Yumurta Katarakt ve Görme Kaybını Engeller.

Katarakt ve Görme Kaybını Yumurta Engeller.
insan Sağlığı için faydalı Yumurta gözler için çok önemli olan Lutein ve Zeaxanthin adlı anti-oksidanları içerir faydalı Yumurtada göz için çok önemli olan Lutein ve Zeaanthin isimli iki antioksidan bulunur. Bu iki antioksidan zamanla retinada birikir ve koruyucu etki göstererek gözleri katarakt ve yaşa bağlı görme kaybını insanda engeller. İnsanlarda bu hastalıklar yaşlılarda görme kaybının en önemli nedenleridir.

Bir araştırmada 4,5 hafta boyunca günde 1,5 sağlıklı toplum için faydalı Yumurta sarısı yemenin kandaki Zzeaanthin seviyesini %114142 arası ve Lutein seviyesini e %2850 artırdığı görüldü. insan Sağlığı için faydalı Yumurta yine gözler için önemli olan A vitamininden de önemli miktarda içerir. A vitamini eksikliği insanda körlüğün çok sık görülen nedenlerinden biridir.

Herhangi bir insanın size söyleyebileceği gibi bu sıradan besin, mükemmel bir protein kaynağıdır. insan Sağlığı için faydalı için yumurtanın içerdiği protein türü, kas yapmak için gerekli olan tüm önemli amino asitlere sahiptir. insan Sağlığı için faydalı için yumurta proteininin, diğer protein türlerine göre dünyaca kabul edilen bir standart haline gelmesinin esas nedeni budur.

insan Sağlığı için faydalı Yumurtanın içinde A, B, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Diğer birtakım vitaminleri de içerir. A vitamini sağlıklı toplum için faydalı Yumurtanın sarı kısmında bulunan bir vitamindir. Özellikle gözler için faydalı olan bu vitamin, kemik gelişiminin sağlıklı oluşunu ve diş sağlığı için de gerek duyulan bir vitamindir. Enfeksiyona karşı koruma sağlar, solunum sistemini ve sindirim sistemini güçlendirir. Bağışıklığa katkı sağlar.

insan Sağlığı için faydalı Yumurtanın Besin Değeri
1 orta boy çiğ Yumurta (44 gr)
63 kalori
4 gr yağ
32.6 mg omega 3 yağ asidi
505 mg omega 6 yağ asidi
110 mg kolin
33.4 gram su
186 mg kolesterol (günlük ihtiyacın %62’si)
5.5 gr protein (günlük ihtiyacın %11’i)

214 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
15.4 IU D vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
0.2 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %2’si)

0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)
20.7 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i)
0.6 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %9’u)
23.3 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)Yazı
0.8 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü)
5.3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %1’i)
84 mg fosfor (günlük ihtiyacın %8’i)
59 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2’si)
61.6 mg sodyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
0.5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3’ü)
13.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %20’si) içerir.


sağlıklı toplum için faydalı Yumurta dünyanın en besin dolu yiyeceklerinden biridir Sadece bir insan Sağlığı için faydalı Yumurta inanılmaz miktarda protein, vitamin, mineral ve diğer eser maddeleri içerir. B2 vitamini deri ve göz sağlığı için gerekli olan bir vitamindir. Üstelik bazı besinlerin enerjiye dönüştürülmesinin sağlanabilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyaç duyulur. sağlıklı toplum için faydalı Yumurtada bulunan bir diğer maddeden bahsedelim

Sadece 1 adet büyük insan Sağlığı için faydalı Yumurta:
B12 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %9’unu
B2 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %15’ini
Folate: Günlük ihtiyacınızın %5’sini
A Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %6’sını
B5 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %7’sini
Selenyum: Günlük ihtiyacınızın %22’sini
Fosfor: Günlük ihtiyacınızın %9’unu karşılar.

D vitamini provitamin olarak bulunan bir vitamin olup güneş ışınları ile aktive olan bir yapıya sahiptir. sağlıklı toplum için faydalı Yumurta sarısı ise D vitamini bulunduran nadir besinlerden biridir. Güneş ışığından faydalanma ve insan Sağlığı için faydalı Yumurta tüketimi ile çocuklarda kemik gelişimine etkili bir katkı sağlanabilir. Kemik bozukluğu engellenir.


Sağlığımız için yararlı Yumurta, besinlerde bulunan en zengin proteinlere sahiptir. insan Sağlığı için faydalı Yumurta insanın vücudunda salgılanamayan ve dışarıdan alınması zorunlu olan proteinleri barındır. Sağlığımız için yararlı bunlara elzem amino asitler denir. Sindirilebilirliği yüksek olan bu besinde, bulunan tüm besin içeriği vücutta kullanılır ve vücut proteinlerine dönüştürülür.

Kalan kısım doymamış yağ asitlerinden oluşur. “Kolesterol” kelimesini duyduğumuzda genellikle aklımıza “ilaç, kalp krizi, damar tıkanıklığı” gibi olumsuzluklar gelir. Ancak gerçekte kolesterol vücut sisteminin önemli bir parçasıdır ve her bir hücre için önemli bir rol oynamaktadır. Kortizon, testosteron, östrojen gibi hormonların üretiminde kullanılan kolesterol olmasaydı bizde olmazdık.

Bu araştırmaların ortak sonucu Sağlığımız için yararlı Yumurtanın her insanda aynı etkiyi yaratmadığı ve her gün Sağlığımız için yararlı Yumurta yiyenlerin %70’inin toplam ve LDL kolesterol seviyesinde herhangi bir değişim gözlemlenmediği yönünde. Geri kalan %30’da ise toplam kolesterolde artış görülmüş.

sağlıklı toplum için faydalı Yumurta, sucukla birlikte nefis bir kahvaltının vazgeçilmezi ve hamur işlerinin olmazsa olmazıdır. Bilhassa büyüme çağındakilere çok faydalı olması da insan Sağlığı için faydalı Yumurtayı çok değerli bir gıda yapan bir başka sebep. Böyle iken Sağlığımız için yararlı Yumurtanın faydaları nelerdir, sorusunun akıllara gelmesi çok normal. insan Sağlığı için faydalı Yumurta hakkında merak edilenleri bir nebze olsun cevaplayabilmek için biz de bu yazımızda insan Sağlığı için faydalı Yumurtanın faydaları mevzusuna değindik.

Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı toplum için faydalı Yumurta özellikle sporcularda kas kitlesinin artması ve enerjinin korunması için tüketilebilecek en faydalı besinlerden biri. Aynı araştırma haftada insan Sağlığı için faydalı 6 adet Yumurta yemenin vücudun enerji üretimini belirgin oranda arttırdığını ortaya koyuyorBu yüzden sağlıklı toplum için faydalı Yumurta, protein kalitesi açısından en üst standart kabul edilmektedir. Bir Sağlığımız için yararlı Yumurtada bulunan proteinin yarısından biraz fazlası beyazında geri kalanı da sarısındadır.


Bilindiği üzere D vitamini büyüme ve kemik sağlığı açısından vazgeçilmez olduğu gibi hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. insan Sağlığı için faydalı Yumurtada B grubu vitaminlerinden B2, B5, B6, folik asit ve B12 vitamini bulunur. B vitaminleri metabolizmanın düzenlenmesi için gereklidir ve özellikle B12 vitamini sinir sistemi ve kan hücrelerinin üretilmesi gibi hayati görevler yapar.

Araştırmalara göre, kolin ve betain; kalp ve dolaşım sistemi sağlığına katkı sağlar, beyni ve algıyı kuvvetlendirir, karaciğer yağlanmasını engeller, böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar, kas dokularını korur ve sinir iletilerinin kaslara aktarılmasına yardımcı olur. Yetişkin bir insanın günde ortalama 500 mg kolin alması gerekmektedir ve büyük bir sağlıklı toplum için faydalı Yumurtada bunun tam olarak üçte biri mevcuttur.

Sağlığımız için yararlı Yumurtada Omega3 varmı? Sağlığımız için yararlı Yumurtada 30-40 mg omega3 bulunur ama bu çok az bir miktardır. Şöyle ki 100 gram hamsi yeseniz en az bir gram omega3 alırsınız yani insan Sağlığı için faydalı Yumurtanın 25-30 katı. Bu yüzden Yumurta omega3 açısından pek zengin bir gıda sayılmaz.

Bununla beraber doğal ortamda yaşayan tavukların sağlıklı toplum için faydalı Yumurtası veya özel yemlerle beslenen tavuklarun Yumurtasında biraz daha fazla omega3 bulunması mümkündür. Ancak bu fazlalığın ne kadar olduğunu tam olarak ölçmek de oldukça güçtür.


Omega 3 Kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren omega3 yağ asitleri genel sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir ancak vücudumuz tarafından üretilmez. Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara neden olan omega 3 insan Sağlığı için faydalı Yumurtada önemli oranda bulunmaktadır.

Organik Sağlığımız için Yumurtayla serbest gezen tavuk Yumurtası aynı şey değildir. Omega 3 Bakımından Zenginleştirilmiş olan Yumurtalar Geleneksel tavuk çiftlikleriyle aşağı yukarı aynı koşullardaki çiftliklerde üretilir. Ancak hayvanların beslenmesinde keten tohumu gibi omega 3 bakımından zengin yemler kullanılır.

Ayrıca yumurta sarısı yüksek görünümdedir. Yumurta hazırlanılan yiyeceklerin besleyici değerini arttırmada da kullanılabilir. Sebzelerin protein miktarı düşüktür. Bu nedenle sebzelere yumurta kırılması protein, vitamin ve mineral açısından dengeli karışımların oluşmasını sağlar. Yumurta tahıl grubundaki besinler ile tüketildiğinde (örneğin; makarnaya kırılırsa, böreklerde kullanılırsa vb.) protein kalitesini arttırmış oluruz.

index: yumurta, kolin, su, kolesterol, protein, A vitamini, D vitamini, E vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, B12 vitamini, peptit, fetesün, yumurta kabuğu, kapari, Katarak, Lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir, folik asit, çinko,, Omega 3, LDL kolestrol, sinüzit, ateroskleroz, periodontitis, çölyak hastalığı, crohn hastalığı, romatoid artrit, interstiyel sistit, İnflamasyon artirit, kanser, diyabet, kalp hastalığı, Tavuk, Tümör, kalori, yağ,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

30 thoughts on “Yumurta Katarakt ve Görme Kaybını Engeller.

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş