Çivit Mavisi Akciğerde Solunumu Düzenler.

Çivit Mavisi Akciğerde solunumu Düzenler.
Akciğerlerde solunum düzenleyen Çivit mavisi Burun Solunum kanalının ilk organıdır. Burun içinde kıllar ve sümüksü sıvı bulunan kıvrımlı kanallar ve kılcal kan damarları vardır. Burundaki kıllar; bir çeşit süzgeç gibi havadaki zararlı maddeleri tutar.

Sümüksü sıvı; koku alınmasında ve havadaki toz, polen ve mikropların tutulması ve havanın nemlendirilmesinde görev yapar. Akciğerlerde solunum düzenleyen Çivit mavisi Burun içindeki yoğun kan damarları ise havanın burundan geçmesi sırasında ısıtılmasını sağlar.,

Akciğerlerde solunum düzenleyen Çivit mavisi Canlılar yaşamak için hava, su ve besinleri kullanmak zorundadır. Kan, hücrelere besin ve oksijen taşır. Besin ve oksijen hücrelerde enerji üretiminde kullanılır. Havadaki oksijen gazı besinlerin parçalanarak, enerji oluşturmasında rol oynar. Solunum sonucunda su ve karbondioksit gibi artık ürünler açığa çıkar. Akciğerlerde solunum düzenleyen Çivit mavisi Oluşan enerji vücutta kullanılır, su ve karbondioksit vücut dışına atılır. Akciğerlerde solunum düzenleyen Çivit mavisi Bronşlar ve Bronşçuklar Soluk borusu alt kısımda ikiye ayrılarak bronşları oluşturur. Bronşlar soluk borusunun sağ ve sol akciğerlere bağlanmasını sağlar. Bronşlar akciğer içerisinde sürekli incelen bir çok kola ayrılarak bronşçukları oluşturur.

##*##*

Bronşçuklar alveollerle sonlanır. Bronş ve bronşçuklar akciğerler ile soluk borusu arasındaki hava iletimini gerçekleştirir. Akciğerlerde solunum düzenleyen Çivit mavisi Akciğerler Solunum sisteminin temel organı akciğerlerdir. Akciğerler göğüs boşluğunda bulunur ve çevresindeki kemik kafes tarafından korunur. Akciğerlerin dışı sağlam bir zarla kaplıdır. Bu zar, akciğerleri dış etkenlerden korur. Akciğerlerin yapısı süngere benzer ve hacmi büyüyüp küçülebilir.

Akciğerlerde solunum düzenleyen Çivit mavisi Sağ akciğer üç, sol akciğer iki bölümden oluşur. Akciğer içindeki bronşçukların ucunda üzüm salkımına benzeyen hava keselerine alveol (hava kesecikleri) denir. Alveollerin etrafı kılcal kan damarlarıyla çevrilmiştir. Alveoller, kılcal damarlar ile gaz alış verişinin yapıldığı yerlerdir. Akciğerin yapısında milyonlarca alveol yer alır.

İndeks: Fagositoz, Çivit mavisi, renk, zihin therapy, color therapy, heart, therapy, chromotherapy, ekonomik, kromoterapi, health, Color, mind, body, physical,

*#
*#

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş