B6 Vitamini Sinir Sistemi Faydalıdır

B6 Vitamini Sinir Sistemi iletişimi Sağlar.
Sinir Sistemi ve Sinirlerin birbiriyle olan iletişimi sağlayan moleküllerin (nörotransmitterlerin) üretilmesinde kullanıldığı için sinir sistemi fonksiyonlarının gerçekleşmesinde kritik önem taşır. Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin Yönünden Zengin Gıdalar Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin beyin ve sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin oluşumu için gereklidir,





Bu nedenle sağlıklı bir beyin gelişimi ve işlevi için önem taşımaktadır. Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin eksikliğinin belirtileri arasında dikkat eksikliği ve kısa süreli hafıza kaybı gibi direk beyni ilgilendiren sorunlar bulunmaktadır. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin 1.3 mg’dır. Süt, peynir, somon, karides, tavuk, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak gibi gıdalar Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından zengindir.

Ensefalopati ve polinevrit gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin etken madde olarak kullanılır. Vücudumuzda 100’den fazla kimyasal tepkimede (enzimatik reaksiyonlar) kullanılan B6 vitamini, pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan “antikor” üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında; norepinefrin ve serotonin nörotransmiterlerinin (sinir taşıyıcısı) sentezi, hemoglobin üretimi, gıdalar yoluyla alınan proteinin parçalanması ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesi bulunur. Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin eksikliğinde, kandaki hemoglobin sayısının azalmasına bağlı olarak anemi oluşabilir, egzama gibi cilt hastalıkları, yorgunluk veya malez (kırıklık, keyifsizlik), kas kasılmaları ve nöbetler görülebilir. Kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir vitamin olan Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin ayrıca sinir sistemini etkileyen hastalıklarla bazı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olması için önerilen vitaminler arasındadır.

Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içeren yiyeceklerin listesi bu kadarla bitmiyor, şimdi oranlarıyla birlikte en fazla B-1 Vitamini Zengin Gıdalar içeren yiyeceklere bakalım; Balık (Alabalık):100g balık, ortalama 0.43mg Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir. Somon (% 19), Tuna (16%), Shad (%10), Uskumru (%9). Fındık (Macadamia): 100g ramı , 0.71mg Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içermektedir. Antep (13%), Brezilya kestanesi (% 12), Kaju (% 7) Tohumlar (Ayçiçeği): 100gramı, ortalama 1.48mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Susam (% 22), Kabak ve Kabak Tohumları (% 5). Ekmek (Buğday):100 gramı, ortalama 0.47mg Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir. Buğday Bagel (% 26), Buğday İngilizce Muffin (16%), Çavdar Ekmeği (% 9) Bezelye:100 gramı,0.28 mg B1 vitamin içerir. Taze Bezelye (%28), Dondurulmuş Tatlı Mısır (% 19) Kabak: 100 gramı, yaklaşık 0.17mg insan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Kuşkonmaz (Pişmiş): 100 gram yaklaşık olarak, 0.16mg B6 vitamin içerir. Kuru Kavrulmuş Soya Fasulye: 100 gram, ortalama, 0.43mg Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir.

Fasulye: 100 gramı ortalama, 0.24mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdala r içerir. Pembe Fasulye (% 29), Siyah Fasulye (% 28) Günde Ne Kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar Alınmalı Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliği bünyede bazı hastalıkların oluşmasına neden olur. Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinin belirtilerin bazıları uyuşukluk, sinirlilik, hafıza kaybı, uyku ya da iştah kaybı, kilo kaybı, hazımsızlık veya kabızlık, baldır kaslarında güçsüzlük. Eğer tedavi edilmezse, sinir, kalp ve beyin anormallikleri ile karakterize edilir, ancak bütün burada sıraladığımız belirtiler sadece Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanmayabilir. B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan en ciddi sağlık sorunları şunladır.

Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, ayak parmaklarında diken diken olmas, geceleri ayaklarda yanma hissi, bacak krampları ve kas atrofisi. Islak Beriberi: Yaygın belirtileri, şok ve hatta ölüme neden olabilir anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda sıvı tutma, pulmoner ödem, hipotansiyon.
Beyin: özellikle alkol kullananlarda Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliği ciddi hasralara neden olur. Bazı belirtileri pusluluk, istemsiz göz hareketleri, zorla yürüme ve diğer zayıflatıcı belirtiler. Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan bütün bu hastalıklara ve sağlık sorunlarına yaklanmamak için düzenli olarak Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır. Peki günde ne kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır.

Kepek (Pirinç ve Buğday): Ham pirinç ve buğday kepeği Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığınız Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin arttırmak için esmer pirin ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz.
100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg, 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bulunur.
Kurutulmuş Bitkiler ve Baharatlar: 1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin ihtiyacının %3’ünü karşılar.

B6 içeren diğer baharatlar ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı sayılabilir.

Antep Fıstığı: 100 gram fıstık günlük Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin ihtiyacının %85’ini karşılar. Kavrulmuş fıstık daha lezzetli olmasına karşın çiğ fıstıktan bir miktar daha az Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin içerir. 1 avuç Antep fıstığı yiyerek günlük Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin ihtiyacının yaklaşık %25’ini alabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda iyi bir Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin kaynağıdır. 1 çay kaşığı veya 1 diş sarımsakta 0.04 mg B6 bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacın %2’sine denk gelmektedir.

Ciğer: Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin içerir ancak kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. 100 gram sığır ciğerinde 1.04 mg (%52), aynı miktarda hindi ciğerinde ise 0.832 mg (%42) Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin vardır.
Ay Çekirdeği ve Susam: 1 avuç ay çekirdeği (ortalama 28 gr) günlük Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin ihtiyacının %11’ini karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunun 100 gramında ise 0.8 mg Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin (%40) vardır. Ayrıca susamla hazırlanan tahinde B6 bakımından zengin yiyecekler arasındadır.

Balık: Ton, somon, morina gibi derin deniz balıkları protein, yağ asitleri ve Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin için iyi birer kaynaktır. Örneğin 100 gram ton balığı günlük Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Yine 100 gram somonda 9.94 mg, 100 gram morina balığında ise 0.462 mg Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bulunur.

Fındık: Potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan fındık aynı zamanda Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin içerir. 100 gram kavrulmuş fındıkta 0.17 mg Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin vardır ve bu miktar günlük Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin ihtiyacının %9’una denk gelir.
Yeni Doğan – 6 ay: 0.2 mg, Bebekler 7 ay – 1 yıl: 0.3 mg, Çocuklar 1-3 yaş: 0.5 mg, Çocuklar 4-8 yaş: 0.6 mg, Çocuklar 9-13 yaş: 0.9 mg, Erkekler 14-18 yaş: 1.2 mg, Kadınlar 14-18 yaş: 1 mg Yetişkin Erkekler 19 yaş ve üzeri: 1.2 mg, Kadınlar 19 yaş ve üzeri: 1.1 mg, Hamile veya Emziren kadınlar: 1.4 mg, ninsan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar n Faydaları ve Zararları -Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar n sağlığa faydalarını yazının diğer bölümlerinde kısmen ele aldık, bu bölümde daha somut faydalarından bahsedelim. Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar vücudumuzun başlıca enerji kaynaklarından birisidir. B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar şeker oksidasyonuna yardımcı piruvat dehidrojenaz sistemi olarak adlandırılan karmaşık bir enzim sisteminin bir parçasıdır.

Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin eksikliğinde kandaki hemoglobin sayısı düşeceği için anemi ve anemiye bağlı yorgunluk, halsizlik görülebilir. Vitamin B6 veya pyridoxine sağlık açısından önemli vitaminler arasında yer alır ve insan yaşamında hayati rol oynar. B6vitamini bağışıklık sistemi güçlendiren önemli vitaminler arasında yer alır, böylece genel sağlığa katkıda bulunarak vücudun hastalık kapmasını önler

Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin Nelerde Bulunur? Aşağıda Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından zengin bazı gıdaları bulabilirsiniz ancak bu gıdalardan bazıları yüksek kalori, kolesterol veya yağ içerikleri nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. Sağlık koşullarınıza uygun ve Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından zengin beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar suda çözür özelliğinden dolayı bünye tarafından depolanmaz, gerekli miktar tüketildikten sonra boşaltım sistemi tarafından dışarı atılır. Bu özelliğinden dolayı düzenli olarak Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içeren besinler tüketilmelidir. Sıradaki başlıkta B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içeren besinleri ele alacağız. Yüksek Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar İçeren Yiyecekler Sağlık açısınan sayısız faydası olan Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar vücut tarafından depolanamadığı için, düzenli olarak doğal yollarla B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içeren besinlerin tüketimiyle karşılanmalıdır. Sağlığımıza yararlı Sinir Sistemi iletişimi Sağlar B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar , tam tahıllı gevrekler, çavdar, buğday tohumu fasulye yanında, kuşkonmaz, patates, mantar, marul marul, ıspanak, ton balığı, yeşil bezelye, ayçiçeği tohumu, domates, brüksel lahanası ve patlıcan da bol miktarda bulunur.
,

İndeks: Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş, vitamin, mineral, proteine, Gıda, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, Süt, peynir, somon, karides, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak, muz, avakado, tavuk eti, patates, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık, bütün hububatlar,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş