Vitamini B5, Gelişmeye Faydalıdır

Pantotenik Asit Vitamini B5, Faydaları Nelerdir.
Pantotenik Asit Vitamini olarak da adlandırılan B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunabildiğinden Yunanca “heryer” anlamına gelen “pantos” sözcüğünden kökenini almıştır. Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini Vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir.

insan sağlığında Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini Yararları Depresyonla savaşmakta olan faydasının yanı sıra mide bağırsak sisteminin normal çalışmasına yardımcı olur; kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gereklidir.
insan sağlığında Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini Normal büyüme ve gelişmeyi destekler. Pantotenik Asit Vitamini Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur. Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler, enerji metabolizmasında gereklidir. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için antistres vitamini olarak da tanımlanır.

Ayrıca Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini şunlara iyi gelir, yara iyileşmesi, stress, depresyon, alerji, alkolizm, karaciğer sirozu, kabızlık, yorgunluk, mide ülserleri, osteoartrit, romatoid artrit vs… insan sağlığında Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini Hangi besinlerde bulunur? Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler de bolca bulunur.


insan sağlığında Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini Eksikliği nelere yol açar? Doğrudan insan sağlığında Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır. Ancak Pantotenik Asit Vitamini veya B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır. sinir harabiyetleri, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar.
İndeks : yara iyileşmesi, stress, depresyon, alerji, alkolizm, karaciğer sirozu, kabızlık, yorgunluk, sinir, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar, mide ülserleri, osteoartrit, romatoid, Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

3 thoughts on “Vitamini B5, Gelişmeye Faydalıdır

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş