Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir

Epsom Tuzu Kas Ağrılarını ve Kramplarını Giderir
Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu kasların düzgün çalışması için gerekli olan magnezyum düzeyini artırarak kas krampları ve incinmelerin tedavisinde yardımcı olur. Aslında, düzenli kas spazmları ve kramplar magnezyum eksikliğinin belirtileridir. Epsom tuzundaki magnezyum, kolayca cilt tarafından emilir, kas gevşemesi ve iyileşmesini hızlandırır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Hatta sinir sistemini dahi rahatlatır, ağrı ve inflamasyona neden olan toksinleri vücuttan temizler.


Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu kas krampları tedavisinde ve egzersiz sonrası boğaz kaslarını rahatlatmada yardımcı olmaktadır. Magnezyum ağrıyı azaltmada etkilidir ve iltihabı da azaltır. Bu da kasların gevşemesini ve iyileşmeyi hızlandırır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu ve sıcak su ile bir macun hazırlayın. Yatıştırıcı etkisinden faydalanmak için 15-20 dakika boyunca etkilenen alan üzerine bu macunu uygulayın.
Bir başka seçenek olarak en az 20 dakika kadar 1 fincan Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu karıştırılmış ılık su dolu bir küvette vücudunuzu dinlendirin. Ilık su ile küveti doldurun. 2 bardak Epsom tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Haftada bir kez en az 15 – 20 dakika boyunca bu yatıştırıcı banyonun tadını çıkarın. Bu uygulama sayesinde banyo sonrasında kas kramplarınız iyileşecektir. Gerekirse aynı işlemi sonraki gün bir daha tekrarlayabilirsiniz.


Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu, Magnezyum sülfat kimyasal formülü MgSO₄ olan, magnezyum, kükürt ve oksijen ihtiva eden bir inorganik tuz. Genellikle heptahidrat formunda sülfat minerali olan Epsomit ya da diğer adıyla Epsom tuzu halinde bulunur.
Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzunun sayısız sağlık faydalarının yanı sıra güzellik açısından da birçok faydası vardır. Epsom tuzu bazı kimyasal bileşikler, magnezyum ve sülfattan oluşur. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu içindeki Magnezyum vücudun ihtiyaç duyduğu enzimleri sağlamasının yanı sıra çok sayıda vücut fonksiyonu için de önemli rol oynamaktadır. Magnezyum eksikliği yüksek tansiyon, osteoporoz ve migren gibi birçok sağlık problemi ile ilişkilidir. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu içindeki Sülfat beyin dokusunun oluşumunda önemli rol oynamakla birlikte besinlerin vücutta emilimini sağlamaktadır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu ayrıca detoksifikasyon işleminde de yardımcı olmaktadır. Epsom tuzu ile düzenli olarak banyo yapmak epsom tuzunun sağlığa faydalarından yararlanmak için en kolay ve ideal bir yoldur. Ayrıca magnezyum sülfat da lokal olarak kullanılabilir ve dahili alınabilir.


Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi? Yada spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Ya da kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz.

Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz.


Formül: MgSO4
Molar kütle: 120,366 g/mol
IUPAC numarası: Magnesium sulfate
Erime noktası: 1.124 °C
Yoğunluk: 2,66 g/cm³
İçinde çözündüğü madde: Su
İnsan sağlığında Tuzu Azaltmak, Peki Ama Nasıl? Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Tuz, yaşam için gerekli en önemli minerallerden biridir ve besinlerde doğal olarak bulunur. Kan basıncının düzenlenmesinde, vücut sıvı dengesinin ayarlanmasında, kas ve sinir fonksiyonlarında önemli görevleri vardır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Besinlerde doğal olarak bulunan tuzun yemeklere ek olarak konulmasında dikkatli olunmalıdır. Özellikle hipertansiyon ve kalp-damar hastalarının günlük tuz tüketimini sınırlandırmaları büyük önem taşır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin 2012 yılında yayınladığı çalışmaya göre; Türkiye’de günlük ortalama tuz tüketimi 15 g kadardır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün “Yetişkin ve Çocuklarda Tuz Alımı”na yönelik yayınladığı Rapor’a (2012) göre ise günlük alınması önerilen tuz miktarı 5 g’ın altında olmalıdır. Bu oranlara baktığımızda ülkemizde tüketilen tuz miktarının ne kadar yüksek olduğu görülebilir.

Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Tuz tüketiminin azaltılmasında yemeklere eklenen tuz miktarının sınırlandırılması yanında turşu, tuzlu krakerler gibi besinlerin tüketiminin de azaltılması büyük rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda yemeklere baharat veya taze otların eklenmesinin de tuz azaltılmasında kullanılabileceği gösteriliyor.Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada tuzu azaltılmış hazır çorbalara eklenen çeşitli bitki ve baharatların tüketicilerin beğenisinde büyük rol oynadığı gösterildi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Hazır çorbaların içeriğindeki tuz miktarının azaltılması, tüketicilerin çorbayı tercih etmemelerine neden olurken, çorbalara eklenen taze otlar ve baharatların bu etkiyi olumluya çevirdiğini gösterdi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Besinlerin pek çoğunun içinde bulunan sodyum, doğal yiyecek tuzu olarak adlandırılır. Sofra ya da mutfak tuzunun da büyük bir bölümü sodyumdur. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Tuz (sodyum klorür), lezzet verici özelliği nedeniyle besin hazırlamada kullanıldığı gibi küflenme, böceklenme gibi durumları önlemek için besin saklama işlemlerinde de kullanılır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Lezzetine bakmadan yemeklere tuz eklenmemeli ve fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir! Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Sağlık açısından değerlendirildiğinde; sodyum organizmada sıvı dengesini sağlamada ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynar. Ancak fazla tuz tüketiminin de yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) ile ilişkili olduğu daima dikkate alınmalıdır. İnsan sağlığına Fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atımını artırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olabilir. Bilindiği gibi kemiklerden kalsiyum kaybının artışı osteoporoz ve kemiklerin kırılma riskini arttırır. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu ve yararları nedenle lezzetine bakmadan yiyeceklere tuz eklenmemeli ve fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir.
Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan İngiltere’de 160 kişide yapılan araştırmada; cinsiyet, yaş aralıkları ve sosyo ekonomik düzey göz önünde bulundurularak gruplamalar yapıldı. Katılımcıların günlük sodyum alımları, besin tüketim sıklığı anketi ve idrarla atım ile ölçüldü. Üç grup domates çorbası denendi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Birinci gruba normal tuzlu domates çorbası, ikinci gruba tuzu %57 azaltılmış domates çorbası + keklikotu ile birlikte defne yaprağı, sarımsak, karabiber gibi bazı baharat ve diğer taze otlar ve en son gruba da sadece tuzu %57 azaltılmış domates çorbası verildi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Beş gün ve daha uzun süre boyunca her gün taze ot ve baharat içeren domates suyunu içen grupta ‘tuzlu tadı’nın hissedildiği, bitki ve baharatlı çorbanın beğenilme eşiğinin yükseldiği sonucuna varıldı. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan Benzer bir çalışma Brezilya’daki araştırmacılar tarafından normal ve yüksek tansiyona sahip kişilerle de yapıldı.

Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Yaşları 63-79 arasında değişen katılımcılara farklı tuz konsantrasyonlarında ekmekler verildi. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin en tuzlu ekmeği tercih ettikleri görüldü. İki hafta sonra aynı konsantrasyonlardaki ekmeklere keklikotu eklendi. Keklikotunun kullanılmasıyla birlikte katılımcıların daha az tuzlu ekmekleri tercih ettikleri görüldü. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Dolayısıyla besinlere eklenen baharat veya taze otların tuzlu yeme tercihlerini etkilediği görüldü. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu Bu iki çalışmada da görüldüğü gibi ülkemizde tuz tüketimini kısıtlamada ekmeklerdeki tuz miktarının azaltılması gibi toplumsal önlemler yanında, yediğiniz besinlerde veya pişirdiğiniz yemeklerde baharat ve taze otlardan yararlanarak kendi kişisel ‘tuz devrimi’nizi yaratabilirsiniz. Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu araştırma yapan Böylece yüksek kan basıncı riski gibi sorunları azaltabilir ve lezzetten ödün vermeden yemek yemenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Uyarı: Kas ağrılarına tedavi eden Epsom Tuzu kullanımından hamileler, emziren kadınlar, böbrek sorunları yaşayanlar ve şeker hastaları kaçınmalıdır. Ayrıca 6 yaşından küçük çocuklar için de tavsiye edilmez.
İndeks: Epsom tuzu, Magnezyum sülfat, Hamstrings kasları,, kuadriseps kasları, Kramp,

Benzer Makalelerimiz. 

Kızılcık Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlar.

incir, insan sütüne en çok benzeyen gıdadır

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir.

Fındık Saç Sağlığına Faydalıdır

Hurma Lohusa Gıdası ve Bebek Mamasıdır

İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle Yaşamı Algılar.

.

Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com

www.bitkiveinsan.com

www.faydaliyasam.com

UYARI:
www.bitkiveinsan.com sitemizde hastalikları teşhis tedavi etmek ile ilgili 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece doktorların görevi olduğu bilinciyle, web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve yararlı yaşama hakkında bitkisel doğal tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, yaşama yararlı besin destek ürünleridir. Tedavi veya hekim tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, özellikle adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını doktorunuza kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Yaşama sağlıklı, afiyet içinde, yararlı yaşamanız dileklerimizle…

26 yorum

 1. Geri bildirim: Alerji Sorununa Hurma Doğal Tedavidir. | bitki ve insan

 2. Geri bildirim: Kuşburnu Çayı Kas Ağrılarına Faydalıdır. | bitki ve insan

 3. Geri bildirim: Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır. | bitki ve insan

 4. Geri bildirim: Pyridoxine Vitamin B6 Yararları Nelerdir. | | bitki ve insan

 5. Geri bildirim: Riboflavin Vitamini B2, Faydaları Nelerdir. | bitki ve insan

 6. Geri bildirim: Epsom Tuzu Kalp Sağlığını Korur. | | bitki ve insan

 7. Geri bildirim: Epsom Tuzu Sindirimi Geliştirir | bitki ve insan

 8. Geri bildirim: Biberiye Cildi Güzelleştirir. | bitki ve insan

 9. Geri bildirim: Epsom Tuzu Detoksifikasyon Sağlar. | bitki ve insan

 10. Geri bildirim: İnsanda Uzun Saç Anten etkisiyle duyargadır | bitki ve insan

 11. Geri bildirim: Olgun hurma İshal kontrolünde etkilidir | bitki ve insan

 12. Geri bildirim: Hurma Kan Hücresini Artıran Folik Asit Bulunur. | bitki ve insan

 13. Geri bildirim: Epsom Tuzu Ayak Sorunlarını Azaltır | bitki ve insan

 14. Geri bildirim: Saç Sağlığına Biberiye Yararlıdır. | bitki ve insan

 15. Geri bildirim: Yumurta zengin D Vitamini ile Vucudu Korur. | bitki ve insan

 16. Geri bildirim: Cildteki Morluklardan Biberiye ile Kurtulun | bitki ve insan

 17. Geri bildirim: D Vitamini Kas Ağrılarına Tedavi Eder. | bitki ve insan

 18. Geri bildirim: Biberiye Çayı Vucut Direncine Faydalıdır. | bitki ve insan

 19. Geri bildirim: Epsom Tuzu Saçları Güçlendirir. | bitki ve insan

 20. Geri bildirim: Hurmanın Mide Ülserlerini Yavaşlatır. | bitki ve insan

 21. Geri bildirim: Uyku ve Dinlenme Kas Ağrılarına Tedavidir | bitki ve insan

 22. Geri bildirim: Epsom Tuzu Güneş Yanığını Hafifletir | bitki ve insan

 23. Geri bildirim: Mantar Güçlü D Vitamini Vucudu Korur. | | bitki ve insan

 24. Geri bildirim: Biberiye Sinüzit için Faydalıdır | bitki ve insan

 25. Geri bildirim: Epsom Tuzu Stresi Azaltır. | bitki ve insan

 26. Geri bildirim: Hurma Alkol Zehirlenmesi Çare, Ayıltıcıdır | bitki ve insan

Bir cevap yazın