Uyku ve Dinlenme Kas Ağrılarına Tedavidir.

Tedavidir.
Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik veya şişkinlik hissettiniz mi? Spor sonrası Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslarınızın tutulduğunu? Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür.

Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Uykunun Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas Ağrılarına ile Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas spazmlarından muzdariptir. Uykunun Kas Ağrılarına ile Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas kramplarından muzdariptirler. Uykunun Kas Ağrılarına ile Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslarınızı belki dinlendirmenin en iyi, en doğal yolu dinlenmektir. Yeterli zamanda uyku, etkilenen Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslarınızı uykuda çalıştırmadığınızdan ve uyku öncesi bol sıvı aldığınızdan etkili olabilir. Isı ya da buz paketlerini kullanabilirsiniz. Uykunun Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas Ağrılarına ile Bunlar sizin acil rahatlamanızı sağlarlar.

Uykunun Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas Ağrılarına ile Hastayı uykudan uyandırmaz, ağırlık, sertlik, yanma ve spazmla tarif edilir. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvuran hastaların önemli bir kısmı, Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas ağrısı ve Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğünden yakınıyor. Uykunun Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas Ağrılarına ile Kas ağrısı ve güçsüzlüğü birlikte ya da tek başına görülebiliyor. Uykunun Kas Ağrılarına ile Romatizmal bir hastalığı olan hastada Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğüne, halsizlik, yorgunluk ve kas erimesi de ekleniyor. Myalji Kasılma olmadan izlenen Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas ağrılarına deniyor.

İntermittan klodi Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kasyon (Kesik topallama) Temiz kan akışının kaslara olan akımının azalması sonucunda oluşan Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğü ve Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas ağrısıyla karakterizedir. Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas Ağrılarına Yaşlılarda kısa yürüyüşler sonrası ortaya çıkan bu durum, kişinin dinlenmesiyle azalabilir. Gençlerdeyse aşırı egzersiz sonrası baldır Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslarında sıkışma meydana gelebilir ve bu rahatsızlıkların Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas Ağrılarına tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Sağlığınızda Kas ağrılarıyla eklem ağrılarını ayırt edin . Omuz eklemindeki bir ağrı omuz hareketleriyle artarken, sizin polinöropati denen sinirlerin iltihaplanmasına bağlı ağrılar yanıcı karakterde olur, vucudunuzda kemik ağrılarıysa daha derinde ve geceleri şiddeti artar tarzdadır. Ayrıca Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğüyle asteni denen genel vücut yorgunluğunun ayırt edilmesi de gerekir. Uykusuz kalan Kas güçsüzlüğü olan hastalarda yorgunluk, halsizlik, el ve ayakların tutmaması, yürürken dengesizlik, merdiven inip çıkmada zorluk izlenebilir.Uykusuzluğun ve dinlenmenin getirdiği Bacak Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslarında güçsüzlük olan hastalar oturup kalkmakta ve merdiven inip çıkmakta zorlanırken, kol Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslarında üçsüzlük olanlar giysilerini giyip çıkarmada, saçlarını taramada zorlanır. Uyku eksikliğindeki yorgunluk durumuyla gerçek Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğü arasındaki farkı basit bir şekilde anlayabiliriz.

Eğer ilk harekette sorun oluyorsa bu Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğünden, tekrarlayan hareketlerde sorun oluyorsa bu vucudunuzdaki yorgunluktan kaynaklanıyordur. İnsan sağlığında Asteni denen durumdaysa Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğü olmadan halsizlik ve tükenme hissi yaşanır ve kansızlık, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, kaygı sorunları, kronik iltihabi durumlar ve kanser hastalıklarında izlenebilir. Kolesterol ilaçlarına dikkat ve özellikle ilaç kullanımı ve çeşitli toksik maddelere maruz kalmak, myopati denilen Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas güçsüzlüğüne yol açar. Misal olarak günde 20 mg.’dan fazla steroid türü ilaç kullanımı myopatiye yol açarki son dönemde kolesterol düşürücü ilaçların da ciddi yan etkileri olduğu saptandı. Uzmanların araştırmasında statin denen kolesterol düşürücü ilaç kullananlarda yüzde 6-14 oranında Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas ağrıları, daha düşük oranda da myopati izlendi. Uykusuzluktan Kas güçsüzlüğü ve Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas ağrıları klinik muayene, laboratuvar, EMG ve Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas biyopsisi incelemeleriyle detaylı bir şekilde araştırılmalı, ayırıcı tanılar konmalı. Ayrıca basit bir Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas ağrısının çok önemli hastalıkların habercisi olabileceği de asla unutulmamalı.

Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas gelişimi iki aşamadan oluşur; çalışma esnasında Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kasların yırtılması ve yeniden onarılması. Onarım esnasında vücudunuz tekrar zarar görmemek için öncekinden daha fazla Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas dokusu üretir, böylece kas kütleniz artar. Bu yüzden gece uykusu vücut geliştirmede önemli bir yere sahiptir. Bilim insanları uykuyu REM ve NREM olmak üzere iki evreye ayırır ve bu iki evreyi kapsayan uyku süreci 5 bölümden oluşur. NREM uykusu 1, 2, 3 ve 4. bölümlerden oluşur ve toplam uyku süresinin %75-80’ini kapsar. Bu evre vücudun kendini tamir ettiği ve büyümenin gerçekleştiği asıl evredir. Yapılan araştırmalarda uzun yaşamak için ideal uyku süresi 8 saat arası olarak belirlenmiştir. Bu süre büyüme çağındaki çocuklar için geçerli olmamakla birlikte 4 saatten az ya da 9 saatten fazla uykunun yaşam süresini kısalttığı biliniyor.

Kimi teorisyenler uykuyu dinamik iyileşme ve büyüme süreci olarak tanımlar. Özellikle 3 ve 4. evrelerde büyüme hormonu salgılanması en yüksek seviyeye çıkar. Vücudun kas dokusunu oluşturması için uykuya ihtiyacı vardır. İdeal uyku süresi de ortalama 8 saattir. Ayrıca bu süreyi her akşam düzenli olarak uyumanız da şart. Bir gece 10 saat, bir sonraki gece 6 saat uyumanız size hiçbir şey kazandırmaz. Uykunun 5 aşaması olmakla birlikte günlük hayatta fazla stres yaşayan kişiler 1 veya 2. evreden öteye geçemezler. Bu da vücudun uyku sırasında Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas yapılandırmasına izin vermez. Eğer günlük çalışmanızın karşılığını almak istiyorsanız stresten uzak durmalısınız. Bunun için meditasyon, sağlıklı beslenme ve programlı antrenman faydalı olacaktır. Derin uyku Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas yapmada özellikle önemlidir. Derin uyku esnasında SAID (Specific Adaptation to Imposed Demand – Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kasların Dayatılan Talebe Özel Adaptasyonu) denilen süreç yaşanır. Bu; siz kaslarınıza daha fazla yük bindirdikçe vücudunuzun bu ihtiyacı karşılayacak biçimde Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kas üretmesi anlamına gelir ki ancak derin uyku esnasında gerçekleşir.

Peki vücut uykuda Dinlenme ihtiyacı olan Kas geliştirirken ne kullanıyor? Pek çok kişi bilmese de bu sorunun yanıtı “yağ”dır. Evet, siz derin uykudayken vücudunuz yıpranan kasları tamir etmek ve yenilerini oluşturmak için çok çalışır ve bu esnada da vücutta depolanan yağları yakar. Bir taşla iki kuş. Planlı bir hayat ve öncelikleri belirlemek önemlidir. Uyku ve Dinlenme ihtiyacı olan Kaslara Gün içinde yapmanız gereken o kadar çok iş vardır ki tüm bunları tamamlayıp hala daha uykuya 8 saat ayırabilmeniz neredeyse imkansızdır.

En iyi uyku saati uykunuzun geldiği saattir ve Yattıktan sonra 20 dakika içinde uyuyamıyorsanız kalkın ve daha sonra tekrar uyumayı deneyin. Kesinlikle Yatakta uyumadan saatlerce uzanmayın. Gün içinde doğal şekerlemeleriniz 20 dakikayı geçmesin ve her zamanki uyku saatinize çok yakın saatlerde kısa şekerlemelerden kaçının. Asla Uykudan 4-6 saat önce alkol, nikotin ve kafein gibi uyarıcılar almayı bırakın. Dikket etmeniz gereken Mümkün olduğunca kendi yatağınızda yatın. Yatmadan önceki 90 dakika içinde duş almak sizi rahatlatır ve çok daha dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar. Kısacası vücut geliştirme programınızdan maksimum fayda sağlamanız için düzenli ve kaliteli uykuya ihtiyacınız vardır. Spor Antrenman öncesinde ve sonrasında kullandığınız besinlerden aldığınız desteğin benzerini, uyku esnasında büyüme hormonlarından da alabilirsiniz. Akşam öğününde yediklerinizi bunu göz önüne alarak dikkatli seçmeniz doğru hareket olacaktır. Spor Antrenman öncesinde hızlı emilen proteinler in alınması daha faydalıdır. Fakat uyku süresi uzun olduğundan akşam yemeğinde yavaş emilen proteinleri içeren kazeinli gıdaları tercih edebilirsiniz. Misal içecek olarak da süt tercih edebilirsiniz.

İndeks: Kas, Uyku, Dinlenme, hamstrings, kuadriseps,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

One thought on “Uyku ve Dinlenme Kas Ağrılarına Tedavidir.

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş