Hurma Kısırlık için ilahi şifadır.

Hurma Kısırlık için ilahi şifadır.
Kısırlık için ilahi şifa Hurma bol miktarda fosfor ihtiva ettiği için kısırlık tedavisinde ilahi bir ilaçtır. Polenli hurma macunu yapılıp yenmeye devam edilir.

قَالَ رَبِّ أَنَّى يَكُونُ لِي غُلَامٌ وَكَانَتِ امْرَأَتِي عَاقِرًا وَقَدْ بَلَغْتُ مِنَ الْكِبَرِ عِتِيًّا ﴿٨﴾
Kâle rabbî ennâ yekûnu lî gulâmun ve kânetimraetî âkıran ve kad belagtu minel kiberi ıtiyyâ(ıtiyyen).
1- 8. âyette Zekeriya (a.s.)’in “Yarabbi zevcem kısır, ben ise ihtiyarım nasıl çocuk sahibi olabilirim” sualine.

وَهُزِّي إِلَيْكِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُسَاقِطْ عَلَيْكِ رُطَبًا جَنِيًّا ﴿٢٥﴾
Ve huzzî ileyki bi ciz’ın nahleti tusâkıt aleyki rutaben ceniyyâ(ceniyyen).

2- 25. Âyet-i Kerîme’de doğum sancısı çeken Meryem validemize hurma ağacını silkele ve hurmaları dökülüversin (ye) mealindeki -hurmanın, kısırlık tedavi edici ve doğum kolaylaştırıcı etkisi.-
فَنَادَاهَا مِن تَحْتِهَا أَلَّا تَحْزَنِي قَدْ جَعَلَ رَبُّكِ تَحْتَكِ سَرِيًّا ﴿٢٤﴾
Fe nâdâhâ min tahtihâ ellâ tahzenî kad ceale rabbuki tahteki seriyyâ(seriyyen)

3- 24. Âyet-i Kerîme’de “Sakın mahzun olma muhakkak ki Rabbin senin alt yanında bir su deresi meydana getirdi

Kısırlık için ilahi şifa Hurma kısırlık ve iktidarsızlığa da iyi geliyor. Kısırlık için ilahi şifa Hurma nın kısırlığa iyi geldiği doğrumu, Kısırlık tedavisinde Kısırlık için ilahi şifa Hurma nın etkisi nedir tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz. Çocuk sahibi olamayan bir çok çift her duyduğu yöntemi denemeye çalışır.Tıbben derdine çare bulamayanlar Allaha ve onun nimetlerinden fayda umar.Bu nimetlerden biride Kısırlık için ilahi şifa Hurma.Hacca giden hacılar çocuğu olmayanlar için özel bir Kısırlık için ilahi şifa Hurma getirir.İnanış odurki bu Kısırlık için ilahi şifa Hurmayı yiyen kişinin mutlaka çocuğu olmaktadır.(Kendimde olaya bir kaç defa şahit olmuşumdur)Bu Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın adı Acve hurması .Bu Kısırlık için ilahi şifa Hurmayı peygamber efendimiz kendi elleri ile dikmiştir.Bir çok kişi Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın çekirdeğinde Allah lafzı gördüğünü söyler.Muhammed lafzını görenlerde var .Yenilen Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın çekirdeği kesinlikle atılmaz.Kişi ya üzerinde taşır yada bahçeye saksıya inanışından saygısından ötürü diker.Bu Kısırlık için ilahi şifa Hurmayı yiyip hamile kalanların oğlu olursa adını muhammed koyar.Yazımızın devamında Acve hurması nın binbir çeşit faydasını ve Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın kısırlıkla ilgili ayetlerini araştırdık.
Sizin de Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın kısırlıkla ilgili duyumları var ise lütfen bizimle bu başlık altından paylaşsın.
Klasik tıp uygulamalarında Kısırlık için ilahi şifa Hurmalar afrodizyak olarak da kullanılır. Kısırlık için ilahi şifa Hurma palmiyesi poleni bazı ülkelerde iktidarsızlık için kullanılır. Deney hayvanlarında yapılan araştırmalara göre Kısırlık için ilahi şifa Hurma özleri sperm sayısı ve hareketliliğini artıyor. İnsanlardaki faydalarını tespit edebilmek için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyuluyor. Hz. Muhammed’ in diktiği 39 ağaç sayesinde yüzyıllardır bir şifa kaynağı oluştu. Hz. Muhammed’ in Medine bölgesine diktiği ve Onun da en çok sevdiği meyve olan Acve Hurması’ nın faydaları saymakla bitmiyor. Dünya üzerindeki en pahalı Kısırlık için ilahi şifa Hurma olan Acve Hurması, oldukça küçük, neredeyse zeytin büyüklüğünde. Buna rağmen işlevleri çok büyük. Normal Kısırlık için ilahi şifa Hurması yenilebileceği gibi macun haline getirilip de tüketilebilir. İşte bu Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın faydaları şu şekilde:
Acve Hurması, rahim kaslarını güçlendirir. Bu sayede doğumu oldukça kolaylaştırır. Doğum sonrası ağrı ve acıyı en aza indirir. Bunu sağlamak için doğumdan 1-2 hafta öncesinden başlayarak her gün tüketilmelidir.İçerdiği fruktozdan dolayı vücut için enerji kaynağıdır.B grubu vitaminleri içerdiği için karaciğer için çok faydalıdır. Sarılık hastalığına yakalanma riskini düşürür. Kısırlığın önüne geçer. İçinde çok fazla fosfor bulunduğu için sadece engellemekle kalmaz, aynı zamanda kısırlık sorunu olanların iyileşmesinde kullanılabilir. Bağırsakları çalıştırır ve iştah açar. A vitamini muhtevasından dolayı göz sağlığı için önemlidir. Ancak gözlerinde ağrı olanların tüketmesi sakıncalıdır. Çünkü gözün güçlenmesini sağlamasına paralel ağrı varsa, onu da daha şiddetli hale getirir. Vücuttaki toksin atımını kolaylaştırır. Hazmı kolaylaştırır. Bol miktarda demir içerir. Bu sayede kan yapar. Muhtevası bakımından ( fosfor, potasyum ) bebeklerin gelişiminde çok önemlidir. Damar sertliğini ortadan kaldırır. Kolestrolü bitirir. Vücuttaki şeker seviyesini ayarlar. İç kanama geçirenlerin kanamasını durdurur.

Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın suyu cildi besler. Bu su ile saçlarınıza da şekil verebilirsiniz. Jöle özelliği gösterir ancak saçı besler, zararı yoktur. İltihap için krem haline getirilip kullanılabilir. Ülsere iyi gelir. Zihni açar. Ayrıca çekirdekleri parçalanarak kahvesi de yapılabilir. Bu kahve vücudu dinlendirir, sinirleri yatıştırır. Balgam sökücü özellik gösterir. Kanseri önler, ishali geçirir. Yaralara merhem şeklinde uygulandığında çabuk iyileşmesini sağlar. Fazla tüketildiğinde göz ağrısı yapabilir. Hz. Muhammed de bu yüzden, Hz. Ali’ ye gözü ağrıdığı sürece yemesini yasaklamıştır. Genel olarak bakıldığında Acve Hurması’ nın içeriğinde şunlar vardır: Potasyum, fosfor, demir, B1, B2, A, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, protitin, sodyum. Ramazan sofralarının vageçilmez besinidir Kısırlık için ilahi şifa Hurma. Orucumuzu Peygamber sünneti olduğu için ilk Kısırlık için ilahi şifa Hurma ile açarız.Faydaları sayılmayacak kadar çok olan Kısırlık için ilahi şifa Hurma ,kanserden kalp damar hastalıklarına kadar bir çok derdin devasını bünyesinde barındırıyor. Tutulan oruçlar Kısırlık için ilahi şifa Hurma ile açılır.

Peygamber efendimiz orucunu Kısırlık için ilahi şifa Hurma ile açarmış.Neden Kısırlık için ilahi şifa Hurma ile oruç açtığı Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın sayısız faydalarında gizli.Peygamberimizin tavsiyesine kulak verdiğimizde görüyoruzki Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın sağlığımıza yönelik faydaları ,hikmetleri mevcut.Kısırlık için ilahi şifa Hurma lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleri ile sağlığımızı koruyor.Antioksidan özelliği bulunan Kısırlık için ilahi şifa Hurma vücudu temizleyerek bir çok hastalıkalrdan koruyor.Hafızayı güçlendirmeden ,kemik zayıflığına,kalp hastalıklarından damar hstalıklarına kadar bir çok faydası bulunan Kısırlık için ilahi şifa Hurma tansiyon ve diyabete karşı mücadele ediyor.Hayati önem taşıyan 10 dan fazla element içeren Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın bilinmeyen faydalarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Kısırlık için ilahi şifa Hurma hangi hastalıklara karşı iyi gelir,Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın bilinmeyen faydaları tüm merak edilen soruların yanıtı yazımızın devamın da Hafif buruk, ama oldukça tatlı olan Kısırlık için ilahi şifa Hurma yüksek fiyatı nedeniyle (şu sıralar kilosu 50 TL civarında) birçok meyve kadar günlük yaşamın bir parçası olmayı başaramıyor. Oysa kanser tedavisine destek olmaktan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, cilt güzelliğinden göz sağlığına kadar oldukça geniş yelpazede fayda sunan bu meyveyi sadece Ramazan ayı yerine günlük olarak tüketmenin sağlığımız açısından pek çok yararı var. İlk Kısırlık için ilahi şifa Hurma ağacı hakkında kesin bilgi yok. Bununla birlikte ilk bulgular

Suriye ve Mısır’da M.Ö 7000-8000 yıllarına kadar dayanıyor. Kısırlık için ilahi şifa Hurma ağaçları bugünkü Pakistan bölgesinde zaten biliniyordu. Ancak uzun asırlardan beri Basra Körfezi’nde yaygın olarak bilinmesinden dolayı genel olarak bu bölgenin meyvesi olarak anılıyor. Hangi bölgeden yayılmış olursa olsun insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip Kısırlık için ilahi şifa Hurma ağacına belki de bu nedenle”hayat ağacı” deniliyor Kısırlık için ilahi şifa Hurma ağacı şekil olarak tıpkı bir palmiye ağacına benzer (3). Bu ağaç oldukça kalın bir gövdeye sahiptir. Bahsettiğimiz gövde, kesilmiş dalların kalıntılarıyla kaplıdır. Çekirdekten de yetişmekle birlikte en verimli Kısırlık için ilahi şifa Hurma ağaçları ağacın kendi bünyesinden alınan filizlerin (buna yavru denmektedir) dikilmesiyle gerçekleşir. Filizin, anne ağacın yakınına dikilmesi, filizin tutması ve anne ağacın verimli meyve vermesi açısından şarttır. Filizin anne ağaçtan uzağa dikilmesi filizin ölmesine, anne ağacın da küserek meyve vermemesine neden olmaktadır. Kısırlık için ilahi şifa Hurma en çok çeşidi bulunan meyvelerin başında gelir. Öyle ki bu meyvenin 99 farklı çeşidi olduğu söylenir. Hepsini saymak imkansız olmakla birlikte Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın öne çıkan çeşitleri aşağıdaki gibidir.
Medine Amber
Medine Amber Ula
Medine Acwe
Medine Mabroom
Medine Safawi
Medine Şelebi
Medine Berni


Kısırlık için ilahi şifa Hurma içerdiği vitamin ve mineral değerleriyle “hayat ağacı” lakabını fazlasıyla hak eden bir meyvedir. Kısırlık için ilahi şifa Hurma üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar bu zengin içeriği ortaya koymakta. 100 gr Kısırlık için ilahi şifa Hurma içerdiği 277 kalori ile günlük ortalama 1500-2000 arası kalori ihtiyacımızın önemli bölümünü karşılar. Sağlıklı insanlar için önerilen referans diyette kadınların günlük ortalama kalori ihtiyacı 1500, erkeklerin ise 2000 olarak kabul edilmektedir. 74.97 gram karbonhidrat içeriği ile de gün boyu enerji ihtiyacımızı karşılamaya katkıda bulunur, kış aylarında üşümemizi engeller ve bizi zinde tutar. Protein içeriği olarak çok zengin olmasa da 1.81 gram protein içeriği ile protein barındıran ender meyvelerdendir. Özellikle vejetaryen ya da vegan beslenenler için protein kaynağı olarak tüketilebilir.

Hiç kolesterol içermeyen Kısırlık için ilahi şifa Hurma bu anlamıyla tam bir kalp ve damar sağlığı dostudur. Ayrıca 6.7 gram diyet lifi içeren 100 gram Kısırlık için ilahi şifa Hurma bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan önemli bir meyvedir. Aradaki bağlantı bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte besin lifinin kolon kanseri riskini düşürdüğü düşünülmektedir (6). Düzenli olarak besin lifi tüketmek bağırsak fonksiyonlarının düzenlemesinde etkin rol oynar. Kısırlık için ilahi şifa Hurma antiseptik olduğunu, loğusalık yaralarını çabuk iyileştiren bir ilaç olduğunu, süt arttırdığını, bebeği beslediğini, içindeki potasyumun çocukların büyümesini sağlayan ideal besin olduğunu belirtmişlerdir. Bebek ilk doğduğunda damağına dünya gıdası Kısırlık için ilahi şifa Hurma ezip ovuşturmak, İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma ezmesi tattırmak, sünnettir ve bebeğin zeki olmasını sağlayan ilaçtır. Loğusa, Kısırlık için ilahi şifa Hurmayı sade olarak yer, süte ıslayıp yer, bebeğe de İnsanların Enerji veren hurma sindirim sistemini özellikle sütle yenirse rahatlatır. şıralı sütten yedirir. Polenli hurma macunu yapıp yer ve bebeğe de yedirir. “250 gr. İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma, 100 gr. polen, 50 gr. badem içi, 50 gr. ceviz içi, 100 gr. zeytinyağı, 150 gr. halis bal, 50 gr. hıyar çekirdeği, 500 gr. süt kaynatılıp macun kıvamına getirilir.” Soğutulup ömür boyu yenebilir. Rahim adalelerini kuvvetlendiren insan sağlığında Yaş İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma yüksek miktarda nişasta, glikoz, vitamin ve mineral içermesinden dolayı özellikle yeni doğum yapmış bayanların kaybettiği enerjiyi en dengeli ve doğal şekilde elde etmesini sağlar.

Rahim adalelerini kuvvetlendiren Uluslararası Teknoloji Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, günde 3 adet Kısırlık için ilahi şifa Hurma kalp krizi riskini neredeyse sıfıra indirdiği anlaşılmıştır. Tabibler de yaptıktan araştırmalarda İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma sindirim sistemini özellikle sütle yenirse rahatlatır. İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma besin içeriği en zengin meyvelerden ve içerisinde anne karnından başlayıp, hayatın tüm dönemlerinde (çocukluk, hamilelik, yaşlılık vs.) insan sağlığında ihtiyacımız olan besin gruplarının hemen hemen tamamı mevcuttur. İnsan sağlığında doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır. insan sağlığına yararlı ve Rahim adalelerini kuvvetlendiren birçok vitamin ve mineral (demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini) içermesinin yanı sıra, karbonhidrat, protein ve yağ kaynağı olan İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma meyvesi, aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir. İnsanların Dinçlik ve Enerji veren hurma neden insan sağlığında Rahim adalelerini kuvvetlendiren mucizevi meyvedir? İnsanı, hastalığı, İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurmayı ve şifayı yaratan Cenab-ı Allah’tır. İnsanoğlu sebeplere riayet etmekle beraber Rahim adalelerini kuvvetlendiren şifa ve tesirin ancak Cenab-ı Allah’tan geldiğini bilmelidir. Tıbbi Nebevi’nin en önemli besini olan İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurmayla ilgili son yıllarda Rahim adalelerini kuvvetlendiren çok sayıda araştırmalar yapılmakta ve her seferinde insan sağlığında farklı faydaları ortaya çıkarılmaktadır.

Bu bilgiler, Allah’ın Hz. Meryem’e, hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak ” İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurma”dan yemesini bildirmesindeki hikmetleri ortaya koymaktadır. Örneğin İnsanların Yaş Kısırlık için ilahi şifa Hurma sindirim sistemini özellikle sütle yenirse rahatlatır., insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece Kısırlık için ilahi şifa Hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler. Bir İnsanların sinir Kısırlık için ilahi şifa Hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir. Kısırlık için ilahi şifa Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesini, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. İnsanların Kısırlık için ilahi şifa Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin diye ilk akla gelen çikita muzundan 2.5 kat daha fazla. Ve muz gibi hazmı da zor değildir.
Kısırlık için ilahi şifa Hurma da A,B,C vitaminleri gibi birçok vitamin ve mineral bulunuyor. Kısırlık için ilahi şifa Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesini, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. Kısırlık için ilahi şifa Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin diye ilk akla gelen çikita muzundan 2.5 kat daha fazla. Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın muz gibi hazmı da zor değildir. Kısırlık için ilahi şifa Hurma Antioksidan olarak, yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddedir. İnsanlarda kimyasal süreçler, özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. İnsanda Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere ve canlıya zarar verebilir. Abdominal Kanser ve Türevleri için Araştırmalar, abdominal kanser riskini ve etkisini azaltmanın bilinen bir yolu olan Kısırlık için ilahi şifa Hurmalara dikkat çekmektedir. Tüm yaş grupları için yararlı bir tonik olarak kullanılabilir ve bazı durumlarda geleneksel ilaçlardan daha iyi etki ederler. En önemlisi doğal bir takviyedir, bu nedenle insan vücudu üzerinde herhangi bir olumsuz yan etkiye sahip değildir. Hızlı enerji artırmak için yine hızlı ve kolay şekilde sindirilebilir. Kısırlık için ilahi şifa Hurma Antioksidan Kaynağı Hücreleri Koruyan Kimyasal bir maddedir. Antioksidan Vücudumuz tarafından üretildiği gibi dışarıdan gıda yoluyla da alınır. Dışarıdan gıda yoluyla alınan en önemli antioksidanlar başlıca Kısırlık için ilahi şifa Hurma ile beraber A, C, E vitaminleri ve Selenyum’dur. Kısırlık için ilahi şifa Hurma İnsanda Bu kimyasallar vücuda alındıklarında metabolik faaliyetler sonucu oluşan serbest radikallerin oluşumunu önler. En önemlisi Serbest radikallerin hücreye zarar vermesini engelleyen antioksidanlar böylece yaşlanmanın olumsuz etkilerini de geciktirici özelliğe sahiptir. İnsan sağlığında Antioksidan Nasıl Çalışır? Kısırlık için ilahi şifa Hurma Ciğerlerimize çektiğimiz hava vücudumuzun içinde serbest radikaller denilen zararlı maddelerin oluşmasına neden olurlar. Kısırlık için ilahi şifa Hurmanın En önemli fayda Antioksidanlar bu serbest radikaller ile savaşarak vücudumuza zarar vermelerini engeller.

İnsan ve toplum sağlığında Erkeklerde Kısırlık Sorunu ve Tedavi Yöntemleri yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde bundan kısa bir süre öncesine kadar tıbben tedavisi mümkün olmayan durumlarda, çocuk beklentisi içindeki Eşler arasında aile lerin önemli bir kısmının, önümüzdeki yıllar içerisinde bu arzularına ulaşması mümkün olacaktır. Eşler arasında aile de çocuk isteğinde olan eşlerde Tüp bebek ulaşılan en son tedavi yöntemi olma özelliğini halen korumaktadır. Bu mutluluğa henüz ulaşamamış çiftlerin, ümitlerini kaybetmeden, Eşler arasında aile mutluluklarını bozmadan, sabırla tıptaki gelişmeleri takip etmelerini öneriyoruz. İnfertilite (insan ve toplum sağlığında Kısırlık) nedir? İnfertilite (kısırlık) olarak tanımlanan durum, 1 yıllık korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmamasıdır. Çiftlerin yaklaşık %15’inde görülen çocuk sahibi olamama sorununda, sadece erkeğe bağlı faktörler %20, hem erkek hem de kadına bağlı faktörler %30, sadece kadına bağlı faktörler %40 oranında görülmektedir. %10 çiftte ise açıklanamayan insan ve toplum sağlığında Kısırlık durumu söz konusudur. Böylelikle, çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan çiftlerin % 50-60’ında, erkekteki bir sorunun kısmen de olsa sebepler arasında yer aldığı söylenebilir. Erkekte insan ve toplum sağlığında Kısırlıkla ilgili sorunlar, büyük bir çoğunlukla yapılan bir fizik muayene ve sperm tahlilinden anlaşılabilirse de, bazı durumlarda hormon analizi, ultrasonografi ve daha ileri özel genetik tetkikler gerekebilmektedir.
Önce Erkek mi Kadın mı doktora başvurmalıdır? Aslında her ikisinin de aynı anda başvurması gereklidir. Fakat önce erkeğin tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Çünkü erkekler için yapılacak tetkikler daha kolay ve çabuk sonuçlanmaktadır. Kültürel yapımız gereği insan ve toplum sağlığında Kısırlık söz konusu olduğunda hep kadınlar doktora gönderilmekte, erkekler ancak en son aşamada gitmekte ya da hiç doktora gitmemeyi tercih etmektedirler. Öncelikle kadınların kısırlığı son aşamasına kadar araştırılmakta hatta gereksiz yere birçok tedaviler uygulanmaktadır. Çocuğu olmayan bir erkek önce bir Üroloji uzmanına başvurmalıdır. Ayrıca çiftler ya da Eşler arasında aile leri, ortada bir suçlu aramak yerine detaylı tetkikler yapılmak üzere bir an önce doktora başvurmaları gerekmektedir. Erkek Kısırlığının Nedenleri Erkek kısırlığı çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir. Bunlar: Varikosel, hormonal nedenler, genetik-Eşler arasında aile vi nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve buna bağlı sperm kanallarında oluşan tıkanıklıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anormallikler, çevresel, kimyasal etkenler olabilir. Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır? Erkek kısırlığının en sık görülen ve tedaviye en çok yanıt veren nedenlerinden biri, yumurtalık damarlarında varisleşme yani varikosel hastalığıdır. Varisleşen ve kapakçık yapısı bozulan damarlarla, testise doğru reflü akımla geri dönen kandaki toksik maddeler ve yüksek ısı, testise ve dolayısı ile sperm hücrelerine zarar vermektedir. Mikrocerrahi yöntemle yapılacak ameliyat ile olumlu sonuç alınabilmektedir. Erkeklerde insan ve toplum sağlığında Kısırlık nedenlerinden biri olan kanal tıkanıklığı nasıl oluşur?
Tüplerde tıkanıklık 4 farklı sebebe bağlıdır.
1- Zaman içerisinde gelişen kistlere bağlı olarak tıkanıklık ortaya çıkabilir.
2- Doktor eliyle yani “vazektomi” denilen bir doğum kontrol yöntemi sonucu tüplerin bağlanmasıyla gelişebilir.
3- Doğumsal olabilir. Genetik nedenlerle spermin dışarı çıkış yollarının kısmen veya tamamen gelişmemesi sonucu ortaya çıkar.
4- Cinsel yolla bulaşan Gonore (bel soğukluğu) gibi bazı hastalıklar sonucu da bu kanallarda tıkanmalar oluşabilir. Tıkanıklık nedeniyle olan insan ve toplum sağlığında Kısırlıklar, özel mikrocerrahi ve endoskopik yöntemler ile çoğu vakada başarı ile giderilip normal yolla hamile kalınması sağlanabilmektedir. Bu tip cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman olmasa da çoğu kez idrar yaparken yanma, idrar yolundan akıntı olması gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu hastalıkların ilerlemesine yetersiz tedavi de sebep olmaktadır. Eczaneden veya kulaktan dolma tavsiye ile bilinçsizce alınan ilaçlar hastalığı tam olarak tedavi etmeyebileceğinden hastalık idrar yolundan prostat ve testislere ilerleyerek kısırlığa yol açabilmektedir. Tüberküloz yani verem hastalığı da insan ve toplum sağlığında Kısırlık yapabilmektedir.
Diğer nedenler Eroin, morfin gibi maddelerin kullanımı ve vücut geliştirme çalışan insanların doping için aldıkları maddeler, çocuk olmasını engelleyebilir veya zorlaştırıcı etkilerde bulunabilir. Bu tip ilaçlar, kasları kuvvetlendirmek adına vücudun normal hormonal düzenini bozar. Aşırı sıcak ortamda olanlar ve petro-kimya türü kimyasalların dumanı ile iç içe olanlar insan ve toplum sağlığında Kısırlık tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar.
Erkek kısırlığında tedavi Başlangıçta basit ve sebebe yönelik tedaviler tercih edilir. Sorun saptanabilirse ona yönelik ilaç tedavisi, varikosel ameliyatı, kanal tıkanıklıklarının tedavisi gibi düzeltilebilir sebepler ortadan kaldırılarak çiftin evlerinde hamilelik sağlaması amaçlanır. Bu tedavilerle, hamilelik sağlanamasa bile erkeğin durumunun kısmen düzelmesi sağlanarak yardımcı üreme tekniklerinden daha yüksek başarı ile faydalanabilecek hale gelmesi sağlanır. Yani elde edilen spermin daha yüksek sayıda ve kalitede olması ile Eşler arasında aile de çocuk isteğinde olan eşlerde Tüp bebek ya da aşılama gibi uygulamaların başarısı artırılmaya çalışılır. Uygun çiftler, erkeğin laboratuarda hazırlanan spermlerinin jinekolog tarafından kadın rahmine bırakılması (aşılama=inseminasyon) yönteminden fayda görebilir iken durumu daha ağır olanlara mikroenjeksiyon=Eşler arasında aile de çocuk isteğinde olan eşlerde Tüp bebek uygulaması son çare olarak gerekebilir. Aşılamada deneme başına % 20–30, Eşler arasında aile de çocuk isteğinde olan eşlerde Tüp bebek te %40–50 hamilelik sağlanabilmektedir. Ancak erkekteki sperm miktarı ve kalitesi, aynı şekilde kadının yumurtalıklarındaki foliküllerin sayısı ve kalitesi, kadın rahminin içyapısı, kadının yaşı, tedavide kullanılan ilaç miktarı ve tabii ki uygulayıcının tecrübesi tedavinin başarısını belirleyen ana unsurlardır. Bu nedenle her çiftin tedavisinin başarı şansı ayrı ayrı hesaplanmalıdır. Günümüzde mikrocerrahi ve endoskopik tedaviler ve yardımcı üreme teknikleri ile eskiden netice alınamayan durumlarda bile çiftler çocuk sahibi olabilmektedir.
Sperm tetkikinde hiç sperm hücresi olmayan ya da çok az olan erkekler çocuk sahibi olabilir mi? Evet. Bu durum bazen hormonal bozukluklardan, bazen kanal tıkanıklıklarından bazen de testiste gerçekten çok çok az sperm üretimi olmasından kaynaklanabilir. Sperm üretimi ilaçlarla ya da çeşitli tedavilerle sağlanamazsa testisten mikrocerrahi yöntemle yapılacak biyopsi ile sperm bulunma olasılığı ve yapılacak Eşler arasında aile de çocuk isteğinde olan eşlerde Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma şansı vardır.

İndex: Resûlûllah, meme kanseri, Rahim Kanseri, Osteoporozu, Gıda, Bebek Maması, Hurma, Doğum, Hamile, Bayan, Loğusa, Hz. Meryem, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini tiamin, riboflavin, folat, niasin, K Vitamini, Kan Yapıcı, Anemi, Bağırsak Rahatsızlığı, Diyare, ishal,

Benzer Makalelerimiz. 

Kızılcık Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlar.

incir, insan sütüne en çok benzeyen gıdadır

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

Fındık Saç Sağlığına Faydalıdır

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…

171 yorum

 1. Geri bildirim: Turuncu Işık Tedavisi Cinselliği Uyarır. | bitki ve insan

 2. Geri bildirim: Turuncu Renk Terapisinde Akciğerleri Güçlendirir. | | bitki ve insan

 3. Geri bildirim: Turuncu Kromoterapi Mide, iştah, Sindirime ve Böbrek Faydalıdır. | bitki ve insan

 4. Geri bildirim: Biberiye Antioksidan Özelliği ile Karaciğere Faydalıdır | bitki ve insan

 5. Geri bildirim: Hurma Kandaki Şekeri Artırmadan Ayarlıyor. | bitki ve insan

 6. Geri bildirim: Beyin ve Hafıza Sağlığına Biberiye Şifadır. | bitki ve insan

 7. Geri bildirim: Biberiye Bağışıklık Sistemine Faydalıdır. | bitki ve insan

 8. Geri bildirim: Biberiye Migren Ağrılara Şifadır | bitki ve insan

 9. Geri bildirim: Hurma, İktidarsızlığa iyi Geliyor | bitki ve insan

 10. Geri bildirim: Hurma Diyabet, Şeker Hastalığına Faydalıdır | bitki ve insan

 11. Geri bildirim: Kas Ağrılarına NANE Etkisi | naturlebens.com

 12. Geri bildirim: Kansere faydalı Muz | naturlebens.com

 13. Geri bildirim: Bağırsaklara Muzun Faydaları | naturlebens.com

 14. Geri bildirim: Meşe Ağacı Kabuğu Aşırı Terlemeyi Keser. | naturlebens.com

 15. Geri bildirim: Muz Böbrek Taşlarının Düşürür. | naturlebens.com

 16. Geri bildirim: Havuç Kanserle Mücadelede faydaıdır | naturlebens.com

 17. Geri bildirim: Muz Kabukları Sedef ve Zone Hastalığına Faydalıdır. | naturlebens.com

 18. Geri bildirim: Saça faydalı Muz | naturlebens.com

 19. Geri bildirim: Sigarayı Bırakanlara Muzun Faydaları | naturlebens.com

 20. Geri bildirim: Mide Hastalıklarına Muzun Faydaları | naturlebens.com

 21. Geri bildirim: Kalbe Muzun Faydaları | naturlebens.com

 22. Geri bildirim: Okaliptüs Yaprağı Aşırı Terlemeyi Önler. | naturlebens.com

 23. Geri bildirim: Muzlar Kilo Vermeye Faydalıdır | naturlebens.com

 24. Geri bildirim: Muzlar Sindirime Faydalıdır | naturlebens.com

 25. Geri bildirim: Muzlar Kan Şekerini Düzenler | naturlebens.com

 26. Geri bildirim: Muzlar Kan Basıncını Düzenler | naturlebens.com

 27. Geri bildirim: Muz Kabukları Sinek Isırığının Zararlarını Giderir. | naturlebens.com

 28. Geri bildirim: Kemik Ağrılarına Muz Kabuğu Faydalıdır. | naturlebens.com

 29. Geri bildirim: Muz Kabukları Topuktaki Nasırlara Faydalıdır. | naturlebens.com

 30. Geri bildirim: Muz Kabukları  Dişlerinizi Beyazlatır. | naturlebens.com

 31. Geri bildirim: Muz Kabukları Sivilceli Cilde Yararlıdır. | naturlebens.com

 32. Geri bildirim: Melisa Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur | naturlebens.com

 33. Geri bildirim: Ispanak Göz Sağlığını Korur | naturlebens.com

 34. Geri bildirim: Mango Kalp Sağlığını Destekler | naturlebens.com

 35. Geri bildirim: Morina Balığı Yağı Zengin D vitamini Vardır | naturlebens.com

 36. Geri bildirim: Ispanak Hipertansiyon Düşürür | naturlebens.com

 37. Geri bildirim: Melisa Kan Şekerini Dengeler | naturlebens.com

 38. Geri bildirim: Melisa Beyin Hücrelerini Korur | naturlebens.com

 39. Geri bildirim: Ispanak Kemik Sağlığını Korur | naturlebens.com

 40. Geri bildirim: Melisa Otu Uykusuzluğa Yararlıdır. | naturlebens.com

 41. Geri bildirim: Ispanak Kilo Vermeyi Kolaylaştırır | naturlebens.com

 42. Geri bildirim: Melisa Hafıza Ve Bilişsel Fonksiyonları Korur | naturlebens.com

 43. Geri bildirim: Ispanağın Anti Kanser Özelliği Var | naturlebens.com

 44. Geri bildirim: Melisa Soğuk Algınlığı Ve Gribe Faydalıdır | naturlebens.com

 45. Geri bildirim: Misvak Diş Sağlığına faydalıdır | naturlebens.com

 46. Geri bildirim: Misvak Diş Etlerini Korur | naturlebens.com

 47. Geri bildirim: Karabiber Enerji Verir | naturlebens.com

 48. Geri bildirim: Misvak Ağız Kokusunu Giderir | naturlebens.com

 49. Geri bildirim: Mango Kan Şekerine Etki Eder. | naturlebens.com

 50. Geri bildirim: Kızılcık Kardiyovaskülerin Korunmasını Sağlar | naturlebens.com

 51. Geri bildirim: Akgünlük Kanser Yayılmasını Önler | naturlebens.com

 52. Geri bildirim: Anason Cinsel isteği Arttırır | naturlebens.com

 53. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Kardiyovasküler Hastalığı Engeller | naturlebens.com

 54. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Harika idrar Söktürücüdür | naturlebens.com

 55. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Savunmanızı Geliştirir | naturlebens.com

 56. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Kollajeni Arttırır Cildi Korur. | naturlebens.com

 57. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Yorgunlukla Savaşır | naturlebens.com

 58. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Harika Antioksidan içerir. | naturlebens.com

 59. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Solunum problemlerini Tedavidir. | naturlebens.com

 60. Geri bildirim: Misvak Baş Ağrısına Faydalıdır | naturlebens.com

 61. Geri bildirim: Ispanağın Cilt Sağlığına Faydalıdır. | naturlebens.com

 62. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir | naturlebens.com

 63. Geri bildirim: Melisa Bağışıklık sistemini güçlendirir | naturlebens.com

 64. Geri bildirim: Mango Bağışıklık Sistemini Güçlendirir. | naturlebens.com

 65. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Hücreleri Yeniler | naturlebens.com

 66. Geri bildirim: Mango Anemi İçin Faydalıdır. | naturlebens.com

 67. Geri bildirim: Melisa Sindirim sistemine destek olur | naturlebens.com

 68. Geri bildirim: Ispanağın Beyin Sağlığını Korur | naturlebens.com

 69. Geri bildirim: Ispanağın Kalp Krizine Faydaları | naturlebens.com

 70. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Damar sertliğine tedavidir | naturlebens.com

 71. Geri bildirim: Pancar, Kereviz ve Havuç Suyu iksiri Kanser Hücrelerini Öldürür. | naturlebens.com

 72. Geri bildirim: Mango, Beyin Sağlığına Faydalıdır. | naturlebens.com

 73. Geri bildirim: Siyah Sarımsak Kalp Sağlığını Korur | naturlebens.com

 74. Geri bildirim: Limon Koleraya Faydalıdır | naturlebens.com

 75. Geri bildirim: İncir Tansiyonun Dengelenmesine Yardımcı Olur | naturlebens.com

 76. Geri bildirim: Abanoz Ağacı Enerji Artırır. | naturlebens.com

 77. Geri bildirim: Akgünlük Üst Solunum Yoluna Faydalıdır | naturlebens.com

 78. Geri bildirim: Aloe Vera, Kızarıklığa Yararlıdır. | naturlebens.com

 79. Geri bildirim: Aloe Vera, Göz Kaşıntısına Faydalıdır. | naturlebens.com

 80. Geri bildirim: Adaçayı Alzheimer Hastalığına Karşıdır. | naturlebens.com

 81. Geri bildirim: Kavun Akciğer Sağlığını Korur. | naturlebens.com

 82. Geri bildirim: Ayva Kan Şekerine İyi Gelir | naturlebens.com

 83. Geri bildirim: Ispanak Kan Basıncı Düşürür | naturlebens.com

 84. Geri bildirim: Mango Sindirim Sistemine Faydalıdır. | naturlebens.com

 85. Geri bildirim: Limon suyu idrar Yolu Enfeksiyonlarında Faydalıdır | naturlebens.com

 86. Geri bildirim: Taze İncir Akne Tedavisinde çok Faydalıdır | naturlebens.com

 87. Geri bildirim: Karabiber Cilt Sağlığına Faydalıdır | naturlebens.com

 88. Geri bildirim: Lavanta Hamilelik Döneminde Faydalıdır | naturlebens.com

 89. Geri bildirim: Karabaş Otu Kas Ağrılarını Giderebilir | naturlebens.com

 90. Geri bildirim: Lahana Cilt Hastalığına Yararlıdır. | naturlebens.com

 91. Geri bildirim: Kuşburnu iltihaplara Faydalıdır | naturlebens.com

 92. Geri bildirim: Kuru Üzüm Kanserin doğal İlacıdır. | naturlebens.com

 93. Geri bildirim: Isırgan Otu Ağız Bakımında Bir Numaradır | naturlebens.com

 94. Geri bildirim: Isırgan Otu Emziren Annelerin İlacıdır | naturlebens.com

 95. Geri bildirim: Aloe Vera, Göz Nezlesine Faydalıdır. | naturlebens.com

 96. Geri bildirim: Lahana Zone ve Sedef için Şifadır. | | naturlebens.com

 97. Geri bildirim: Kanser'e Buğday, Badem ve Kayısı çekirdeği Şifadır. | naturlebens.com

 98. Geri bildirim: Karabaş Otunun Saçlara Faydası | naturlebens.com

 99. Geri bildirim: Karbonat Dişlerinizi Beyazlatır Ağız Tedavisinde Yararlıdır | naturlebens.com

 100. Geri bildirim: Diyabetik Yaral için, incir Muhteşem Faydalıdır | naturlebens.com

 101. Geri bildirim: Mango Kanseri önler. | naturlebens.com

 102. Geri bildirim: İncir ve Süt Karışımı Müshildir. | naturlebens.com

 103. Geri bildirim: Kuru İncir ve Zeytinyağı ile ASTIMI hastalarına şifadır | naturlebens.com

 104. Geri bildirim: Limon Saça Faydalıdır | naturlebens.com

 105. Geri bildirim: Brokoli Kalp Sağlığına Yardımcıdır | naturlebens.com

 106. Geri bildirim: Böğürtlenin Diyabeti Önler | naturlebens.com

 107. Geri bildirim: Bamya Kolesterolü Düşürür | | naturlebens.com

 108. Geri bildirim: Zeytin Saçlara Faydalıdır | | naturlebens.com

 109. Geri bildirim: B6 Vitamini Gıdalar Beyne Yararlıdır | | naturlebens.com

 110. Geri bildirim: Yoğurt Zararlı Bakterileri Etkisiz Hale Getirir. | naturlebens.com

 111. Geri bildirim: incir Bronşit Hastalığına Şifadır | | naturlebens.com

 112. Geri bildirim: Dut Prostat Kanserine Faydalıdır | | naturlebens.com

 113. Geri bildirim: Kayısı Kemik Sağlığını Korur. | naturlebens.com

 114. Geri bildirim: Kestane Kalp Sağlığını Korur. | naturlebens.com

 115. Geri bildirim: Soğuk veya Ilık Kompres Gözde Kaşıntı, Kızarıklık ve Göz Nezlesine Faydalıdır | naturlebens.com

 116. Geri bildirim: Kuşburnu Romatoid Artrit Hastalığına İyi Gelir | naturlebens.com

 117. Geri bildirim: Limon Yanıklara Faydalıdır | naturlebens.com

 118. Geri bildirim: Abanoz Ağacı Hangover Etkisini Azaltır | | naturlebens.com

 119. Geri bildirim: Abanoz Ağacı Hamile Enerji verir | naturlebens.com

 120. Geri bildirim: Sinameki Kabızlığı Tedavi Eder | | naturlebens.com

 121. Geri bildirim: Fındık Saç Sağlığı İçin Faydalıdır | naturlebens.com

 122. Geri bildirim: Kivi cilt Sağlığına Yararlıdır. | naturlebens.com

 123. Geri bildirim: Elma Parkinson Hastalığını Korur. | naturlebens.com

 124. Geri bildirim: Elma Kolesterolü Azaltır | | naturlebens.com

 125. Geri bildirim: Karabaş Otu Baş Ağrısına İyi Gelir | naturlebens.com

 126. Geri bildirim: Limon Ayaklara Faydalıdır | naturlebens.com

 127. Geri bildirim: EPSOM TUZU Kas Ağrılarına Faydalıdır. | naturlebens.com

 128. Geri bildirim: Greyfurt Solunum Sistemi için Faydalıdır | naturlebens.com

 129. Geri bildirim: Çörek Otu Kimyasal Hastalıklara Faydalıdır | | naturlebens.com

 130. Geri bildirim: Üzüm Migrene Şifadır. | naturlebens.com

 131. Geri bildirim: Ceviz Kabuğu Suyu Diş Tartarlarına Engeller. | naturlebens.com

 132. Geri bildirim: Brokoli Kansere Karşıdır | naturlebens.com

 133. Geri bildirim: Limon Ateşe Faydalıdır | naturlebens.com

 134. Geri bildirim: İnçir Diyete Yardımcı Olur | naturlebens.com

 135. Geri bildirim: Limon Hazımsızlığa Faydaları | naturlebens.com

 136. Geri bildirim: Çörek Otu Böbrek Safra Taşı Eritir. | naturlebens.com

 137. Geri bildirim: Sağlıklı Cilt için Domates Yararlıdır. | naturlebens.com

 138. Geri bildirim: Kenevir Kalp Sağlığı Faydalıdır | naturlebens.com

 139. Geri bildirim: Sarı Kantaron Cildi iyileştirir | naturlebens.com

 140. Geri bildirim: Tahin Beyin Sağlığını Korur | | naturlebens.com

 141. Geri bildirim: Şeftali Zayıflamaya Yardımcı Olur | naturlebens.com

 142. Geri bildirim: Kızılcık Kemiği Güçlendirir | naturlebens.com

 143. Geri bildirim: Anason Tansiyonu Dengeler Ve Kalp Ritmini Düzenler | Humancurative

 144. Geri bildirim: Armut Sağlıklı Besin İçerir | Humancurative

 145. Geri bildirim: Armut Kalbi Korur | Humancurative

 146. Geri bildirim: Anason Böcek Isırmalarına iyi gelir | Humancurative

 147. Geri bildirim: Anason Sindirim Sistemini Destekler | Humancurative

 148. Geri bildirim: Armut C Vitamini Bakımından Zengindir | Humancurative

 149. Geri bildirim: Ayva Öksürüğe Faydalıdır | Humancurative

 150. Geri bildirim: Kavun Stresle Mücadele Eder | Humancurative

 151. Geri bildirim: Riboflavin B2 Vitamini Faydalalıdır | Humancurative

 152. Geri bildirim: Kavun İnsomnia Sorununu Giderir | Humancurative

 153. Geri bildirim: B1 Vitamini Beyne Yararlıdır. | Humancurative

 154. Geri bildirim: Kavun Kalp Sağlığını Korur | Humancurative

 155. Geri bildirim: Beyin ve Hafıza Sağlığına Faydalı Besinler. | Humancurative

 156. Geri bildirim: Bamya Kolesterolü Düşürür | Humancurative

 157. Geri bildirim: Biber Solunum Yolu Hastalıkları İçin Faydalıdır | Humancurative

 158. Geri bildirim: Badem Sindirim Sistemine Faydalıdır | Humancurative

 159. Geri bildirim: Zeytinyağı Zone Cilt Hastalığı için Faydalıdır | Humancurative

 160. Geri bildirim: B6 Vitamini Aktivitelerde Enerjinin Sağlar | Humancurative

 161. Geri bildirim: B12 Vitamini Yararları Nelerdir | Humancurative

 162. Geri bildirim: Ayva Alerjilere iyi Gelir | Humancurative

 163. Geri bildirim: Zemzem Suyu Enerji Verir | Humancurative

 164. Geri bildirim: Pyridoxine Vitamin B6 Kalbi Korur. | Humancurative

 165. Geri bildirim: Ayva Antibakteriyele Karşıdır | Humancurative

 166. Geri bildirim: Hurma Yüksek Tansiyona Faydalıdır | Humancurative

 167. Geri bildirim: Ayva Kansere Karşı Korur | Humancurative

 168. Geri bildirim: Pantotenik Asit Vitamini B5 Depresyona Faydalıdır. | Humancurative

 169. Geri bildirim: Kas Ağrılarına Zerdecal Çayı Faydalıdır | Humancurative

 170. Geri bildirim: Turuncu Mucize Etkisi Stresten Arındırır. | Humancurative

 171. Geri bildirim: Brokoli Kalp Sağlığına Yardımcıdır | Human Curative

Bir cevap yazın