Hurma Göğüs Kanserini Önleyicidir.

Hurma Göğüs Kanserini Önleyicidir.
Göğüs kanserini önleyici hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. (Yüzde 6,5-18). Büyük oranda Göğüs kanserini önleyici hurmayla beslenen bedevi Araplarda kanser ve kalp hastalıkları riskinin düşük olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin kanserin olasılığını düşürdüğünü gösterdi.

Göğüs kanserini önleyici hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, Kalp krizi engelleme özelliği de vardır.

İnsan ve kadın sağlığında İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri oluşumunda genetik değişiklikler çok önemlidir. Genetik yapıda çeşitli faktörlerin ve normal yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olur. Ancak İnsan ve kadın sağlığında İnsan ve kadın sağlığında Meme kanserlerinin sadece %7-9’luk bir kısmı ailesel geçişlidir. Özellikle anne tarafında genç yaşta İnsan ve kadın sağlığında İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri ve erkek İnsan ve kadın sağlığında İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri görülmesi ailesel bir geçişe işaret edebilir.Risk Faktörleri İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri, süt bezleri veya sütü memebaşına taşıyan kanalları döşeyen hücrelerden gelişiyor. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonu İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri riskini artırıyor. YAŞLA BİRLİKTE İNSAN VE KADIN SAĞLIĞINDA MEME KANSERİ RİSKİ ARTIYOR.

İnsan ve kadın sağlığında Meme kanserinde en önemli risk faktörleri kadın cinsiyetine sahip olmak ve ileri yaştır. Yaş ilerledikçe İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri riski artış gösteriyor.İnsan ve kadın sağlığında İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. İnsan ve kadın sağlığında İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan “duktal” kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan “lobüler” kanserler de sık görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi tipleri de vardır.

*#
*#

2008 yılında ABD’de 182 binden fazla kadına İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri teşhisi kondu. 40 bin civarı kadın da İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak bütün bu üzücü istatistiklerin yanı sıra, yüz güldüren sonuçlar da var. Bugün ABD’de 2.5 milyon yaşayan, tedavi uygulanmış sağlıklı İnsan ve kadın sağlığında Meme kanserli hasta bulunuyor.

40 yaş üzeri kadınlarda mamografik tarama programlarının artmasının ve menopozdaki kadınlara önerilen hormon replasman tedavilerinin gittikçe azalmasının, İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri tedavisindeki başarıyı artırdığı düşünülüyor. Kadın cinsiyet ve yaşlanma İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri için en önemli risk faktörleridir.

Diğer bilinen risk faktörleri aşağıda belirtilmiştir; İlk doğum yaşı: 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapanlarda, 18 yaş öncesinde ilk doğumunu yapanlara göre risk artmaktadır. Daha önceleri doğum sayısı ile kanser gelişimi arasında ters ilişki olduğu öne sürülmüşse de bu ilişki gösterilememiştir. Yine de hamilelik döneminde östrojen hormonunun daha düşük seviyelerde olması bu koruyucu etkinin ortaya çıkmasını sağlıyor olabilir.

##*##*

İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır. ADET DÖNEMİNİZ UZUN SÜRÜYORSA DİKKAT İnsan ve kadın sağlığında Meme kanserlerinin yüzde 5-10’u anne ve babadan kalıtsal olarak geçen bozuk genlerden kaynaklanıyor. Mutasyon adı verilen bu değişiklikler, en sık İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseriyle ilişkili BRCA1 ve BRCA2 genlerinde oluyor.Bozuk genler dışında aile öyküsü, hiç doğum yapmamış ya da ileri yaşta doğum yapmış olmak, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, fazla kilo ve obezite İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri gelişimine yol açabilen önemli etkenlerden. Riski artıran nedenler arasında adet görülen dönemin fazla olması da yer alıyor. Bu nedenle hamilelik ya da emzirme gibi kadınların adet dönemlerini kesintiye uğratan etmenler risk azaltıcı faktörlerden sayılıyor.

40 YAŞINDA MAMOGRAFİ TARAMALARI BAŞLAMALI Çalışmalar, İnsan ve kadın sağlığında Meme kanserinin ağırlıklı olarak 50-60 yaşları arasında ortaya çıktığı gösterse de, Türkiye’de 50 yaş altı genç nüfusta görülme sıklığı giderek artıyor. Bu nedenle ABD ve Avrupa’da 50 yaş ile başlayan mamografi taramalarına Türkiye’de 40 yaşında başlanıyor. Menopoz yaşı Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta (>55 yaş) menopoza girme İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri riskini arttırmaktadır. Burada da etken uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadır.

#
#

Özellikle meme başı sıkıldığı zaman sarı–yeşil arası renkte, boza kıvamında olan akıntı normal kabul ediliyor. Gebe olmayan kadınlarda meme başından süt gelmesi de kanser bulgusu değildir; bu durum vücudun hormonal değişikliği ile ilgili olabilir. İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri belirtileri açısından önemli olan, akıntının meme başını sıkmadan kendiliğinden gelmesidir. Bu durum, sütyenin veya çamaşırın ıslanması şeklinde fark edilir.Özellikle akıntının koyu kahverengi, siyah veya kan rengi olması önemli. Bir de su kıvamında berrak akıntı önem taşıyor. Böyle bir durumda, meme başından gelen akıntıdan örnek alınarak laboratuarda incelenmesi gerekiyor. Memede ele gelen kitle 2 farklı yapıdan biri olabilir. Kitle, içi sıvı dolu bir kese olabilir. Buna kist diyoruz. Kistler genellikle adet zamanları daha da büyür ve ağrılıdırlar. Özellikle menopoz öncesi 40 lı yaşlarda daha sık görülür. Basit kistler İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri belirtileri arasında yer almazlar. İnsan ve kadın sağlığında Meme kanseri belirtisi olabilecek kitleler, içi farklı bir doku ile dolu oluşumlardır; bunlara da solid kitle diyoruz.Bu iki farklı yapıyı ayırmanın en iyi yolu kitlenin ultrason ile incelenmesidir.

Doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. İnsanların Göğüs kanserini önleyici hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır. Bu bilgiler, Allah’ın Hz. Meryem’e, hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak ” İnsanların hurma”dan yemesini bildirmesindeki hikmetleri ortaya koymaktadır.

#*#*

İndex: Resûlûllah, meme kanseri, taze hurma, yaş hurma, taze hurmanın faydaları, yaş hurmanın faydaları, yaş hurma çeşitleri, yaş hurma meyvesi, Osteoporozu, Rahim adalelerini kuvvetlendiren, Gıda, Bebek Maması, Hurma, Doğum, Hamile, Kadın, Loğusa, Hz. Meryem, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini tiamin, riboflavin, folat, niasin, K Vitamini

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş