır). C vitamini alımı (kan ürik asit seviyesini azaltabilir). Kiraz tüketmek. Zayıflatan balkabağı diyet listesinin başındadır.

Gut hastalığına şifa biberiyenin ayrıca Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Gut hastalığına şifa biberiye ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Saç sağlığına yararlı biberiye, ballıbabagiller familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Gut hastalığına şifa biberiye etkili bir şekilde iltihaplı kas dokusunu dindiren, ağrı ve acıyı alan doğal bir anti-inflamatuar Aromatik bir bitkidir. Ayrıca hızlı iyileşmeyi desteklemek için kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında Gut hastalığına şifa biberiye yağı da baş ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir. Gut hastalığına şifa biberiye Hakkında Bilgi biberiye (Rosmarinus officinalis), Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden, çalı görünümünde, mavi-mor çiçekler açan, iğneye benzeyen ince yapraklı ve dört mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. biberiyenin anavatanı Akdeniz’dir. Milattan Önce, Antik Yunan döneminden itibaren çeşitli amaçlarla kullanılan Saç sağlığına yararlı biberiye, sağlık üzerine olumlu etkileri nedeniyle zaman içerisinde Avrupa’da ve dünyada da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Antik Yunan döneminde Gut hastalığına şifa biberiye daha çok hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmıştır. biberiye yüzyıllar boyunca; hafızayı güçlendirmek, sindirim sorunlarını gidermek amacıyla şifalı bitki olarak, kolonya ve parfüm şeklinde koku olarak, dekorasyon süs bitkisi olarak, hediyelik eşya olarak çeşitli şekillerde ve amaçlarda kullanılmıştır. Günümüzde Gut hastalığına şifa biberiye çoğunlukla esans (koku), bahçelerde süs bitkisi ve yemeklerde tat ve lezzet verici baharat ya da çeşni olarak kullanılmaktadır. Saç sağlığına yararlı biberiyenin bilinen bir diğer ismi de Kuş Dili Otu’dur. Gut hastalığına şifa biberiye Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri kurutulmuş Gut hastalığına şifa biberiye için 112.200’dür. Bu değer ile Saç sağlığına yararlı biberiye, antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir. Saç sağlığına yararlı biberiye’nin Sağlığa Faydaları Son zamanlarda çoğunlukla yemeklerimize hoş bir aroma, koku ve lezzet vermek için kullandığımız Gut hastalığına şifa biberiye yüzyıllardır geleneksel tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde, rahatsızlıkların giderilmesinde ve önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Saç sağlığına yararlı biberiye; içeriğinde bulunan birçok vitamin, mineral, flavonoid, fenolik bileşik ve uçucu yağlar baş ağrısından kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. En son yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Saç sağlığına yararlı biberiye, adaçayı ile birlikte en yüksek antioksidan özelliğe sahip bitki olarak tespit edilmiştir. Yada spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Ya da kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır.

Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Besin Değerleri Gut hastalığına şifa biberiye Porsiyon Miktarı: 100 g
Diyet lifi 14 g
Protein 3,3 g
A vitamini 2.924 IU
C vitamini 21,8 mg
Kalsiyum 317 mg
Kalori (kcal) 131
Toplam yağ 6 g
Kolesterol 0 mg
Demir 6,7 mg
D vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,3 mg
B12 vitamini 0 µg
Magnezyum 91 mg
Sodyum 26 mg
Potasyum 668 mg
Karbonhidrat 21 g
Gut hastalığına şifa biberiye yağı en az biberiye kadar faydalı ve biberiye kadar konuşuluyor.. biberiye yağı sayesinde şifa bulan ve fazla kilolarından kurtularak zayıflamak isteyen kişiler dolayısıyla Gut hastalığına şifa biberiye yağının nasıl yapıldığını merak ediyorlar.

Gut hastalığına şifa biberiye yağı nedir ve Gut hastalığına şifa biberiye yağı nasıl yapılır sorularıyla sıkça karşılaşmamız sebebiyle biz de sizler için biberiye yağını ve Gut hastalığına şifa biberiye yağının nasıl yapıldığını yazımızda anlattık. Saç sağlığına yararlı biberiyenin sağlığa faydaları zararları nelerdir, biberiye nedir hakkında bilgi, biberiye neye iyi gelir neye faydası vardır, Gut hastalığına şifa biberiye nasıl ve ne kadar tüketilmeli biberiyenin Faydaları Nelerdir? Bu yazımızda; biberiyenin sağlığa faydaları ve zararları nelerdir, Gut hastalığına şifa biberiye nedir, biberiye hakkında bilgi, biberiye nasıl ve ne kadar tüketilmeli ve biberiye hakkında merak edilen pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. Gut hastalığına şifa biberiye yağı, biberiye bitkisinin yapraklarından buhar distilasyon yoluyla elde edilen bir yağdır. Yani yaprakların distilasyon ile buharı çıkarılarak Gut hastalığına şifa biberiye yağı elde edilir. Gut hastalığına şifa biberiye yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılması, zayıflatıcı etkisi bulunması ve selülitleri yok etmesi gibi sebeplerden dolayı günümüzde oldukça popüler.. Gut hastalığına şifa biberiye yağı sayesinde hem hastalıklarımızdan kurutulabilir şifa bulabiliriz hem de formumuza kavuşup zayıf bir görünüm elde edebiliriz. Gut hastalığına şifa biberiye yağı kullanarak romatizmal hastalıklarımızdan, çeşitli kemik ağrılarımızdan kurtulmamız hayal değil.. Gut hastalığına şifa biberiye yağı sürülerek eklemlerimizdeki ağrılarımızı giderebiliriz. Ayrıca baş ağrısı durumunda bir miktar Gut hastalığına şifa biberiye yağı ile başımızı ovarsak da baş ağrımızı dindirebiliriz.
Saç sağlığına yararlı biberiye’nin Dikkat edilmesi gereken Yan Etkileri.Son yollarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki Gut hastalığına şifa biberiye bitkisi ve Adaçayı bitkisi, şifalı bitkiler diye tabir ettiğimiz bitkiler arasında en güvenilir ve vücudumuz için en faydalı bitkilerdir. Adaçayı, Gut hastalığına şifa biberiye bitkisine göre daha güçlü ve etkilidir. Bu nedenle adaçayının fazla tüketilmesi önerilmez. Gut hastalığına şifa biberiye bitkisinin sağlıklı bireylerde her hangi bir yan etkisinin veya zararının olduğu bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bilimsel olarak da Saç sağlığına yararlı biberiyenin kullanım miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak yine de sağlıklı bireylerin Saç sağlığına yararlı biberiyenin tüm faydalarına rağmen aşırı miktarlarda tüketmesi çeşitli sağlık sorularına neden olabilir.

Özel durumu bulunan bireyler için kullanım önerileri şunlardır:
Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan Gut hastalığına şifa biberiye çayı tüketmemelidir.
Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan Gut hastalığına şifa biberiye çayı tüketmemelidir.
Yüksek tansiyon hastaları doktoruna danışmadan Gut hastalığına şifa biberiye çayı tüketmemelidir.
Epilepsi hastaları doktoruna danışmadan Gut hastalığına şifa biberiye çayı tüketmemelidir.
Sinirsel sağlık sorunları yaşayan kişiler doktoruna danışmadan Gut hastalığına şifa biberiye çayı tüketmemelidir.

İndeks: biberiye, Kas spazmları, multipl skleroz, müsküler distrofi, Epilepsi, Rosmarinus officinalis, Ballıbabagiller, Lamiaceae, hamstrings, kuadriseps, Adaçayı, biberiye çayı,

—–

loading…——

loading…——

Benzer Makalelerimiz. 

Epsom Tuzu Ağrıları Hafifletir.

B6 Vitamini Zengin Gıdalar İltihap Önler.

Tarçın Vücudunuzdaki İltihabı Atar.

Mantar Güçlü D Vitamini Vucudu Korur.

Patates zengin D Vitamini ile Koruyucudur.

Morina Balığı Yağı Zengin D vitamini ile Sağlık Kaynağıdır

Biberiye Çayı Vucut Direncine Faydalıdır.

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

Epsom Tuzu Saçları Güçlendirir.

Aşırı Terleme Problemine Karbonat Yararlıdır.

Epsom Tuzu Cildi Yeniler.

Epsom Tuzu Ayak Sorunlarını Azaltır

Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir

Hurma Gözleri Kuvvetlendirir.

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

Epsom Tuzu Sindirimi Geliştirir

Kuşburnu Çayı Kas Ağrılarına Faydalıdır.

Muz Kabukları Sedef ve Zone Hastalığına Faydalıdır.

Muz Kabukları Cilde Yaşlılık Etkilerine Yararlıdır.

Okaliptüs ve Ceviz Yaprağı Aşırı Terlemeyi Keser

Kas Ağrılarına Zerdecal Çayı Faydalıdır.

Alerji Sorununa Hurma Doğal Tedavidir.

Yaş Hurma Tüketimi Yaşlanmayı Geciktirir

Muz Kabukları Sivilceli Cilde Yararlıdır.

Muz Kabukları Kabarmış Siğilleri Temizler

Muz Kabukları Sinek Isırığının Zararlarını Giderir.

Muz Kabukları Sedef ve Zone Hastalığına Faydalıdır.

Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır.

http://www.bitkiveinsan.com/kas-agrilarini-nane-tedavi-eder/

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Biberiye Sinüzit için Faydalıdır | bitki ve insan

Bir cevap yazın