Yumurta Hafızayı Arttırır.

Yumurta Hafızayı Arttırır.
Yumurtanın kolesterolü arttırdığı yönünde kötü bir ünü olmakla birlikte düzenli yumurta tüketiminin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğine dair bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Hafızayı arttıran “kolin” maddesini içeren yumurta üzerine Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yumurtada bulunan amino asitler hücre fonksiyonu ile etkileşime geçerek zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek için nörotransmitter dengesini korumaktadır.

Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  beyin ve sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin oluşumu için gereklidir, bu nedenle sağlıklı bir beyin gelişimi ve işlevi için önem taşımaktadır.

Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  eksikliğinin belirtileri arasında dikkat eksikliği ve kısa süreli hafıza kaybı gibi direk beyni ilgilendiren sorunlar bulunmaktadır. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  1.3 mg’dır. Süt, peynir, somon, karides, tavuk, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak gibi gıdalar Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından zengindir.

Ensefalopati ve polinevrit gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  etken madde olarak kullanılır. Vücudumuzda 100’den fazla kimyasal tepkimede (enzimatik reaksiyonlar) kullanılan B6 vitamini, pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan “antikor” üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında; norepinefrin ve serotonin nörotransmiterlerinin (sinir taşıyıcısı) sentezi, hemoglobin üretimi, gıdalar yoluyla alınan proteinin parçalanması ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesi bulunur. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  eksikliğinde, kandaki hemoglobin sayısının azalmasına bağlı olarak anemi oluşabilir, egzama gibi cilt hastalıkları, yorgunluk veya malez (kırıklık, keyifsizlik), kas kasılmaları ve nöbetler görülebilir. Kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamin olan Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  ayrıca sinir sistemini etkileyen hastalıklarla bazı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olması için önerilen vitaminler arasındadır.

Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalarolarak da adlandırılan B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  Üç farklı formu vardır. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  Alkol, aldehit ve amin. Hayvansal ve bitkisel besinlerde düşük yoğunlukta bulunur. 

Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar içeren yiyeceklerin listesi bu kadarla bitmiyor, şimdi oranlarıyla birlikte en fazla B-1 Vitamini Zengin Gıdalar içeren yiyeceklere bakalım; Balık (Alabalık):100g balık, ortalama 0.43mg Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar içerir. Somon (% 19), Tuna (16%), Shad (%10), Uskumru (%9). Fındık (Macadamia): 100g ramı , 0.71mg Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar içermektedir. Antep (13%), Brezilya kestanesi (% 12), Kaju (% 7) Tohumlar (Ayçiçeği): 100gramı, ortalama 1.48mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Susam (% 22), Kabak ve Kabak Tohumları (% 5). Ekmek (Buğday):100 gramı, ortalama 0.47mg Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar içerir. Buğday Bagel (% 26), Buğday İngilizce Muffin (16%), Çavdar Ekmeği (% 9) Bezelye:100 gramı,0.28 mg B1 vitamin içerir. Taze Bezelye (%28), Dondurulmuş Tatlı Mısır (% 19) Kabak: 100 gramı, yaklaşık 0.17mg insan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Kuşkonmaz (Pişmiş): 100 gram yaklaşık olarak, 0.16mg B6 vitamin içerir. Kuru Kavrulmuş Soya Fasulye: 100 gram, ortalama, 0.43mg Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar içerir.

Fasulye: 100 gramı ortalama, 0.24mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdala r içerir. Pembe Fasulye (% 29), Siyah Fasulye (% 28) Günde Ne Kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar Alınmalı Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar eksikliği bünyede bazı hastalıkların oluşmasına neden olur. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinin belirtilerin bazıları uyuşukluk, sinirlilik, hafıza kaybı, uyku ya da iştah kaybı, kilo kaybı, hazımsızlık veya kabızlık, baldır kaslarında güçsüzlük. Eğer tedavi edilmezse, sinir, kalp ve beyin anormallikleri ile karakterize edilir, ancak bütün burada sıraladığımız belirtiler sadece Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanmayabilir. B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan en ciddi sağlık sorunları şunladır.

 

Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, ayak parmaklarında diken diken olmas, geceleri ayaklarda yanma hissi, bacak krampları ve kas atrofisi. Islak Beriberi: Yaygın belirtileri, şok ve hatta ölüme neden olabilir anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda sıvı tutma, pulmoner ödem, hipotansiyon.

Beyin: özellikle alkol kullananlarda Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar eksikliği ciddi hasralara neden olur. Bazı belirtileri pusluluk, istemsiz göz hareketleri, zorla yürüme ve diğer zayıflatıcı belirtiler. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan bütün bu hastalıklara ve sağlık sorunlarına yaklanmamak için düzenli olarak Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır. Peki günde ne kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır.

Kepek (Pirinç ve Buğday): Ham pirinç ve buğday kepeği Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığınız Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  arttırmak için esmer pirin ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz.

100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg, 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bulunur.

Kurutulmuş Bitkiler ve Baharatlar: 1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  ihtiyacının %3’ünü karşılar.

B6 içeren diğer baharatlar ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı sayılabilir.

Antep Fıstığı: 100 gram fıstık günlük Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  ihtiyacının %85’ini karşılar. Kavrulmuş fıstık daha lezzetli olmasına karşın çiğ fıstıktan bir miktar daha az Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  içerir. 1 avuç Antep fıstığı yiyerek günlük Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  ihtiyacının yaklaşık %25’ini alabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda iyi bir Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  kaynağıdır. 1 çay kaşığı veya 1 diş sarımsakta 0.04 mg B6 bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacın %2’sine denk gelmektedir.

Ciğer: Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  içerir ancak kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. 100 gram sığır ciğerinde 1.04 mg (%52), aynı miktarda hindi ciğerinde ise 0.832 mg (%42) Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  vardır.

B1_vitamini

Ay Çekirdeği ve Susam: 1 avuç ay çekirdeği (ortalama 28 gr) günlük Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  ihtiyacının %11’ini karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunun 100 gramında ise 0.8 mg Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  (%40) vardır. Ayrıca susamla hazırlanan tahinde B6 bakımından zengin yiyecekler arasındadır.

Balık: Ton, somon, morina gibi derin deniz balıkları protein, yağ asitleri ve Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  için iyi birer kaynaktır. Örneğin 100 gram ton balığı günlük Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Yine 100 gram somonda 9.94 mg, 100 gram morina balığında ise 0.462 mg Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bulunur.

Fındık: Potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan fındık aynı zamanda Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  içerir. 100 gram kavrulmuş fındıkta 0.17 mg Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  vardır ve bu miktar günlük Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  ihtiyacının %9’una denk gelir.

Yeni Doğan – 6 ay: 0.2 mg, Bebekler 7 ay – 1 yıl: 0.3 mg, Çocuklar 1-3 yaş: 0.5 mg, Çocuklar 4-8 yaş: 0.6 mg, Çocuklar 9-13 yaş: 0.9 mg, Erkekler 14-18 yaş: 1.2 mg, Kadınlar 14-18 yaş: 1 mg Yetişkin Erkekler 19 yaş ve üzeri: 1.2 mg, Kadınlar 19 yaş ve üzeri: 1.1 mg, Hamile veya Emziren kadınlar: 1.4 mg, ninsan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar n Faydaları ve Zararları -Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar n sağlığa faydalarını yazının diğer bölümlerinde kısmen ele aldık, bu bölümde daha somut faydalarından bahsedelim. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta bakımından Zengin Gıdalar vücudumuzun başlıca enerji kaynaklarından birisidir. B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar şeker oksidasyonuna yardımcı piruvat dehidrojenaz sistemi olarak adlandırılan karmaşık bir enzim sisteminin bir parçasıdır.

Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar Sürekli sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibiSağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar insan Beyni geliştirmek ve beslemek de mümkündür. Sağlıklı yaşamda uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar insan beynin zinde kalması için yapılması gerekenler ve hafızaya iyi gelen besinler tüketilmelidir. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar yeşil yapraklı besinler beyin gelişimine ve insan sağlığına çok faydalıdır. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar Ayrıca insanSağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar insan beyni yararlı olup dengeli beslenme ve vitamin, protein ve mineraller bakımından zengin gıdaların tüketimi tüm diğer organlar gibi beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi içinde önemlidir. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar Vitamin eksikliği, boş kalorili gıdalarla yetersiz beslenme, günlük olarak alınması gereken minerallerin alınamamasıSağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar insan beyni etkileyerek hafızayı zayıflatır, zihin karışıklığına ve konsantrasyon eksikliğine neden olur. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar beyin, özellikle hafıza için daha yararlıdır. Sağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar insan beynini koruduğu ve gençleştirdiği belirlendi.

Uluslararası Üniversitesitelerde bilim adamları ıspanağın faydalarını araştırmak üzere ortalama 81 yaşında 950 kişinin bilinşsel becerilerini ve beslenme alışkanlıklarını araştırdı. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar Ispanak gibiSağlığımıza yararlı Beyinde hafızayı arttıran yumurta  bakımından Zengin Gıdalar insan beyni günde 1-2 tabak tüketenlerin beyninin bunları daha az yiyenler ya da hiç yemeyenlere göre ortalama 11 yıl daha genç olduğu saptandı.

İndeks: vitamin, mineral, proteine, Gıda, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, Süt, peynir, somon, karides,  hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak, muz, avakado, tavuk eti, patates,  bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş