D Vitamini Kas Ağrılarına Tedavi Eder.

D Vitamini Kas Ağrılarına Tedavi Eder.
Düzenli kas ağrısı veya spazmları olan kişilerde İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini eksikliği olabilir. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini ni sıvılar, tabletler ve kapsüller şeklinde piyasada bulabilirsiniz. Ayrıca yumurta, balık ve güçlendirilmiş süt gibi gıdalarda bulunmaktadır. Güneş ışığında kısa süreli kalmak da vücudun İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini üretmesinde etkilidir. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır.

Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik veya şişkinlik hissettiniz mi? Spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz.,

İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini İçeren Yiyecekler Hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati bir rolü bulunan İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini , diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunmaktadır. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini yetersizliği hastalıklara yatkın zayıf bir bağışıklık sistemi, artan kanser riski, saçların sağlıksız olması ve daha geç uzaması, kas ve kemik zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini tüketiminin ise kalp krizi riskini attırdığı ve böbrek taşına yol açtığı bilinmektedir.

Yağda çözülen İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini için en iyi gıdalar balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantarlardır. Ayrıca vücudumuz güneşe maruz kaldığında İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini üretebildiğinden D vitamini “gün ışığı vitamini” olarak da adlandırılmaktadır. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini besinler yoluyla da alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini bulunur. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur.

Bir tane yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini içerir. Saat 10 ila 15 arasındaki bölümde 10 dakika kadar güneşlenmek 3000 IU civarında ciltten İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini sentezini sağlar. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini , D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulmakla birlikte, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır. Bunlardan aktif ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi adlarla da bilinen ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bulunur. Aktif 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi adlarla da anılan kolesalsiferol ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır. Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir.
Dünyada ve Türkiye’de İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini eksikliği ciddi boyutlarda olup, dünyada yaklaşık 1 milyar kişide, ülkemizde de 3 kişinin 2’sinde vitamin D eksikliği olduğu düşünülmektedir. Vitamin D’nin %90 güneş ışığı tarafından sağlanır. Derimiz güneş ışığına maruz kaldığında derin tabakalarında vitamin D üretilir. Modern dünyanın insanlara dayattığı yaşam tarzı sebebiyle, hepimiz uzun çalışma saatleri sonucunda güneşten mahrum kalmaktayız. Açık havada geçirmemiz gereken vakitlerimizi, kapalı alanlarda geçiriyoruz. Mesailerimiz ofislerde geçiyor ve yeterli güneş ışığı alamıyoruz. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini için yeterli güneş ışığı almak için her gün en az 20 dakika baş, yüz, kol ve bacakların güneşle temas etmesi gerekir. Ülkemiz güneş açısından şanslı olmasına rağmen, Türkiye’de çoğu insanda Vitamin D eksikliği olduğu düşünülmektedir. Deri altında besinlerle alınan provitamin D, güneş ışığı ile aktif Vitamin D’ ye dönüşür. Aynı zamanda balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı gibi besinlerle de İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini alınabilir. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini n eksikliği bir çok hastalığa yol açabilir. Vitamin D eksikliğinin ciddi sonuçları olduğundan dolayı, vitamin D seviyesinin ölçtürülmesi ve eksikliği varsa takviye olarak alınmalıdır.
İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini Bakımından Zengin Besinler . Yukarıda da belirttiğimiz gibi İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini az sayıda gıdada ve az miktarda bulunduğu için beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamak oldukça zordur. Bu alanda yapılan araştırmalar ortalama bir kişinin İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını göstermektedir. Aşağıda yer alan gıdaları tüketmenin yanı sıra yeteri kadar güneşe çıkmak vücuda gerekli İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini nin üretiminin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca listemizde yer alan gıdaların bazıları yüksek kolesterol içerdiğinden herkesin düzenli olarak tüketmesi için uygun olmayabilir. Bu nedenle öncelikle bir uzmana danışarak gıdalar yoluyla İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini tüketimi için beslenme önerisi almanız daha doğru olacaktır. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini Eksikliği Riski Yüksek Olan Gruplar şunlardır. Güneşe Çıkmayan ve Emziren Anneler, Anne sütü içinde bulunan İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini annenin D vitamini seviyesine bağlıdır. Ancak anne sütü içinde bulunan İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini genellikle bebeğin ihtiyacını tam olarak karşılamak için yeterli değildir. Bu nedenle bebek düzenli olarak güneşe çıkarılarak (en az 10-15 dakika) yeterli oranda İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini aldığından emin olunmalıdır. Yaşlı Yetişkinler, Yaşlandıkça vücudun güneş ışınlarıyla İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini üretme kabiliyeti zayıflayabilir. Bu nedenle belirli yaşlardan sonra bir uzmana danışarak İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini takviyesi kullanmak gerekebilir.

Koyu Ciltli Kişiler, Deride bulunan bir pigment olan ve cildimize rengini veren melanin İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini üretme yeteneğini azaltabilir. Yağ Emme Sorunları Bulunan Kişiler, Vücudunda yağ emme sorunu bulunan veya çok düşük yağ içeren bir beslenme programı uygulayan kişilerde İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini eksikliği görülebilir. D vitamini yağda çözülebildiği için vücutta yeterli miktarda yağ olması gerekir. Bazı İlaçlar: Kalsiyum emilimini azaltan bazı ilaçlar (kolesterol düşürücü ilaçlar, kilo vermeye yardımcı ilaçlar, epilepsi ilaçları…vb) İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini üretimini olumsuz yönde etkileyebilir. Uyarılar, Önlemler, Güneş ışınlarıyla İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini üretimi toksik seviyelere ulaşmaz ancak gıdalar yoluyla aşırı İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini tüketimi anoreksi, aşırı kilo kaybı, çarpıntı ve aritmi, böbrek taşı ve kalp krizi riskini arttırabilir. İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini bakımından zengin istiridye, yağlı süt, şarküteri ürünleri, peynir ve yumurta aynı zamanda yüksek oranda kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir. Yetişkinler için günde 200 IU, 51-71 yaş arasında 400 IU, İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini gereksinimi vardır. Daha ileri yaşlarda ise günlük D vitamini ihtiyacı 600 IU olarak belirtiliyor. Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları İnsan sağlığında Kas Ağrılarına yararlı D Vitamini emilimini etkiler.
İndeks: D vitamini, yumurta, süt, Kas Ağrıları, Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser, Menopoz, romatizmal hastalıklar, Epilepsi, Kas, Menopoza, Solunum yolu, kemik erimesi, bağışıklık sistemi, Parkinson, cinsel istek, sinir sistemi, zehirlenme, ergosterol, kalsiferol, dehidrokolesterol, rikets, osteomalasia, osteoporoz, kalsiyum, fosfor, Multiple Skleroz, tablet, kapsül, balık,

Benzer Makalelerimiz. 

Uyku ve Dinlenme Kas Ağrılarına Tedavidir.

Epsom Tuzu Ayak Sorunlarını Azaltır

Kas Ağrılarına Zerdecal Çayı Faydalıdır.

Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır.

Kuşburnu Çayı Kas Ağrılarına Faydalıdır.

Kas Ağrılarını Nane Tedavi Eder.

Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

Hurma Gözleri Kuvvetlendirir.

Epsom Tuzu Saçları Güçlendirir.

Hurma Alkol Zehirlenmesi Çare ve Ayıltıcıdır.

Kalp Krizinde Acil Hayatınızı Kurtarır.

Hurma Damarları Açıyor.

Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir

Tarçın Vücudunuzdaki İltihabı Atar.

Epsom Tuzu Ağrıları Hafifletir.

B6 Vitamini Zengin Gıdalar İltihap Önler.

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Balık Yağı Kas Ağrılarına Faydalıdır | bitki ve insan

Bir cevap yazın