B6 Vitamini Toksik Maddeleri Temizler.

B6 Vitamini Toksik Maddeleri Temizler.
Metil ve Sülfür Vücudumuzda sülfür içeren moleküllerin bulunması, özellikle hormon dengesinin korunması ve karaciğer aracılığıyla toksik maddelerin temizlenmesi açısından önemlidir. Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin sülfür içeren bileşiklerin vücut içinde taşınmasına yardımcı olur. Aynı durum vücutta pek çok kimyasal reaskiyon sırasında kullanılan metil içerikli moleküller içinde geçerlidir.
Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin Yönünden Zengin Gıdalar Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin beyin ve sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin oluşumu için gereklidir,

bu nedenle sağlıklı bir beyin gelişimi ve işlevi için önem taşımaktadır. Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin eksikliğinin belirtileri arasında dikkat eksikliği ve kısa süreli hafıza kaybı gibi direk beyni ilgilendiren sorunlar bulunmaktadır. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin 1.3 mg’dır. Süt, peynir, somon, karides, tavuk, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, fasulye, ıspanak gibi gıdalar Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin bakımından zengindir.

Kepek (Pirinç ve Buğday): Ham pirinç ve buğday kepeği Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığınız Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin arttırmak için esmer pirin ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz.


100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg, 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin bulunur.
Kurutulmuş Bitkiler ve Baharatlar: 1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg (günlük ihtiyacın %15’i) Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin ihtiyacının %3’ünü karşılar.

B6 içeren diğer baharatlar ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı sayılabilir.

Antep Fıstığı: 100 gram fıstık günlük Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin ihtiyacının %85’ini karşılar. Kavrulmuş fıstık daha lezzetli olmasına karşın çiğ fıstıktan bir miktar daha az Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin içerir. 1 avuç Antep fıstığı yiyerek günlük Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin ihtiyacının yaklaşık %25’ini alabilirsiniz. 

Sarımsak: Sarımsak diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda iyi bir Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin kaynağıdır. 1 çay kaşığı veya 1 diş sarımsakta 0.04 mg B6 bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacın %2’sine denk gelmektedir.

Ciğer: Sığır ve hindi ciğeri yüksek miktarda Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin içerir ancak kolesterol değeri de yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. 100 gram sığır ciğerinde 1.04 mg (%52), aynı miktarda hindi ciğerinde ise 0.832 mg (%42) Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin vardır.
Ay Çekirdeği ve Susam: 1 avuç ay çekirdeği (ortalama 28 gr) günlük Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin ihtiyacının %11’ini karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunun 100 gramında ise 0.8 mg Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin (%40) vardır. Ayrıca susamla hazırlanan tahinde B6 bakımından zengin yiyecekler arasındadır.

Balık: Ton, somon, morina gibi derin deniz balıkları protein, yağ asitleri ve Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin için iyi birer kaynaktır. Örneğin 100 gram ton balığı günlük Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Yine 100 gram somonda 9.94 mg, 100 gram morina balığında ise 0.462 mg Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin bulunur.

Fındık: Potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan fındık aynı zamanda Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin içerir. 100 gram kavrulmuş fındıkta 0.17 mg Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin vardır ve bu miktar günlük Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin ihtiyacının %9’una denk gelir.
Yeni Doğan – 6 ay: 0.2 mg, Bebekler 7 ay – 1 yıl: 0.3 mg, Çocuklar 1-3 yaş: 0.5 mg, Çocuklar 4-8 yaş: 0.6 mg, Çocuklar 9-13 yaş: 0.9 mg, Erkekler 14-18 yaş: 1.2 mg, Kadınlar 14-18 yaş: 1 mg Yetişkin Erkekler 19 yaş ve üzeri: 1.2 mg, Kadınlar 19 yaş ve üzeri: 1.1 mg, Hamile veya Emziren kadınlar: 1.4 mg, ninsan sağlığı bakımından yararlı B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar n Faydaları ve Zararları -Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar n sağlığa faydalarını yazının diğer bölümlerinde kısmen ele aldık, bu bölümde daha somut faydalarından bahsedelim. Sağlığımıza yararlı Toksik Maddeleri Temizler B-6 Vitamin bakımından Zengin Gıdalar vücudumuzun başlıca enerji kaynaklarından birisidir. B-1 Vitamini ile Zengin Gıdalar şeker oksidasyonuna yardımcı piruvat dehidrojenaz sistemi olarak adlandırılan karmaşık bir enzim sisteminin bir parçasıdır.

İndeks: B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, Süt, peynir, somon, karides, hindi, dana karaciğeri, esmer pirinç, mercimek, vitamin, mineral, proteine, Gıda, Enerji, karbonhidrat, protein, Tansiyon, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fasulye, ıspanak, muz, avakado, tavuk eti, patates, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş

 

ferhan bala

bitkiveinsan.com

Paylaş
Paylaş