Hurma Kabızlığa İyi Gelir.

Hurma Kabızlığa İyi Gelir.
Kabızlığa iyi gelen Hurma araştırmalar göstermiştir ki deney hayvanlarında mide ve bağırsak sistemi hurma verildiğinde hızlanmıştır. Uzman bilim adamları lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu düşünüyorlar ve Kabızlığa iyi gelen Hurmalardaki şeker ve melatonin içeriğinin bağırsak sisteminin hızlandırmasına da etki edebileceği düşünülüyor.
Kabızlığa iyi gelen Hurmanın suyu cildi besler. Bu su ile saçlarınıza da şekil verebilirsiniz. Jöle özelliği gösterir ancak saçı besler, zararı yoktur. İltihap için krem haline getirilip kullanılabilir. Ülsere iyi gelir. Zihni açar. Ayrıca çekirdekleri parçalanarak kahvesi de yapılabilir. Bu kahve vücudu dinlendirir, sinirleri yatıştırır. Kabızlığa iyi gelen Hurma Balgam sökücü özellik gösterir. Kanseri önler, ishali geçirir. Yaralara merhem şeklinde uygulandığında çabuk iyileşmesini sağlar. Fazla tüketildiğinde göz ağrısı yapabilir. Hz. Muhammed de bu yüzden, Hz. Ali’ ye gözü ağrıdığı sürece yemesini yasaklamıştır. Genel olarak bakıldığında Acve Hurması’ nın içeriğinde şunlar vardır: Potasyum, fosfor, demir, B1, B2, A, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, protitin, sodyum. Ramazan sofralarının vazgeçilmez besinidir
Kabızlığa iyi gelen Hurma Ramazan Orucumuzu Peygamber sünneti olduğu için ilk Şeker Hastalığına faydalı Hurma ile açarız.Faydaları sayılmayacak kadar çok olan Diyabet Hastalığına faydalı Hurma ,kanserden kalp damar hastalıklarına kadar bir çok derdin devasını bünyesinde barındırıyor. Tutulan oruçlar Kabızlığa iyi gelen Hurma ile açılır. Peygamber efendimiz orucunu Kabızlığa iyi gelen Hurma ile açarmış.Neden Kabızlığa iyi gelen Hurma ile oruç açtığı Kabızlığa iyi gelen Hurmanın sayısız faydalarında gizli.Peygamberimizin tavsiyesine kulak verdiğimizde görüyoruzki Kabızlığa iyi gelen Hurmanın sağlığımıza yönelik faydaları ,hikmetleri mevcut. Kabızlığa iyi gelen Hurma lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleri ile sağlığımızı koruyor.Antioksidan özelliği bulunan Kabızlığa iyi gelen Hurma vücudu temizleyerek bir çok hastalıkalrdan koruyor.Hafızayı güçlendirmeden ,kemik zayıflığına,kalp hastalıklarından damar hstalıklarına kadar bir çok faydası bulunan Kabızlığa iyi gelen Hurma tansiyon ve Diyabete karşı mücadele ediyor.Hayati önem taşıyan 10 dan fazla element içeren Kabızlığa iyi gelen Hurmanın bilinmeyen faydalarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Oysa kanser tedavisine destek olmaktan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, cilt güzelliğinden göz sağlığına kadar oldukça geniş yelpazede fayda sunan bu meyveyi sadece Ramazan ayı yerine günlük olarak tüketmenin sağlığımız açısından pek çok yararı var. İlk Kabızlığa iyi gelen Hurma ağacı hakkında kesin bilgi yok. Bununla birlikte ilk bulgular Suriye ve Mısır’da M.Ö 7000-8000 yıllarına kadar dayanıyor. Kabızlığa iyi gelen Hurma ağaçları bugünkü Pakistan bölgesinde zaten biliniyordu. Ancak uzun asırlardan beri Basra Körfezi’nde yaygın olarak bilinmesinden dolayı genel olarak bu bölgenin meyvesi olarak anılıyor. Hangi bölgeden yayılmış olursa olsun insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip Kabızlığa iyi gelen Hurma ağacına belki de bu nedenle ”hayat ağacı” deniliyor

Kabızlığa iyi gelen Hurma ağacı şekil olarak tıpkı bir palmiye ağacına benzer (3). Bu ağaç oldukça kalın bir gövdeye sahiptir. Bahsettiğimiz gövde, kesilmiş dalların kalıntılarıyla kaplıdır. Çekirdekten de yetişmekle birlikte en verimli Kabızlığa iyi gelen Hurma ağaçları ağacın kendi bünyesinden alınan filizlerin (buna yavru denmektedir) dikilmesiyle gerçekleşir. Filizin, anne ağacın yakınına dikilmesi, filizin tutması ve anne ağacın verimli meyve vermesi açısından şarttır. Filizin anne ağaçtan uzağa dikilmesi filizin ölmesine, anne ağacın da küserek meyve vermemesine neden olmaktadır. Kabızlığa iyi gelen Hurma en çok çeşidi bulunan meyvelerin başında gelir. Öyle ki bu meyvenin 99 farklı çeşidi olduğu söylenir. Hepsini saymak imkansız olmakla birlikte Kabızlığa iyi gelen Hurmanın öne çıkan çeşitleri aşağıdaki gibidir.
Kabızlığa iyi gelen Hurma içerdiği vitamin ve mineral değerleriyle “hayat ağacı” lakabını fazlasıyla hak eden bir meyvedir. Kabızlığa iyi gelen Hurma üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar bu zengin içeriği ortaya koymakta. 100 gr Kabızlığa iyi gelen Hurma içerdiği 277 kalori ile günlük ortalama 1500-2000 arası kalori ihtiyacımızın önemli bölümünü karşılar. Sağlıklı insanlar için önerilen referans diyette kadınların günlük ortalama kalori ihtiyacı 1500, erkeklerin ise 2000 olarak kabul edilmektedir.
74.97 gram karbonhidrat içeriği ile de gün boyu enerji ihtiyacımızı karşılamaya katkıda bulunur, kış aylarında üşümemizi engeller ve bizi zinde tutar. Protein içeriği olarak çok zengin olmasa da 1.81 gram protein içeriği ile protein barındıran ender meyvelerdendir. Özellikle vejetaryen ya da vegan beslenenler için protein kaynağı olarak tüketilebilir. Hiç kolesterol içermeyen Kabızlığa iyi gelen Hurma bu anlamıyla tam bir kalp ve damar sağlığı dostudur. Ayrıca 6.7 gram diyet lifi içeren 100 gram Kabızlığa iyi gelen Hurma bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan önemli bir meyvedir. Aradaki bağlantı bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte besin lifinin kolon kanseri riskini düşürdüğü düşünülmektedir (6). Düzenli olarak besin lifi tüketmek bağırsak fonksiyonlarının düzenlemesinde etkin rol oynar.
Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır. insan sağlığına yararlı ve Rahim adalelerini kuvvetlendiren birçok vitamin ve mineral (demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini) içermesinin yanı sıra, karbonhidrat, protein ve yağ kaynağı olan İnsanların Kabızlığa iyi gelen Hurma meyvesi, aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir. İnsanların Dinçlik ve Enerji veren hurma neden insan sağlığında Rahim adalelerini kuvvetlendiren mucizevi meyvedir? İnsanı, hastalığı, İnsanların Kabızlığa iyi gelen Hurmayı ve şifayı yaratan Cenab-ı Allah’tır. İnsanoğlu sebeplere riayet etmekle beraber Rahim adalelerini kuvvetlendiren şifa ve tesirin ancak Cenab-ı Allah’tan geldiğini bilmelidir. Tıbbi Nebevi’nin en önemli besini olan İnsanların Kabızlığa iyi gelen Hurmayla ilgili son yıllarda Rahim adalelerini kuvvetlendiren çok sayıda araştırmalar yapılmakta ve her seferinde insan sağlığında farklı faydaları ortaya çıkarılmaktadır. Bu bilgiler, Allah’ın Hz. Meryem’e, hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak” İnsanların Hurmadan yemesini bildirmesindeki hikmetleri ortaya koymaktadır. Örneğin İnsanların Yaş Kabızlığa iyi gelen Hurma sindirim sistemini özellikle sütle yenirse rahatlatır., insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir.

Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece Kabızlığa iyi gelen Hurma ve suyla yıllarca yaşayacağını belirtmektedirler. Bir İnsanların sinir Kabızlığa iyi gelen Hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir. Kabızlığa iyi gelen Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesini, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. İnsanların Kabızlığa iyi gelen Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin diye ilk akla gelen çikita muzundan 2.5 kat daha fazla. Ve muz gibi hazmı da zor değildir.

Hızlı enerji artırmak için yine hızlı ve kolay şekilde sindirilebilir. Kabızlığa iyi gelen Hurma Antioksidan Kaynağı Hücreleri Koruyan Kimyasal bir maddedir. Antioksidan Vücudumuz tarafından üretildiği gibi dışarıdan gıda yoluyla da alınır. Dışarıdan gıda yoluyla alınan en önemli antioksidanlar başlıca Kabızlığa iyi gelen Hurma ile beraber A, C, E vitaminleri ve Selenyum’dur. Kabızlığa iyi gelen Hurma İnsanda Bu kimyasallar vücuda alındıklarında metabolik faaliyetler sonucu oluşan serbest radikallerin oluşumunu önler. En önemlisi Serbest radikallerin hücreye zarar vermesini engelleyen antioksidanlar böylece yaşlanmanın olumsuz etkilerini de geciktirici özelliğe sahiptir. İnsan sağlığında Antioksidan Nasıl Çalışır? Kabızlığa iyi gelen Hurma Ciğerlerimize çektiğimiz hava vücudumuzun içinde serbest radikaller denilen zararlı maddelerin oluşmasına neden olurlar. Kabızlığa iyi gelen Hurmanın En önemli fayda Antioksidanlar bu serbest radikaller ile savaşarak vücudumuza zarar vermelerini engeller.

İndex: Resûlûllah, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini tiamin, riboflavin, folat, niasin, K Vitamini,  Sindirim, Böbrek, Kabızlık,

Benzer Makalelerimiz. 

Kızılcık Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlar.

incir, insan sütüne en çok benzeyen gıdadır

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

Fındık Saç Sağlığına Faydalıdır

Hurma Lohusa Gıdası ve Bebek Mamasıdır

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…

33 yorum

 1. Geri bildirim: Hurma Sindirim Sistemini Çalıştırır. | bitki ve insan

 2. Geri bildirim: Bağırsak Rahatsızlığı Tedavisine Faydalıdır | bitki ve insan

 3. Geri bildirim: Biberiye Sindirim Sistemi Sağlığa Yararlı | bitki ve insan

 4. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 1 | enerjist masor Emre Karakaya

 5. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır - 2 | enerjist masor Emre Karakaya

 6. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 3 | enerjist masor Emre Karakaya

 7. Geri bildirim: Kromoterapi Sarı Renk Mideye Tedavidir | enerjist masor Emre Karakaya

 8. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-5 | enerjist masor Emre Karakaya

 9. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-2 | enerjist masor Emre Karakaya

 10. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 4 | enerjist masor Emre Karakaya

 11. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-8 | enerjist masor Emre Karakaya

 12. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 11 | enerjist masor Emre Karakaya

 13. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-9 | enerjist masor Emre Karakaya

 14. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 12 | enerjist masor Emre Karakaya

 15. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-4 | enerjist masor Emre Karakaya

 16. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-3 | enerjist masor Emre Karakaya

 17. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-10 | enerjist masor Emre Karakaya

 18. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 5 | enerjist masor Emre Karakaya

 19. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 6 | enerjist masor Emre Karakaya

 20. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-6 | enerjist masor Emre Karakaya

 21. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 8 | enerjist masor Emre Karakaya

 22. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-11 | enerjist masor Emre Karakaya

 23. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 9 | enerjist masor Emre Karakaya

 24. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 10 | enerjist masor Emre Karakaya

 25. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-7 | enerjist masor Emre Karakaya

 26. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-12 | enerjist masor Emre Karakaya

 27. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 13 | enerjist masor Emre Karakaya

 28. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 14 | enerjist masor Emre Karakaya

 29. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-13 | enerjist masor Emre Karakaya

 30. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-14 | enerjist masor Emre Karakaya

 31. Geri bildirim: Sarı Renk Bağırsak ve Kabızlığa Şifadır 15 | enerjist masor Emre Karakaya

 32. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-15 | enerjist masor Emre Karakaya

 33. Geri bildirim: Sarı Renk Mideye Tedavidir-16 | enerjist masor Emre Karakaya

Bir cevap yazın