B6 Vitamini iltihap Önler.

B6 Vitamini Zengin Gıdalar İltihap Önler.
Bu konuda çalışmalar henüz devam etmekle birlikte araştırmacılar B6 vitaminin istenmeyen iltihaplanmaları önlediğini belirtmektedir. Yeterli Sağlığımız için faydalı B-6 Vitamin alarak tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, obezite gibi kronik inflamasyon ile bağlantılı hastalıkların ortaya çıkma riski azaltılabilir.

Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin Yönünden Zengin Gıdalar Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin beyin ve sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin oluşumu için gereklidir, bu nedenle sağlıklı bir beyin gelişimi ve işlevi için önem taşımaktadır.

Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin eksikliğinin belirtileri arasında dikkat eksikliği ve kısa süreli hafıza kaybı gibi direk beyni ilgilendiren sorunlar bulunmaktadır. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin 1.3 mg’dır. Süt, peynir, somon, karides, tavuk, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak gibi gıdalar Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından zengindir.

Ensefalopati ve polinevrit gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin etken madde olarak kullanılır. Vücudumuzda 100’den fazla kimyasal tepkimede (enzimatik reaksiyonlar) kullanılan B6 vitamini, pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan “antikor” üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. B6 vitamininin diğer görevleri arasında; norepinefrin ve serotonin nörotransmiterlerinin (sinir taşıyıcısı) sentezi, hemoglobin üretimi, gıdalar yoluyla alınan proteinin parçalanması ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesi bulunur. 

Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalarolarak da adlandırılan B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin Üç farklı formu vardır.

Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içeren yiyeceklerin listesi bu kadarla bitmiyor, şimdi oranlarıyla birlikte en fazla B-1 Vitamini Zengin Gıdalar içeren yiyeceklere bakalım; Balık (Alabalık):100g balık, ortalama 0.43mg Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir. Somon (% 19), Tuna (16%), Shad (%10), Uskumru (%9). Fındık (Macadamia): 100g ramı , 0.71mg Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içermektedir. Antep (13%), Brezilya kestanesi (% 12), Kaju (% 7) Tohumlar (Ayçiçeği): 100gramı, ortalama 1.48mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Susam (% 22), Kabak ve Kabak Tohumları (% 5). Ekmek (Buğday):100 gramı, ortalama 0.47mg Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir. Buğday Bagel (% 26), Buğday İngilizce Muffin (16%), Çavdar Ekmeği (% 9) Bezelye:100 gramı,0.28 mg B1 vitamin içerir. Taze Bezelye (%28), Dondurulmuş Tatlı Mısır (% 19) Kabak: 100 gramı, yaklaşık 0.17mg insan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar içerir. Kuşkonmaz (Pişmiş): 100 gram yaklaşık olarak, 0.16mg B6 vitamin içerir. Kuru Kavrulmuş Soya Fasulye: 100 gram, ortalama, 0.43mg Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar içerir.

Fasulye: 100 gramı ortalama, 0.24mg B-1 Vitamini ile Zengin Gıdala r içerir. Pembe Fasulye (% 29), Siyah Fasulye (% 28) Günde Ne Kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar Alınmalı Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliği bünyede bazı hastalıkların oluşmasına neden olur. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinin belirtilerin bazıları uyuşukluk, sinirlilik, hafıza kaybı, uyku ya da iştah kaybı, kilo kaybı, hazımsızlık veya kabızlık, baldır kaslarında güçsüzlük. Eğer tedavi edilmezse, sinir, kalp ve beyin anormallikleri ile karakterize edilir, ancak bütün burada sıraladığımız belirtiler sadece Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanmayabilir. B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan en ciddi sağlık sorunları şunladır.

Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, ayak parmaklarında diken diken olmas, geceleri ayaklarda yanma hissi, bacak krampları ve kas atrofisi. Islak Beriberi: Yaygın belirtileri, şok ve hatta ölüme neden olabilir anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda sıvı tutma, pulmoner ödem, hipotansiyon.
Beyin: özellikle alkol kullananlarda Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliği ciddi hasralara neden olur. Bazı belirtileri pusluluk, istemsiz göz hareketleri, zorla yürüme ve diğer zayıflatıcı belirtiler. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar eksikliğinden kaynaklanan bütün bu hastalıklara ve sağlık sorunlarına yaklanmamak için düzenli olarak Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır. Peki günde ne kadar B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar alımı yapılmalıdır.

Kepek (Pirinç ve Buğday): Ham pirinç ve buğday kepeği Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığınız Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin arttırmak için esmer pirin ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz.
100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg, 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bulunur.
Kurutulmuş Bitkiler ve Baharatlar: 1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin ihtiyacının %3’ünü karşılar.

B6 içeren diğer baharatlar ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı sayılabilir.

Antep Fıstığı: 100 gram fıstık günlük Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin ihtiyacının %85’ini karşılar. Kavrulmuş fıstık daha lezzetli olmasına karşın çiğ fıstıktan bir miktar daha az Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin içerir. 1 avuç Antep fıstığı yiyerek günlük Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin ihtiyacının yaklaşık %25’ini alabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda iyi bir Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin kaynağıdır. 1 çay kaşığı veya 1 diş sarımsakta 0.04 mg B6 bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacın %2’sine denk gelmektedir.

Ciğer: Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin içerir ancak kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. 100 gram sığır ciğerinde 1.04 mg (%52), aynı miktarda hindi ciğerinde ise 0.832 mg (%42) Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin vardır.
Ay Çekirdeği ve Susam: 1 avuç ay çekirdeği (ortalama 28 gr) günlük Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin ihtiyacının %11’ini karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunun 100 gramında ise 0.8 mg Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin (%40) vardır. Ayrıca susamla hazırlanan tahinde B6 bakımından zengin yiyecekler arasındadır.

Balık: Ton, somon, morina gibi derin deniz balıkları protein, yağ asitleri ve Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin için iyi birer kaynaktır. Örneğin 100 gram ton balığı günlük Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Yine 100 gram somonda 9.94 mg, 100 gram morina balığında ise 0.462 mg Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen bulunur.

Fındık: Potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan fındık aynı zamanda Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin içerir. 100 gram kavrulmuş fındıkta 0.17 mg Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin vardır ve bu miktar günlük Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin ihtiyacının %9’una denk gelir.
Yeni Doğan – 6 ay: 0.2 mg, Bebekler 7 ay – 1 yıl: 0.3 mg, Çocuklar 1-3 yaş: 0.5 mg, Çocuklar 4-8 yaş: 0.6 mg, Çocuklar 9-13 yaş: 0.9 mg, Erkekler 14-18 yaş: 1.2 mg, Kadınlar 14-18 yaş: 1 mg Yetişkin Erkekler 19 yaş ve üzeri: 1.2 mg, Kadınlar 19 yaş ve üzeri: 1.1 mg, Hamile veya Emziren kadınlar: 1.4 mg, ninsan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar n Faydaları ve Zararları -Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar n sağlığa faydalarını yazının diğer bölümlerinde kısmen ele aldık, bu bölümde daha somut faydalarından bahsedelim. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar vücudumuzun başlıca enerji kaynaklarından birisidir. B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar şeker oksidasyonuna yardımcı piruvat dehidrojenaz sistemi olarak adlandırılan karmaşık bir enzim sisteminin bir parçasıdır.

Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar B vitamini kompleksine ait sağlık açısından çok önemli vitaminlerden birisidir. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar daha çok sinir sistemi sağlığı ve vücudun kardiyovasküler işleyişinin geliştirilmesine faydalarıyla ön plana çıkmaktadır. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar , B kompleks suda çözünebilen ailesinin sekiz üyesinden birisidir. Bu da çeşitli bedensel işlevleri gerçekleştirmek için enerji üretmede kullanılan glikoz ve karbonhidrat, dönüşümne yardımcı olur. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar ayrıca yağ ve protein parçalanmasına yardımcı olmaktadır. B1 vitaminin sağlığa faydalarına ek olarak, sindirim sistemi duvarları boyunca kas dokusunu korumak ve sinir sistemi, cilt, saç, göz, ağız, ve karaciğer sağlığını desteklemektir. Aynı zamanda stres dayanacak şekilde vücudun yeteneğini geliştirir ve sık sık “anti-stres” vitamin olarak adlandırılır.

Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin Nelerde Bulunur? Aşağıda Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından zengin bazı gıdaları bulabilirsiniz ancak bu gıdalardan bazıları yüksek kalori, kolesterol veya yağ içerikleri nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. 

Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar sinirlerin çevresinde miyelin kılıflarının sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Vitamin B1 eksikliği sinir ölümü ve hasara neden olabilir, bahsedilen kaplamaların dejenerasyınu beyşn sağlığını tehtid eder, Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar düzenli olarak alındığından buna benzer sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelme riski azalır.

B1_vitamini

Cildin yaşlanmasını ve kırışmasını engeller, haliyle yaşlanmayı yavaşlatır. Sağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar gıda parçacıklarının tam sindirimi için gerekli olan hidroklorik asit salgılanmasına yardımcı olur. Alzheimer Hastalığını Önler B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı düşünülmektedir.

Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar Sürekli sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibiSağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar insan Beyni geliştirmek ve beslemek de mümkündür. Sağlıklı yaşamda uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor.

B1_vitamini

Uluslararası Üniversitesitelerde bilim adamları ıspanağın faydalarını araştırmak üzere ortalama 81 yaşında 950 kişinin bilinşsel becerilerini ve beslenme alışkanlıklarını araştırdı. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar Ispanak gibiSağlığımız için faydalı İltihap Önleyen B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar insan beyni günde 1-2 tabak tüketenlerin beyninin bunları daha az yiyenler ya da hiç yemeyenlere göre ortalama 11 yıl daha genç olduğu saptandı.

İndeks: vitamin, mineral, proteine, Gıda, Enerji, karbonhidrat, protein, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, Süt, peynir, somon, karides, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak, muz, avakado, tavuk eti, patates, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş

 

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş