Tiamin Vitamini B1, Faydaları Nelerdir.

Tiamin Vitamini B1, Faydaları Nelerdir.
Vitamin B1 ya da Tiamin, diğer B grubu vitaminlerle birlikte vücudun, özellikle beynin, Tiamin vitamini B1 faydaları enerji üretiminimde gerekli bir vitamindir. Bu vitamin öncelikle şeker hastalığı, doku sertleşmesi, sinirsel hastalıklar önlenmesinde kullanılır. Yaşam içinde Yaşlı insanların zihinsel fonksiyonların sürdürebilmesine yardımcı olur. Tiamin vitamini B1 faydaları Merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta önemli bir rol oynar. Tiamin vitamini B1 faydaları kan hücrelerinin oluşumu ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asidin üretiminde rol oynar. Ayrıca Tiamin vitamini B1 faydaları karbonhidratlardan enerji üretiminde, kalp ve sindirim sistemi kaslarının tonusunun korunmasında anahtar rolü vardır.
İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 Buğday başağı, kepek, bira mayası, sebzeler gibi birçok besinde bol miktarda bulunur. İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 Sebzelerin pişirilmesi, sütün kaynatılması yada sterilize edilmesi çok önemli miktarda tiamin kaybına neden olur, bu nedenle pastörize olmuş sütte az bulunur. İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 kuru fasulye, yumurta, bütün hububatlar, kahverengi pirinç ve deniz ürünleri B1 kaynaklarıdır. İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 Süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler B1 açısından çok zengin kaynaklar olmasalar da yüksek miktarlarda tüketildiklerinde yeterli B1 vitamini sağlayabilir. 

İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 Eksikliği nelere yol açar? İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 eksikliği durumunda “Wernicke-Korsakoff” sendromu hastalığı görülür. İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 Ciddi bir beyin hastalığı olan bu sendrom alkol kullanımı ve tiamin eksikliği birleşiminde görülür. Hafif dereceli tiamin eksikliği ise yorgunluk ve depresyon ile sonuçlanır. İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 düzeylerindeki yetersizlik ise; gözlerde güçsüzlük, zihin bulanıklığı ve fiziksel koordinasyonda bozukluğa sebep olur.

İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 Ayrıca iştah azalması, sindirim bozukluğu, kabızlık, yorgunluk, başağrısı, sinir ve dolaşım sistemi hastalıkları, kas krampları, ödem gibi sorunlara yol açabilir. İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 uzun süre eksikliklerinde “Beriberi” adı verilen ve merkezi sinir sistemini yıkıcı ve bazen ölümcül derecede etkisi olan bir hastalık oluşabilir. Beriberi’ye beslenme düzeyleri yeterli olan ülkelerde pek rastlanmaz. İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 ancak uzun süreli alkolizm vakalarında bu hastalığa ratlanabilmektedir. B1 düzeylerini ağızdan alınan antibiotikler, sulfa grubu ilaçlar, antiasitler ve doğum kontrol hapları da etkileyebilir. Ayrıca İnsan sağlığına Tiamin vitamini B1 karbonhidratı yüksek diyetle beslenen kişilerde B1 ihtiyacı artabilmektedir.

indeks: Tiamin vitamini, B1 vitamini, kuru fasulye, yumurta, bütün hububatlar, kahverengi pirinç, deniz ürünleri, Beriberi, Wernicke-Korsakoff,

Benzer Makalelerimiz. 

Kızılcık Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlar.

incir, insan sütüne en çok benzeyen gıdadır

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

Fındık Saç Sağlığına Faydalıdır

Hurma Lohusa Gıdası ve Bebek Mamasıdır

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Epsom Tuzu Ayak Sorunlarını Azaltır | bitki ve insan

Bir cevap yazın