B-1 Vitamini Beyne Faydalıdır.

B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar Beyne Yararlıdır
B-1 Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar: B1 vitamini “Tiamin” özellikle beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumak açısından önem taşımaktadır. B1 vitamini eksikliği depresyon, unutkanlık ve sinirlilik haline neden olabilir.

Günlük tavsiye edilen  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  miktarı yetişkin erkekler için 1.2 mg, kadınlar içinse 1.1 mg’dır. Sakatatlar, tam tahıllı pirinç, baklagiller ve şeker pekmezi iyi birer B1 kaynağıdır.

 insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  B vitamini kompleksine ait sağlık açısından çok önemli vitaminlerden birisidir.  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  daha çok sinir sistemi sağlığı ve vücudun kardiyovasküler işleyişinin geliştirilmesine faydalarıyla ön plana çıkmaktadır.  

 insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  suda çözür özelliğinden dolayı bünye tarafından depolanmaz, gerekli miktar tüketildikten sonra boşaltım sistemi tarafından dışarı atılır. Bu özelliğinden dolayı düzenli olarak  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içeren besinler tüketilmelidir. Sıradaki başlıkta  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içeren besinleri ele alacağız. 

 insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içeren yiyeceklerin listesi bu kadarla bitmiyor, şimdi oranlarıyla birlikte en fazla  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içeren yiyeceklere bakalım; Balık (Alabalık): 100g  balık, ortalama 0.43mg  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içerir. Somon (% 19), Tuna (16%), Shad (% 10), Uskumru (% 9). Fındık (Macadamia): 100g ramı , 0.71mg  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar   içermektedir. Antep (13%), Brezilya kestanesi (% 12), Kaju (% 7) Tohumlar (Ayçiçeği): 100gramı, ortalama 1.48mg  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içerir. Susam (% 22), Kabak ve Kabak Tohumları (% 5). Ekmek (Buğday): 100 gramı, ortalama 0.47mg  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içerir. Buğday Bagel (% 26), Buğday İngilizce Muffin (16%), Çavdar Ekmeği (% 9). Bezelye: 100 gramı, 0.28 mg B1 vitamin içerir. Taze Bezelye (% 28), Dondurulmuş Tatlı Mısır (% 19). Kabak: 100 gramı, yaklaşık 0.17mg  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdlar  içerir.

Kuşkonmaz (Pişmiş): 100 gram yaklaşık olarak, 0.16mg B1 vitamin içerir. Kuru Kavrulmuş Soya Fasulye: 100 gram, ortalama, 0.43mg  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  içerir. Fasulye: 100 gramı ortalama, 0.24mg  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdala r  içerir. Pembe Fasulye (% 29), Siyah Fasulye (% 28) Günde Ne Kadar  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  Alınmalı   insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  eksikliği bünyede bazı hastalıkların oluşmasına neden olur.

 insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  eksikliğinden kaynaklanan en ciddi sağlık sorunları şunladır.
Kuru Beriberi: Sinir ve kas anomalileri, ayak parmaklarında diken diken olmas, geceleri ayaklarda yanma hissi, bacak krampları ve kas atrofisi.
Islak Beriberi: Yaygın belirtileri, şok ve hatta ölüme neden olabilir anormal hızlı kalp atışı, bacaklarda  sıvı tutma, pulmoner ödem, hipotansiyon.
Beyin: özellikle alkol kullananlarda  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  eksikliği ciddi hasralara neden olur. Bazı belirtileri pusluluk, istemsiz göz hareketleri, zorla yürüme ve diğer zayıflatıcı belirtiler.  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  eksikliğinden kaynaklanan bütün bu hastalıklara ve sağlık sorunlarına yaklanmamak için düzenli olarak  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  alımı yapılmalıdır. Peki günde  ne kadar  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  alımı yapılmalıdır.

Yeni Doğan – 6 ay: 0.2 mg, Bebekler 7 ay – 1 yıl: 0.3 mg, Çocuklar 1-3 yaş: 0.5 mg, Çocuklar 4-8 yaş: 0.6 mg, Çocuklar 9-13 yaş: 0.9 mg, Erkekler 14-18 yaş: 1.2 mg, Kadınlar 14-18 yaş: 1 mg  Yetişkin Erkekler 19 yaş ve üzeri: 1.2 mg,  Kadınlar 19 yaş ve üzeri: 1.1 mg, Hamile veya Emziren kadınlar: 1.4 mg,  ninsan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdaların Faydaları ve Zararları – insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdaların sağlığa faydalarını yazının diğer bölümlerinde kısmen ele aldık, bu bölümde daha somut faydalarından bahsedelim.  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  vücudumuzun başlıca enerji kaynaklarından birisidir.  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  şeker oksidasyonuna yardımcı piruvat dehidrojenaz sistemi olarak adlandırılan karmaşık bir enzim sisteminin bir parçasıdır.

insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  sinirlerin çevresinde miyelin kılıflarının sağlıklı  gelişimine yardımcı olur. Vitamin B1 eksikliği sinir ölümü ve hasara neden olabilir, bahsedilen kaplamaların dejenerasyınu beyin sağlığını tehtid eder,  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  düzenli olarak alındığından buna benzer sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelme riski azalır.

insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  gıda parçacıklarının tam sindirimi için gerekli olan hidroklorik asit salgılanmasına yardımcı olur. Alzheimer Hastalığını Önler  B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı düşünülmektedir.. Günde 100 mg  insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar  takviyeleri ile tedavi edildiğinde bu hastalıktan muzdarip kişiler ksımen iyileşebilir. 

insan sağlığı anne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar  Sürekli  sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar insan Beyni geliştirmek ve beslemek de mümkündür. Sağlıklı yaşamda uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. 

Uluslararası  Üniversitesitelerde bilim adamları ıspanağın faydalarını araştırmak üzere ortalama 81 yaşında 950 kişinin bilinşsel becerilerini ve beslenme alışkanlıklarını araştırdı. Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar Ispanak gibi insan sağlığı  bakımından yararlı B-1 Vitamini  ile Zengin Gıdalar insan beyni günde 1-2 tabak tüketenlerin beyninin bunları daha az yiyenler ya da hiç yemeyenlere göre ortalama 11 yıl daha genç olduğu saptandı. 

İnsan sağlığında sonuç olarak vücudun düzgün çalışması için Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar ona ihtiyaç duyduğu “kaliteli” yakıtı vermelisiniz. Beyinde diğer organlardan farklı değil ve her gün düzenli olarak  Beyne yararlı folat bakımından zengin gıdalar  vitamin, mineral, proteine ihtiyaç duyuyor. Bunun için tükettiğiniz yiyeceklerin besin değerinin zengin olmasına özen göstermeli ve düzenli bir beslenme programına bağlı kalmalısınız.

İndeks: Tiamin, beta-karoten, folik asit, vitamin, mineral, proteine, Gıda, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum,  B vitaminleri,  tiamin, riboflavin,  niasin, Somon, Tuna, Shad, Uskumru. Fındık: 100g ramı,   Antep, Brezilya kestanesi, Kaju,  Ayçiçeği,   Susam, Kabak ve Kabak Tohumları. Ekmek, Buğday Bagel,  Muffin, Çavdar Ekmeği, Bezelye, B1 vitamin, Taze Bezelye, Dondurulmuş Tatlı Mısır, Kabak, Kuşkonmaz,Kuru Kavrulmuş, Soya Fasulye, Fasulye, Pembe Fasulye, Siyah Fasulye,

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş