B12 Vitamini Yararları Nelerdir.

B12 Vitamini Yararları Nelerdir.
B12 Vitamini Yararları Suda eriyen B12 özellikle sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir. insan sağlığında yararlı B12 vitamini Folik asit ile birlikte doğum defektlerini önlemekte önemli rol oynar. Yine folik asit ve insan sağlığında yararlı B12 viamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır.insan sağlığında yararlı B12 vitamini Asetilkolin üretimini arttırdığı ve beyinde sinir iletimini düzenlediği için Alzheimer hastalığında koruyucu rolü olabileceği düşünülmektedir. insan sağlığında yararlı B12 vitamini Normal büyüme gelişmede olumlu rol oynar.

Sinir hasarlarında tedavi edici rol oynar. Pernisiyöz anemi tedavisinde kullanılır. insan sağlığında yararlı B12 vitamini Mide bağırsak sisteminin bir kısmı cerrahi olarak çıkartılmış hastalarda oluşabilecek insan sağlığında yararlı B12 vitamini eksikliğine bağlı belirtileri önler. Vejeteryanlarda ve birtakım emilim bozukluğu olan hastalarda oluşabilecek insan sağlığında yararlı B12 vitamini eksikliğine bağlı belirtileri önler. insan sağlığında yararlı B12 vitamini Bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir. DNA molekülünü sentezler ve kırmızı kan hücrelerini üretirler.
insan sağlığında yararlı B12 vitamini Hangi besinlerde bulunur? B12 vitamini folik asit ile birlikte alınmalıdır. Karaciğerde, sütte, yumurta akında, peynirde, balıkta, ette ve karideste bol miktarda, bitkilerde ise son derece az miktarda bulunur. insana yararlı B12 vitamini Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya B12 vitamini içeren yiyeceklerdir. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz. insan sağlığında yararlı B12 vitamini Eksikliği nelere yol açar? insan sağlığında yararlı B12 vitamini eksikliklerinde zihinsel ve sinirsel fonkisyonlar bozulabilir ve kulak çınlaması, hissizlik gibi belirtileri görülür. Yaşlı insanlarda depresyonun en önemli nedenidir. Yaşlandıkça insan sağlığında yararlı B12 vitamini emilimi için gerekli olan mide asitimiz giderek düşer. Besinlerin emilim yeteneğini kaybeden yaşlı insanlarda, insan sağlığında yararlı B12 vitamini gereksinimi giderek artar. Bu nedenle 50 yaş üzerindeki insanların B12 vitaminini harici alınması önerilir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak vücut dokularında depolanabilir. insan sağlığında yararlı B12 vitamini Bu yüzden eksiklik belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir.,

Ağır vitamin B12 eksikliğinde ise sinir fonksiyonlarının bozulduğu kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe insan sağlığında yararlı B12 vitamini eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır. Araştırmalar 65 yaşın üstündeki kişilerin yaklaşık % 40’ında vitamin B12 eksikliği olduğunu göstermektedir. insan yararlı B12 vitamini Bu yaşlarda görülen bazı zihinsel bozukluklar ve depresyonun bu nedenle oluşabileceği düşünülmektedir. Alzheimer hastalığına benzer belirtiler verebilir ve eksiklik uzun yıllar sürerse zihinsel bozulma geriye dönüşümsüz hale gelebilir.

insan sağlığında yararlı B12 vitamini eksikliğinin, iyileşmesi mümkün olmayan sinir tahribatlarına neden olması dolayısıyla, hayvansal ürünlerin hiçbirini yemeyen vejeteryanların, mutlaka ayrıca B12 vitamini alması gerekir. Hafif derecede yararlı B12 vitamini eksikliği çok sık görülür. insan sağlığında yararlı B12 vitamini Uyuşukluk, unutkanlık, sabahları yataktan yorgun kalkma gibi belirtiler HIV pozitif kişilerin yüzde 35 inde insan sağlığında yararlı B12 vitamini eksikliği olduğu bulunmuştur. Yararı tam olarak kanıtlanamasa da AİDS tedavisinde vitamin B12 eklenmektedir.
İndeks : Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya, Karaciğerde, sütte, yumurta akında, peynirde, balıkta, ette, B12 vitamini, Asetilkolin, sinir iletimi, Alzheimer, büyüme, gelişme, Sinir hasarları, Pernisiyöz, anemi,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş