Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir

Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir
Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu kasların düzgün çalışması için gerekli olan magnezyum düzeyini artırarak kas krampları ve incinmelerin tedavisinde yardımcı olur. Aslında, düzenli kas spazmları ve kramplar magnezyum eksikliğinin belirtileridir.

Epsom tuzundaki magnezyum, kolayca cilt tarafından emilir, kas gevşemesi ve iyileşmesini hızlandırır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Hatta sinir sistemini dahi rahatlatır, ağrı ve inflamasyona neden olan toksinleri vücuttan temizler.

Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu kas krampları tedavisinde ve egzersiz sonrası boğaz kaslarını rahatlatmada yardımcı olmaktadır. Magnezyum ağrıyı azaltmada etkilidir ve iltihabı da azaltır. Bu da kasların gevşemesini ve iyileşmeyi hızlandırır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu ve sıcak su ile bir macun hazırlayın. Yatıştırıcı etkisinden faydalanmak için 15-20 dakika boyunca etkilenen alan üzerine bu macunu uygulayın.
Bir başka seçenek olarak en az 20 dakika kadar 1 fincan Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu karıştırılmış ılık su dolu bir küvette vücudunuzu dinlendirin. Ilık su ile küveti doldurun. 2 bardak Epsom tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Haftada bir kez en az 15 – 20 dakika boyunca bu yatıştırıcı banyonun tadını çıkarın. Bu uygulama sayesinde banyo sonrasında kas kramplarınız iyileşecektir. Gerekirse aynı işlemi sonraki gün bir daha tekrarlayabilirsiniz.

Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu, Magnezyum sülfat kimyasal formülü MgSO₄ olan, magnezyum, kükürt ve oksijen ihtiva eden bir inorganik tuz. Genellikle heptahidrat formunda sülfat minerali olan Epsomit ya da diğer adıyla Epsom tuzu halinde bulunur.

##*##*

Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi? Yada spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Ya da kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz.

Formül: MgSO4
Molar kütle: 120,366 g/mol
IUPAC numarası: Magnesium sulfate
Erime noktası: 1.124 °C
Yoğunluk: 2,66 g/cm³
İçinde çözündüğü madde: Su
İnsan sağlığında Tuzu Azaltmak, Peki Ama Nasıl? Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Tuz, yaşam için gerekli en önemli minerallerden biridir ve besinlerde doğal olarak bulunur. Kan basıncının düzenlenmesinde, vücut sıvı dengesinin ayarlanmasında, kas ve sinir fonksiyonlarında önemli görevleri vardır.

Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Tuz tüketiminin azaltılmasında yemeklere eklenen tuz miktarının sınırlandırılması yanında turşu, tuzlu krakerler gibi besinlerin tüketiminin de azaltılması büyük rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda yemeklere baharat veya taze otların eklenmesinin de tuz azaltılmasında kullanılabileceği gösteriliyor.Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada tuzu azaltılmış hazır çorbalara eklenen çeşitli bitki ve baharatların tüketicilerin beğenisinde büyük rol oynadığı gösterildi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Hazır çorbaların içeriğindeki tuz miktarının azaltılması, tüketicilerin çorbayı tercih etmemelerine neden olurken, çorbalara eklenen taze otlar ve baharatların bu etkiyi olumluya çevirdiğini gösterdi.
Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan İngiltere’de 160 kişide yapılan araştırmada; cinsiyet, yaş aralıkları ve sosyo ekonomik düzey göz önünde bulundurularak gruplamalar yapıldı. Katılımcıların günlük sodyum alımları, besin tüketim sıklığı anketi ve idrarla atım ile ölçüldü. Üç grup domates çorbası denendi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Birinci gruba normal tuzlu domates çorbası, ikinci gruba tuzu %57 azaltılmış domates çorbası + keklikotu ile birlikte defne yaprağı, sarımsak, karabiber gibi bazı baharat ve diğer taze otlar ve en son gruba da sadece tuzu %57 azaltılmış domates çorbası verildi.

*#
*#

Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Yaşları 63-79 arasında değişen katılımcılara farklı tuz konsantrasyonlarında ekmekler verildi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin en tuzlu ekmeği tercih ettikleri görüldü. İki hafta sonra aynı konsantrasyonlardaki ekmeklere keklikotu eklendi.
Uyarı: Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu kullanımından hamileler, emziren kadınlar, böbrek sorunları yaşayanlar ve şeker hastaları kaçınmalıdır. Ayrıca 6 yaşından küçük çocuklar için de tavsiye edilmez.
İndeks: Epsom tuzu, Magnezyum sülfat, Hamstrings kasları,, kuadriseps kasları, Kramp,

 

ferhan bala

bitkiveinsan.com

26 thoughts on “Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir

Bir cevap yazın

Paylaş
Paylaş