Limon suyu, idrar Yolu Enfeksiyonlarında Faydalıdır

Limon suyu idrar Yolu Enfeksiyonlarında Faydalıdır

Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Faydalıdır. Limon denince aklımıza İnsanların vucud sağlıklarında ilk olarak yüksek C vitamini içeriği geliyor. Kuvvetli antioksidan etkisi nedeniyle İnsanların vucud sağlıklarında protein, lipit ve hücre hasarını önleyici etkileri bulunan C vitamini, kolajen oluşumu üzerindeki etkisi nedeniyle İnsanların vucud sağlıklarında eklem hasarlarında faydalı olabiliyor. Ancak limonda diğer vitaminlerin (A, B1, B2, B3, B6, folik asit) oranı düşük. İnsanların vucud sağlıklarında Sitrik asit limon suyunun diğer önemli bir bileşeni bir bardak limon suyunda 6-7 gram civarında bulunuyor.

Bu madde bilhassa İnsanların vucud sağlıklarında hipositratüri hastalarında böbrek taşı tedavisinde faydalıdır. Sitrik asit açısından tabiatta değerli Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu gibi sitrik asit bakımından zengin içeceklerin içilmesiyle artan idrar hacmine bağlı olarak kalsiyum ve diğer kristallerin doygunluğu azalarak idrarla sitrat atılımı artıyor. Bu şekilde böbreklerde kristallenme ve dolayısıyla böbrek kumu ya da taşı oluşumu önlenmesinde yararlı oluyor. Ayrıca İnsanların vucud sağlıklarında limon suyundaki sitrik asit kendini yorgun hisseden kişilerde halsizliğin giderilmesinde yardımcı oluyor. İnsanların sağlıklarında Sitrik asit açısından tabiatta değerli Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu gibi sitrik asit bakımından zengin içecekler böbrek kumu veya böbrek taşı oluşumunun önlenmesin faydalıdır. İnsanların vucud sağlıklarında Bilim adamları idrar yolu enfeksiyonlarına karşı en etkili koruyucunun limon olduğunu öneriyor. Araştırmalarda Bilim adamları 100 kız çocuğundan 7’sinde sistit görülebileceğini belirterek, ”Sistit böbrek yetmezliğine bile neden olabiliyor” dedi. Bilim adamları Çocuk nefroloji alakalı mesane iltihabı anlamına gelen sistitin kız çocuklarında yüzde 7 ve erkek çocuklarında binde 1 oranında görüldüğünü kaydetti. Mesanenin altında idrarın dışarıya çıkışını sağlayan üretra denilen bir bölüm olduğunu ve üretranın boyu kız çocuklarında kısa olduğu için dışarıdan mikrobun mesaneye daha kolay ulaştığını ifade eden Bilim adamları, ”Bu nedenle sistit kızlarda erkeklere göre daha çok görülüyor ve İdrar yaparken yanma ve acıma, gündüz çiş kaçırma, tuvalete yetişememe ve sık idrara gitme sistitin en önemli belirtileri. Bu belirtileri bulunan çocukta ateş de görülürse o noktada böbrek tehlikede demektir.,

Ayrıca önemli tehlike Sistit böbrek yetmezliğine bile neden olabiliyor. İnsanların vucud sağlıklarında basit bir iltihap gibi düşündüğümüz durumların altında ciddi böbrek hastalıkları yatıyor olabilir” dedi. Bilim adamlarıca yürütülen bilimsel çalışmalar limonda bulunan flavonoit tipi bileşiklerden özellikle flavanonların (eriyositrin, hesperidin, naringin) çeşitli kanser tipleri üzerinde deneysel olarak etkili olabileceğini gösteriyor ve bunlardan ilk ikisi limon suyunda da, naringin ise limon kabuğu ve meyvenin etli kısmında bulunuyor. Ancak İnsanların vucud sağlıklarında kansere karşı korunmak için bazı kişilerin söylediği gibi limonu ya da portakalı kabuğuyla yemeğe kalkmayın sakın! İyi bir limonata hazırlanırken sadece Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu sıkılmaz, kabuğundan da bir miktar içerisine rendelenerek güzel bir aroma sağlanır. Bu suretle limonatanın içerisine bir miktar naringin ve kabuklarındaki cepler içerisinde bulunan uçucu yağı da katılmış oluyor. Tabii limon suyundaki yüksek C vitamini içeriği de kanserlerden korunmada katkı sağlıyor. Yüksek ateşli çocuklara tanı konulurken bazen idrar yolu iltihabının akla gelmediğini kaydeden Bilim adamları, yüksek ateşli çocuklarda çiş kaçırma, idrar yaparken yanma şikayeti olmadan da böbrek iltihabı olabileceği olasılığının teşhiste unutulmamasını istedi. Kızlarda idrar yolu enfeksiyonunun hiçbir şikayet olmadan okul taramalarında ortaya çıkabildiğini Bilim adamları söylemektedir.

” İnsanların vucud sağlıklarında Yaptığımız bilimsel çalışmalarda, Türkiye’de çocukluk çağında kronik böbrek yetmezliğinin ve dolayısıyla diyaliz hastası olmanın en sık nedeninin tekrarlayan böbrek iltihabı olduğu ortaya çıktı.

Bunun sebeplerinde bu konuda ciddi bir bilinç eksikliği var. Yüksek ateşte de idrar yolu iltihabı olabileceğini düşünüp muhakkak tahlil yaptırmalıyız. İnsanların vucud sağlıklarında Tekrarlayan idrar yolu iltihaplarında veya yüksek ateşli idrar yolu iltihabı geçiren her çocuğun böbreğinde çocuk nefroloğu tarafından yapısal bozukluk var mı veya idrarın böbreğe doğru geriye kaçışı söz konusu mu yada böbreğinde kist var mı veya da böbrekte taş var mı diye incelenmesi lazım.” İdrar yolu enfeksiyonlarında su içmenin önemine dikkati çeken Bilim adamları, çocukların yaş ve kilosuna göre günde en az 1-2 litre su tüketmesinin önemine işaret etti. Kızlarda hijyenin de önemli olduğunu söyleyen Bilim adamları, alt temizliğinin mutlaka önden arkaya doğru yapılması ve ıslak mendilin sık kullanılmasının florayı bozabileceğini ifade etti. ”Unutmayalım ki İnsanların vucud sağlıklarında tekrarlayan sistitleri engellemek için bol su içip alt temizliğini iyi yapmak önemlidir. Sistitte beslenme de işe yarayabilir. Mesela yoğurt, içerdiği laktobasiller sayesinde floraya olumlu katkıda bulunur.

Ayrıca idrar yolu iltihabının azalmasına sağlayabilir. Böğürtlen, yaban mersini, turna yemişi de çay olarak içilmesi halinde sistitin tekrarlanmasını engelleyebilir. Ama yüksek ateşli böbrek iltihaplarında çocuğu nefroloğun görmesi şarttır. Bu iki durumu iyi ayırt etmek lazım” diye konuştu. İnsan sağlığında İdrar yolu enfeksiyonlarında bazı bitkilerin yararlı etkilerine de değinen Bilim adamları şunları söyledi. ”Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu İnsanların vucud sağlıklarında tekrarlayan sistitlerden korunmada iyi olabilir. Bunun yanı sıra böğürtlen idrarı söktürüyor. Bilim, İnsanların vucud sağlıklarında bitki tedavisini değil şarlatanlığı reddediyor. İdrar yolu hastalıklarına iyi geldiği söylenen bitkilerin ortak noktası idrar miktarını artırmalarıdır. Halk, İnsanların vucud sağlıklarında limon suyunun farkında değil ve ancak idrar yolu enfeksiyonlarına karşı en iyi koruyucu limon suyudur. Maydanoz bu konuda muhtemelen kendini daha iyi tanıtmış. Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu yeterince imaj yapamamış olsada bilimsel olarak limon daha iyi geliyor.” İnsanların vucud sağlıklarında idrar yolu enfeksiyonlarında uzun süreli koruyucu antibiyotik tedavisine ihtiyaç olduğunu ifade eden Bilim adamları, rastgele ve ara sıra antibiyotik kullanmanın İnsanların vucud sağlıklarında antibiyotiğin faydasını ortadan kaldırdığına dikkati çekti. Ayrıca insan vucudu ateşli böbrek iltihabı geçiren çocuğa koruyucu amaçlı antibiyotik tedavisi uyguladıklarını ancak antibiyotiklerin mutlaka hekim kontrolünde verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Çocukluğumuzun o güzel lezzeti son yıllarda İnsanların vucud sağlıklarında yeniden aranır oldu ve adeta yeniden keşfedildi.

Türkiye yıllık 500 bin tonla dünyada altıncı büyük limon üreticisi durumundadır. Dünya birincisi Meksika’da yıllık üretim bir milyon 850 bin tondur Limon meyvesinde bulunan önemli bir bileşik grubu ise flavonoitler (flavanon, flavonol, flavon grubu). Bu bileşikler antioksidan özellikleri nedeniyle İnsanların vucud sağlıklarında birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde yararlı oluyor. Meyvelerin kullanılan kısmına ve işleniş şekline göre flavonoit bileşimleri değişiyor. Limon kabukları flavonoitler ve fenolik bileşikler bakımından en zengin kısmı. Limonun içteki etli kısmı ve elle sıkılan limon suyunun flavonoit içeriği ise biraz farklı. İnsanların vucud sağlıklarında Potasyum Açısından Zengin Limon suyunun yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürdüğü klinik çalışmalarla gösterilmiş.

Bilim adamlarıın Deneysel çalışmalar flavonoit içeriğinde bulunan hesperidin ve diosminin damarlar üzerindeki etkisi nedeniyle kronik toplardamar yetersizliklerinde ve kronik hemoroitlerde yararlı olabileceği ortaya koyuyor. Ayrıca limon vücut için yararlı bir mineral olan potasyum bakımından zengin. İnsanların vucud sağlıklarında bu mineral kalp işlevlerinin dengelenmesinin yanı sıra sinir uyarılarının kaslara iletilmesinde rol oynuyor. Tüm bu yararların yanı sıra İnsanların vucud sağlıklarında Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu içerisindeki sitrik asidin yağ yakılmasını artırarak zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da bulunuyor.

İLAÇ KULLANANLAR DİKKAT , Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu ya da limonata içilmesinde dikkat edilmesi gereken bir durum var mı? Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu da, aynı aileden olan greyfurt suyuyla benzer şekilde etki ederek vücutta bazı ilaçların emilimini artırıyor ve dolayısıyla bazı ilaçların İnsanların vucud sağlıklarında istenilenden daha fazla miktarda emilmesine bağlı olarak yan etkiler görülebiliyor. Ancak limon suyu, greyfurttan farklı olarak seyreltilerek limonata halinde içildiğinde bu tip ilaç etkileşmeleri daha düşük oranda gerçekleşmektedir.

İnsanların vucud sağlıklarında yine de ilaç kullanan kişiler dikkatli olmalı! Limonata, ilaç içildikten 1-2 saat önce ya da sonra tüketilmeli. İnsanların vucud sağlıklarında Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu gibi sitrik asit bakımından zengin içecekler böbrek kumu veya böbrek taşı oluşumunun önlenmesine, ayrıca halsizliğin giderilmesine yardımcı oluyor. . İnsanların vucud sağlıklarında açısından çorba ve salatalarımızın olmazsa olmazı ve C vitamini deposu olan limonun yaprakları kış mevsimi aylarında bile yemyeşil kalabilen kraliçe besinlerimizdendir. Limonun hem kabuğu hem meyvesi bize çok çeşitli kullanım alanları açar.

Çok miktarda C vitamini içeren limonun belli bir miktar kabuğunu, çiçeği ve yaprağını bal ile karıştırıp macun haline getirin. Zaman zaman bir çorba kaşığı alırsanız kalbinizde ferahlık hissedeceksiniz. Yine bu macundan almaya devam ederseniz damar tıkanıklığı ve baş dönmelerine de iyi geldiğini göreceksiniz. Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu Hem ateşi düşürür hem yüksek kan basıncını normale döndürür. Ayrıca iyi bir balgam söktürücü olan Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu ihtiva ettiği C vitamini sayesinde nezleye de iyi gelir. Limon suyuyla gargara yaptığınızda bademcik iltihaplarına fayda verecektir. Doğal el kremi formülü Bir ölçü gliserin, yarım ölçü zeytinyağı, yarım ölçü gülsuyu ve bir ölçü de limon suyunu bir şişeye koyup iyice çalkalayın, ellerinizi yıkadıktan sonra kullanacağınız bu solüsyonun ellerinizde meydana getirdiği yumuşaklığı fark ettiğinizde bundan vazgeçemeyeceksiniz. Babaannemin tarifidir, denemiştir, memnun kalınmıştır. Kişiler sabah kalkar kalkmaz aç karnına sıkıp içeceğiniz iki limonun suyu ishali keser. Ayrıca gün içinde de bir kâse yoğurda dört beş silme yemek kaşığı nişasta katıp yerseniz de ishalinizin kesildiğini göreceksiniz.


Ağız sağlığında Parlak dişler Sitrik asit açısından tabiatta değerli Limon suyu hem diş etlerinizi kuvvetlendirir, hem dişlerinizi beyazlatır. Bir başka formül de kişinin haftada bir veya iki kere uygulanabilecek bir karışım ise bir parça karbonatın üzerine limonu sıkın ve diş fırçasıyla dişlerinizi ovun, ne kadar işe yaradığını göreceksin. Limon İnsanların vucud sağlıklarında gıda zehirlenmelerini önler, bununla birlikte biraz nane ile kaynattığınız limonu içerseniz mide bulantınızın çok kısa sürede geçmesi sizi rahatlatmasını yaşayacaksınız. Bu karışım, eğer kusmanız varsa bunu da keser ve safrayı geçirir. Böbrek tıkanıklığını geçirir, Limon, İnsanların vucud sağlıklarında böbrek tıkanıklıklarının geçmesine, böbrek ve mesanedeki taşların düşmesine yardımcı olduğu gibi karaciğer rahatsızlıklarında da limon suyundan istifade edebilirsiniz. Önemli bir mutfak sırrı Pişireceğiniz tavuk yemeklerini kısık ateşte ve ince dilimlenmiş bir limonun tamamını yemeğin içine katarak yaptığınızda yemeğin lezzetinin bir kat daha arttığını göreceksiniz. Yüz sağlığında sivilceleri kurutup cildi güzelleştirdiğini de sağlığımız açısından eklemek gerekir.
İndeks: Limon, Sistit, Mesane, Çocuk, nefroloji, böbrek, üretra, hijyen, kist, diyaliz, flora, antibiyotik, cild, Sivilce, nane, safra, böbrek yetmezliği, tuvalete yetişememe,

 

Benzer Makalelerimiz. 

Kızılcık Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlar.

incir, insan sütüne en çok benzeyen gıdadır

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

Fındık Saç Sağlığına Faydalıdır

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…


30 yorum

 1. Geri bildirim: Tansiyon Hangi Hekime Tedavi Ettirilmelidir | bitki ve insan

 2. Geri bildirim: Terleme Problemine Karbonat Yararlıdır | bitki ve insan

 3. Geri bildirim: Karbonat Dişlerinizi Beyazlatır Ağız Tedavisinde Yararlıdır | bitki ve insan

 4. Geri bildirim: Muz Kabukları Kabarmış Siğilleri Temizler – bitki ve insan

 5. Geri bildirim: Muz Kabukları Sivilceli Cilde Yararlıdır. – bitki ve insan

 6. Geri bildirim: Karaciğer kanserine karşı Hurma Koruyucudur | bitki ve insan

 7. Geri bildirim: Hurma Damarları açıyor. | bitki ve insan

 8. Geri bildirim: Yaş hurma tüketimi yaşlanmayı geciktirir | bitki ve insan

 9. Geri bildirim: Medine hurması 3 tanesi kalp krizi sıfırlar | bitki ve insan

 10. Geri bildirim: Hurma Kolon Kanserini Önleyicidir. | bitki ve insan

 11. Geri bildirim: Hurma Rahim Kanserine Koruyucudur. | | bitki ve insan

 12. Geri bildirim: 3 Medine hurması Kanseri Önleyicidir. | bitki ve insan

 13. Geri bildirim: Zengin Folat Asidli Gıdalar Beyne Yararlıdır | bitki ve insan

 14. Geri bildirim: B1 Vitamini Zengin Gıdalar Beyne Yararlıdır | bitki ve insan

 15. Geri bildirim: B6 Vitamini Zengin Gıdalar Beyne Yararlıdır | | bitki ve insan

 16. Geri bildirim: Kas Ağrılarını Nane Tedavi Eder. | bitki ve insan

 17. Geri bildirim: Karbonatın Mide Sorunu Mucizevi Faydaları | bitki ve insan

 18. Geri bildirim: Hurma Böbrek Harabiyetine Engel Olur | bitki ve insan

 19. Geri bildirim: Hurma Kan Yapıcıdır, Anemi Hastalığını Kaldırır | bitki ve insan

 20. Geri bildirim: Epsom Tuzu Stresi Azaltır. | bitki ve insan

 21. Geri bildirim: Epsom Tuzu Kas Ağrıları, Krampları Giderir | bitki ve insan

 22. Geri bildirim: Kalp Krizinde Acil Hayatınızı Kurtarır. | bitki ve insan

 23. Geri bildirim: B6 Vitamini Aktivitelerde Enerjinin Sağlar | bitki ve insan

 24. Geri bildirim: B6 Vitamini Yeni Hücre Üretir. | bitki ve insan

 25. Geri bildirim: Hurma, Bebeğin Büyümesini Sağlar. | bitki ve insan

 26. Geri bildirim: Muz Kabukları Dişlerinizi Beyazlatır. | bitki ve insan

 27. Geri bildirim: Tarçın Vücudunuzdaki İltihabı Atar. | bitki ve insan

 28. Geri bildirim: Hurma Ağrıları Geçirir. | bitki ve insan

 29. Geri bildirim: Okaliptüs ve Ceviz Yaprağı Terlemeyi Keser | bitki ve insan

 30. Geri bildirim: Kemik Ağrıları Muz Kabuğunun Faydalıdır. | bitki ve insan

Bir cevap yazın